Bakı EYOF-a tam hazırdır - Bu şəxslər ictimai nəqliyyatdan pulsuz istifadə edəcək
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov iyulun 21-də Bakıda start götürəcək XV Avropa Gənclər Olimpiya Festivalı (EYOF) zamanı baş tutacaq yarışların keçiriləcəyi 12 idman obyektində olub və onların Festivala hazırlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirib.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Gənclər və İdman Nazirliyinin mətbuat katibi Səmayə Məmmədova deyib.
Onun sözlərinə görə, EYOF iştirakçıları üçün Atletlər kəndində istirahət və yarışlara hazırlıq məqsədi ilə bütün lazımi şərait yaradılıb:
“Atletlər kəndi qapılarını rəsmi olaraq iyulun 18-də idmançıların üzünə açıb. Bakıya ilk olaraq İspaniya nümayəndə heyəti gəlib. Paytaxta gələn əcnəbi idmançılar öz nömrələrində yerləşdirilir.
Ümumilikdə yeddi bina atletlərin xidmətindədir. Atletlər kəndində sutka boyu fəaliyyət göstərən kafe, əyləncə mərkəzi var. Avropa Festivalında 14-18 yaşlı gənclər yarışacaqlar. Təbii ki, onlar istirahət etmək istəyəcəklər”.
S.Məmmədova qeyd edib ki, bəzi idmançıların valideynləri övladları ilə birlikdə Azərbaycana turist qismində gəlib. Nazirlik rəsmisi deyib ki, valideynlər Atletlər kəndində övladlarına baş çəkmək üçün ayrıca saatların ayrılması xahişi ilə yarışın təşkilatçılarına müraciət ediblər.
“Biz ilkin olaraq Avropa Festivalında 36 dövlətin nümayəndələrinin iştirak edəcəyini gözləyirdik. Lakin yarışların yaxınlaşması ilə Avropa Olimpiya Komitəsinə yeni müraciətlər daxil olub, nəticədə Bakıya Avropanın 47 ölkəsindən idmançı gəlib. Tərəfimizdən Avropanın bütün dövlətlərinə iştirak etmək üçün dəvət göndərilib”, - deyə S.Məmmədova əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, atletlər idman obyektlərinə xüsusi nəqliyyatla çatdırılacaq:
“Bundan başqa, sabah saat 17:00-dan 01:00-dək metronun “28 May” və “Elmlər Akademiyası” stansiyalarından açılış mərasiminin keçiriləcəyi Bakı Kristal Zalına ödənişsiz avtobuslar hərəkət edəcək. Bileti olan və akkreditasiyadan keçmiş hər kəs həmin avtobuslardan istifadə edə bilər. Akkreditasiyadan keçənlər Avropa Festivalı çərçivəsində Bakıda ictimai nəqliyyatdan pulsuz istifadə edə bilərlər”.
S.Məmmədova əlavə edib ki, azarkeşlər bütün idman obyektlərində yarışları ödəniş etmədən izləyə biləcəklər.

Министерство: Баку полностью готов к Еврофестивалю
«Все организационные вопросы решены. Министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов побывал во всех 12 спортивных объектах, где будут проходить соревнования, и высоко оценил их уровень готовности к Еврофестивалю», - заявила Oxu.Az пресс-секретарь Минмолодежи и спорта Самая Мамедова.
По ее словам, в Деревне атлетов для участников Еврофестиваля созданы все необходимые для отдыха и подготовки к соревнованиям условия.
«Деревня атлетов официально открыла свои двери 18 июля. Первыми в Баку прилетела делегация Испании. Прибывающие в столицу зарубежные спортсмены заселяются в свои номера. Всего к услугам атлетов семь зданий. В Деревне атлетов действуют круглосуточное кафе, развлекательный центр. На Еврофестивале будет соревноваться молодежь в возрасте от 14 до 18 лет, которая, конечно, захочет отдохнуть», - сказала С.Мамедова.
Она отметила, что с некоторыми спортсменами в качестве туристов в Азербайджан приехали их родители, которые уже обратились к организаторам соревнований с просьбой выделить специальные часы для посещения своих детей в Деревне атлетов.
«Первоначально мы ожидали участия в Еврофестивале представителей 36 государств. Однако с приближением соревнований в Европейский олимпийский комитет поступили новые обращения, в результате в Баку приехали спортсмены из 48 европейских стран. Приглашение к участию нами было направлено всем европейским государствам», - подчеркнула пресс-секретарь Министерства.
По ее словам, атлеты будут доставляться на спортивные объекты специальным транспортом.
«Кроме того, завтра с 17:00 до 1:00 от станций метро «28 мая» и «Эльмляр академиясы» к «Кристалл холл», где состоится церемония открытия, будут курсировать бесплатные автобусы, которыми смогут пользоваться все обладатели билетов и прошедшие аккредитацию лица. Последние в течение Еврофестиваля имеют право бесплатно ездить на общественном транспорте в Баку», - сказала С.Мамедова, добавив, что посещение соревнований на всех спортивных объектах будет бесплатным для зрителей.
Она выразила уверенность, что Еврофестиваль подогреет интерес азербайджанской молодежи к занятиям спортом.скачать dle 11.3