COP konfransları dünyaya nə verir?
Bazar ertəsi Bakıda iqlim məsələləri üzrə tərəflərin 29-cu konfransı öz işinə başlayacaq. 1992-ci ildə imzalanmış BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) mahiyyəti ondan ibarətdir ki, qlobal istiləşməyə əsas “töhfə vermiş” sənayeləşmiş ölkələr daha böyük məsuliyyət daşımalıdırlar. COP-un hər sessiyası üzrə danışıqlar da məhz bunun ətrafında qurulur.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə “Reuters” agentliyinin tədbirlə bağlı hazırladığı və iqlim sammitlərinin əhəmiyyətindən və çərçivə konvensiyasında bütün tərəflərin iştirakının vacibliyindən bəhs edən materialında deyilir.
İqlim dəyişikliyi problemə “töhfə verməsindən” asılı olmayaraq bütün ölkələrə aiddir. Bu qlobal təhlükəni həll etmək üçün birgə səylərə ehtiyac var və buna görə də illik COP görüşləri keçirilir.
COP istiləşməyə səbəb olan karbon və digər qazların emissiyalarının azaldılması tədbirlərinin müzakirəsi, onunla mübarizə və uyğunlaşma üçün maliyyə mexanizmlərinin işlənib hazırlanması üzrə platformadır. Bununla belə, əldə olunmuş irəliləyişlərə baxmayaraq, dəyişiklik sürəti qlobal temperatur artımının qarşısını almaq üçün kifayət deyil. İlk konfranslardan bəri emissiyalar və temperaturun orta göstəriciləri artmağa davam edir.
Materialda göstərilir ki, dünya liderləri demək olar hər sammitdə iştirak edirlər və bu, onların ölkələrinin UNFCCC-nin məqsədlərinə sadiqliyinin mühüm siqnalıdır. Liderlərin iştirakı həm də ölkələrə keçmiş vədlərə görə bir-birləri qarşısında məsuliyyət daşımağa kömək edir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu tədbir zamanı ölkələr emissiyaları barədə hesabat verirlər, eləcə də inkişaf etməkdə olan ölkələrə iqlim yardımı üçün yüzmilyardlarla dollar ayrılmasına yardım edirlər.
“COP29-da iqlim maliyyələşdirməsi üzrə yeni hədəfin təyin ediləcəyi, beynəlxalq karbon krediti bazarlarının fəaliyyətə başlayacağı, eləcə də iqlim fəlakətlərindən zərər çəkən ölkələrə yardımın artırılacağı gözlənilir. Bundan əlavə, gündəliyə əlavə təşəbbüs və layihələrin müzakirəsi də daxildir”, - müəllif yazır.
Eyni zamanda, COP29-a sədrlik edən Azərbaycanın rolu bu il danışıqları hazırlamaq və aparmaq, həmçinin sammitin prioritetlərini müəyyən etməkdir. Ev sahibi kimi ölkə il ərzində daha iddialı iqlim tədbirlərinə dair çağırışlar edərək fəal olub.
Əsas sessiyalarla yanaşı, COP29 çərçivəsində milli nümayəndə heyətləri, qeyri-hökumət təşkilatları və özəl şirkətlər tərəfindən təşkil edilən panel müzakirələri və “Yaşıl zona” sərgiləri də daxil olmaqla, yüzlərlə qeyri-rəsmi sessiyalar keçiriləcək. Müzakirələr okeanın turşulaşdırılmasından tutmuş karbon kompensasiyası layihələrinə qədər mövzuları əhatə edəcək. Fəallar, elm adamları və biznes nümayəndələri öz təşəbbüslərinə diqqət çəkə və yeni layihələr üçün maliyyə axtara biləcəklər.скачать dle 11.3

В Баку в понедельник начинает свою работу 29 конференция сторон по климату. Суть Рамочной конвенции ООН (UNFCCC) по изменению климата, подписанной сторонами в 1992 году, в том, что индустриально развитые государства, которые внесли основной вклад в глобальное потепление, должны взять на себя большую ответственность. Вокруг этого и строятся переговоры к каждой сессии COP.
Как сообщает Report, об этом говорится в материале Reuters, где дана попытка просто рассказать о важности климатических саммитов и участия всех сторон рамочной конвенции.
Изменение климата затрагивает все страны, вне зависимости от их вклада в проблему. Для решения этой глобальной угрозы необходимы совместные усилия, для чего и проводятся ежегодные встречи COP.
COP - это платформа для обсуждения мер по сокращению выбросов углекислого и других газов, что привело к потеплению, и разработки финансовых механизмов для борьбы с этим и адаптации. Однако, несмотря на достигнутый прогресс, темпы изменений остаются недостаточными, чтобы сдержать рост глобальных температур. С момента первых конференций выбросы и средние температурные показатели продолжают расти.
Как указывается в материале, практически на каждом саммите присутствуют мировые лидеры, что является важным сигналом приверженности их стран целям РКИК ООН. Присутствие лидеров также помогает странам обеспечивать взаимную ответственность за прошлые обещания. Важно отметить, что в ходе этого мероприятия страны подсчитывают и сообщают о своих выбросах, а также помогают перевести сотни миллиардов долларов климатической помощи в развивающиеся страны.
На COP29 ожидается установление новой цели по климатическому финансированию, запуск международных рынков углеродных кредитов, а также увеличение помощи странам, пострадавшим от климатических катастроф. Кроме того, на повестке - обсуждение дополнительных инициатив и проектов, пишет автор.
При этом роль Азербайджана, который председательствует на COP29, заключается в подготовке и проведении переговоров в этом году, а также в определении приоритетов саммита. Как принимающая сторона, страна в течение всего года вела активную работу, призывая к более амбициозным климатическим действиям.
Помимо основных заседаний, в рамках COP29 пройдут сотни неофициальных, включая панельные дискуссии и выставки в “Зеленой зоне”, организованные национальными делегациями, неправительственными организациями и частными компаниями. Обсуждения будут охватывать темы от закисления океана до проектов по углеродным компенсациям. Активисты, ученые и представители бизнеса смогут привлечь внимание к своим инициативам и искать финансирование для новых проектов.