Xarici ekspert: "Azərbaycanda temperatur daha sürətlə yüksələcək"
Bunu İsveçrənin təkrarsığorta nəhəngi - "Swiss Re" şirkətinin vitse-prezidenti Gepa Jansen Klaus Bakıda keçirilən Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumunda ("Azerbaijan International Insurance Forum" - AIIF-2024), "İqlim dəyişikliyinin təsiri altında sığorta" adlı panel müzakirələrində bildirib.
Onun sözlərinə görə, temperaturda emissiya ssenarisindən asılı olaraq 2090-cı illərə qədər 4,7 %-ə qədər artım gözlənilir: "Azərbaycan iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə qarşı müdafiəsiz hesab olunur və Notr Dam Qlobal Uyğunlaşma İndeksində ("ND Gain Index") 181 ölkə arasında 73-cü yerdə qərarlaşıb. Quraqlıq çox güman ki, kənd təsərrüfatında məhsuldarlığı azaldacaq, səhralaşmanı və torpağın şoranlığını artıracaq. Eyni zamanda, temperaturun yüksəlməsi daşqınlara və potensial sürüşmələrə səbəb ola biləcək ekstremal yağıntıların baş vermə ehtimalını artıracaq", - deyə o qeyd edib.

Иностранный эксперт: Температура в Азербайджане будет расти быстрее, чем по миру » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Иностранный эксперт: Температура в Азербайджане будет расти быстрее, чем по миру
По прогнозам, температура воздуха в Азербайджане будет повышаться быстрее, чем в среднем по миру.
Об этом заявила вице-президент швейцарской перестраховочной компании Swiss Re Гепа Янсен-Клаус на панели "Страхование под влиянием изменения климата" в рамках Азербайджанского международного страхового форума - AIIF-2024 в Баку.
По ее словам, в зависимости от сценария выбросов до 2090-х годов в Азербайджане ожидается повышение температуры на 4,7% выше среднего показателя по миру.
"Азербайджан считается уязвимым к последствиям изменения климата и занимает 73 место из 181 страны по Глобальному индексу адаптации, подготовленному Университетом Нотр-Дама, (ND Gain Index).
Засуха снизит урожайность, усилит опустынивание и засоление почвы. В то же время повышение температуры увеличит вероятность экстремальных осадков, которые могут привести к наводнениям и оползням", - сказала Янсен-Клаус.