Dünyanın ən çirkli şəhəri bəlli oldu » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Təxminən doqquz milyon əhalisi olan Vyetnamın paytaxtı Hanoy dünyanın ən pis hava çirkliliyinə malik şəhərlərinin antireytinqində birinci yerdə qərarlaşıb.
Beynəlxalq havanın keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi xidməti “IQAir”in monitorinq məlumatlarına əsasən, martın 5-də Vyetnam paytaxtının havasında PM2.5 mikrotozunun konsentrasiyası Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) təhlükəsizlik səviyyəsindən 24 dəfə çox olub. ÜST-ə görə, PM2.5 hissəcikləri xərçəng, insult və digər xəstəliklərlə əlaqələndirilir.
Qeyd edək ki, son illərdə Hanoy genişmiqyaslı tikinti və avtomobil emissiyalarına görə tez-tez dünyanın ən çirkli şəhəri kimi siyahıya alınır. Kömürlə işləyən elektrik stansiyalarının emissiyaları və kənd təsərrüfatı tullantılarının yandırılması problemi dərinləşdirir.
Dünya Bankının son hesabatına görə, Hanoy sakinlərinin 40%-i ÜST-nin tövsiyələrindən təxminən beş dəfə yüksək konsentrasiyalara məruz qalır.

Назван город с самым загрязненным воздухом в мире » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Столица Вьетнама Ханой с населением около 9 млн человек вышла на первое место в антирейтинге городов мира с самым сильным загрязнением воздуха.
Согласно данным мониторинга международного сервиса по оценке качества воздуха IQAir, 5 марта концентрация микропыли PM2,5 в воздухе вьетнамского мегаполиса более чем в 24 раза превысила уровень безопасных рекомендаций Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Отмечается, что частицы PM2,5 связаны с возникновением рака, инсультов и других заболеваний.
В последние годы Ханой часто попадал в перечень самых загрязненных городов мира из-за широкомасштабного строительства и выхлопов автотранспорта. Выбросы от угольных электростанций и сжигание сельскохозяйственных отходов усугубляют проблему.
Согласно последнему отчету Всемирного банка, 40% жителей Ханоя подвергаются воздействию концентраций, почти в пять раз превышающих рекомендации ВОЗ.