Ruben Vardanyanla bağlı məhkəməyə müraciət edildi
Qarabağdakı keçmiş qondarma qurumun “dövlət naziri” Ruben Vardanyan barəsində seçilmiş qətimkan tədbirinin müddətinin uzadılması ilə bağlı məhkəməyə müraciət edilib.
APA-nın əldə etdiyi məlumata görə, cinayət işi üzrə istintaqın aparıldığı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti İstintaq Baş İdarəsinin vəsatətinə Səbail Rayon Məhkəməsində baxılır.
Qeyd edək ki, Ruben Vardanyan ötən il Qarabağda saxlanılaraq Bakıya gətirilib.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham verildiyi məlumdur.
Xatırladaq ki, BBC və digər xarici media qurumları bu yaxınlarda Ruben Vardanyanın müxtəlif ölkələrdə çirkli pulların yuyulması mexanizmləri ilə bağlı və digər əməllərini ifşa edən geniş araşdırma materialları ilə çıxış etmişdi.скачать dle 11.3

В суд направлено обращение о продлении меры пресечения, избранной в отношении "госминистра" бывшей вымышленной структуры в Карабахе Рубена Варданяна.
Как сообщает АПА, в Сабаильском районном суде рассматривается ходатайство Главного следственного управления Службы государственной безопасности, где ведется расследование по уголовному делу.
Рубен Варданян был задержан в Карабахе в прошлом году и доставлен в Баку.
Ему предъявлены обвинения по ст. 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (участие в создании и деятельности вооруженных формирований или групп, не предусмотренных законом) и 318.1 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики).
Напомним, ранее "Би-Би-Си" и другие зарубежные СМИ выступили с обширными материалами расследования, разоблачающими механизмы отмывания денег Рубена Варданяна и другие его действия в разных странах.