İki ölkə niyə Bakıda keçiriləcək EYOF-da iştirak etməyəcək? - SƏBƏBLƏR
Sabah Bakıda start götürəcək XV Avropa Gənclər Olimpiya Festivalına (EYOF) Avropanın iki ölkəsinin – Ermənistan və Lixtenşteynin niyə qatılmayacağının səbəbi məlum olub.
Bu tip yarışlarda iştirak üçün Avropa Olimpiya Komitələrinə üzv ölkələrin Milli Olimpiya Komitəsi qeydiyyatdan keçməli və bu oyunlarda iştirak niyyətlərini təsdiqləməlidir.
Lakin elan olunan qeydiyyat müddəti ərzində Ermənistan Milli Olimpiya Komitəsi tərəfindən heç bir müraciət daxil olmadığından, bu ölkənin idmançıları Bakıdakı EYOF-da təmsil olunmurlar. Göründüyü kimi, Azərbaycan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi və Avropa Olimpiya Komitələri qarşısında götürdüyü öhdəliyə uyğun olaraq, bütün ölkələrə qapısını açsa da, ermənilər bu dəfə Bakıya gəlməkdən imtina edib.
Lixtenşteyn komandasının isə Bakıya gəlməməsinin səbəbi başqadır. Belə ki, bu cırtdan Avropa ölkəsi əvvəlcə yarışlara bir idmançı ilə qatılmaq üçün müraciət etmişdi. Lakin sonradan həmin idmançı zədələndiyi üçün Lixtenşteyn Milli Olimpiya Komitəsi iştirak ərizəsini geri götürməli olub.
Qeyd edək ki, bu yarışda ölkəmiz də daxil olmaqla Avropanın 48 ölkəsindən təxminən 3600 idmançı mübarizə aparacaq.

Почему две страны не примут участие в Еврофестивале в Баку? - ПРИЧИНЫ
Выяснились причины неучастия Армении и Лихтенштейна на XV Европейском юношеском олимпийском фестивале (ЕЮОФ), который стартует 21 июля в Баку.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, для участия в таких мероприятиях Национальные олимпийские комитеты стран должны пройти регистрацию в Европейских олимпийских комитетах и подтвердить свои намерения на участие.
Однако за объявленный период регистрации от Армении не поступало никаких обращений, поэтому спортсмены этой страны не будут представлены на ЕЮОФ. Несмотря на то, что Азербайджан разрешил армянским спортсменам участвовать в фестивале в соответствии с взятыми на себя обязательствами перед Международным олимпийским комитетом и ЕОК, армяне и в этот раз отказались приехать в Баку.
Команда Лихтенштейна отказалась от участия в мероприятии в Баку по другой причине. Эта карликовая европейская страна подала заявку на участие одного спортсмена в соревнованиях. Однако из-за того, что он получил травму, НОК Лихтенштейна пришлось отозвать обратно свою заявку.
Отметим, что в этом спортивном мероприятии примут участие 3 тыс. 600 спортсменов из 48 стран Европы, в том числе и из нашей страны.
Это: Азербайджан, Албания, Андорра, Австрия, Беларусь, Бельгия, Болгария, Босния и Герцеговина, Великобритания, Венгрия, Германия, Греция, Грузия, Дания, Израиль, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипр, Косово, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Нидерланды, Норвегия, Польша, Португалия, Россия, Румыния, Сан-Марино, Северная Македония, Сербия, Словакия, Словения, Турция, Украина, Финляндия, Франция, Хорватия, Черногория, Чехия, Эстония, Швеция, Швейцария.