Argentinada sahibkar 100 pinqvinin ölümündə təqsirli bilinib » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Argentinada sahibkar 100 pinqvinin ölümündə təqsirli bilinib
Argentinanın Roson şəhər Məhkəməsi sahibkarı pinqvinlərin yuva qurduğu ərazidə ağır texnika ilə hərəkət edərək ekoloji zərər vurmaqda təqsirli bilib.
Bu barədə Çubut vilayətinin məhkəmə orqanlarının mətbuat xidməti açıqlama yayıb.
"Məhkəmə yekdilliklə Rikardo La-Rexinin ağırlaşdırıcı vəziyyətdə zərər vurmaqda və heyvanlara qarşı amansız rəftar etməkdə təqsirli olduğuna qərar verdi", - açıqlamada bildirilir.
Məhkəmə qərarı noyabrın 11-də elan olunacaq.
İstintaq müəyyən edib ki, La-Rexin 2021-ci ildə Punta-Tombo qoruğu zonasının yaxınlığında yerləşən öz ərazisi üçün yol və hasar inşa etmək məqsədilə pinqvinlərin yuva qurduğu ərazidən ağır texnika ilə keçib. Qəzetin məlumatına görə, sahibkarın hərəkətləri nəticəsində 100-dən çox pingvin ölüb və 300-ə yaxın yuva dağılıb. Nəşr, bu işin Latın Amerikasında ekosid üzrə ilk hökm çıxarılan məhkəmə işi olduğunu qeyd edir.

Суд аргентинского города Росон признал виновным в нанесении ущерба окружающей среде аргентинца, который проехал тяжелой техникой по месту гнездования пингвинов.
Как передает Median.Az со ссылкой на газету Clarin, об этом сообщила пресс-служба судебной власти провинции Чубут.
"Суд единогласно решил признать Рикардо Ла-Рехина ответственным за причинение вреда с отягчающими обстоятельствами", - говорится в тексте. Его также признали виновным в жестоком обращении с животными. Приговор будет вынесен 11 ноября.
Следствие установило, что Ла-Рехина в 2021 году проехал тяжелой техникой по территории, где гнездятся пингвины, чтобы построить дорогу и ограждения для своего участка, расположенного по соседству с заповедником Пунта-Томбо. По данным газеты, от действий предпринимателя погибли более 100 пингвинов, были уничтожены почти 300 гнезд. Как отмечает издание, речь идет о первом деле об экоциде, по которому был вынесен приговор в Латинской Америке.