Lari büdrədi, bəs manatın taleyi necə olacaq?
Gürcüstanın milli valyutası larinin ucuzlaşması manata psixoloji təsir etməkdədir. Artıq bir sıra valyutadəyişmə məntəqələrində dolların alış kursu çox cüzi olsa da bahalaşıb.
Bu barədə iqtisadçı ekspert Vüqar Bayramov məlumat verib.
O bildirib ki, son günlər ən çox müraciət olunan suallardan biri manatın taleyi ilə bağlıdır:
“Gürcüstanda artıq 1 dollar almaq üçün 2.87 lari ödəmək lazımdır. Düz bir il əvvəl Tbilisidə 1 dollar 2.4 lariyə dəyişdirilirdi. Bu o deməkdir ki, son 1 ildə lari 17 faiz dəyər itirib. Gürcüstana ildə 1.5 milyon turist göndərən Rusiyanın gürcü mallarının idxalını əngəlləcəyi təhlükəsi lariyə təzyiqi artırır. İki ölkə arasında gərginliyin artacağı halda larinin daha da ucuzlaşacağı istisna olunmur”.
Ekspert qeyd edib ki, bir sıra banklarda 1 dollar 1.7007 manata təklif edilir:
“Doğrudur, neftin qiyməti Mərkəzi Bank üçün məqbul səviyyədədir. Artıq neftin 1 bareli 67 dollardan baha satılır. Bununla belə, qonşu ölkələrin milli valyutalarının ucuzlaşması bizim valyuta bazarımıza təsirsiz ötüşmür. Amma yenə də Mərkəzi Bankın mövqeyi həlledicidir. Güman olunur ki, manatın məzənnəsinin necə dəyişməsi birbaşa baş bankın mövqeyindən asılı olacaq.
Bununla yanaşı, bu ilin avqust və dekabr aylarında dollara tələbin yenidən artacağı gözlənilir. Belə ki, avqustun ikinci yarısı və sentyabrın əvvəli idxal olunan məktəb ləvazimatlarına tələb artdığına görə dollar alışı yüksəlir. İlin sonunda da idxal və xarici turist səfərlərinin sayı artır. Dövlət və özəl müəssisələrin xarici borc öhdəlikləri var və bu da dollara tələbi artırır. Ona görə də yenidən ilin sonunda dollara tələbin artacağını proqnozlaşdırırıq. Bu baxımdan Mərkəzi Bank dollar təklifini aylar üzrə optimallaşdırmağa çalışmalıdır”.

Ждет ли манат судьба лари?
Ослабление национальной валюты Грузии - лари - оказывает психологическое давление на курс маната. В ряде пунктов обмена валюты курс покупки доллара хоть незначительно, но вырос.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявил эксперт-экономист Вугар Байрамов.
По его словам, один из самых задаваемых вопросов за последние дни - что ждет манат?
«В Грузии один доллар стоит уже 2,87 лари. Год назад в Тбилиси один доллар обменивали на 2,4 лари. Давление на лари усиливают угрозы России прекратить импорт грузинских товаров. Если отношения между двумя странами продолжат накаляться, не исключено, что лари подешевеет еще больше», - сказал В.Байрамов.
Эксперт отметил, что в ряде банков Азербайджана доллар предлагают за 1,7007 маната:
«Правда, цены на нефть находятся на приемлемом для Центробанка уровне. Баррель нефти стоит выше 67 долларов. Вместе с тем ослабление валют соседних стран не обходится без последствий для нашего валютного рынка. Но позиция Центробанка вновь играет решающую роль. Предполагается, что изменение курса маната будет напрямую зависеть от позиции Центробанка.
Наряду с этим в августе и декабре этого года ожидается рост спроса на доллар. Во второй половине августа и в начале сентября в связи с ростом спроса на импортируемые школьные принадлежности покупка доллара возрастает. А в конце года растет импорт и число турпоездок. У государственных и частных предприятий есть внешние долговые обязательства, что увеличивает спрос на доллар. Поэтому мы прогнозируем рост спроса на доллар до конца года. С этой точки зрения Центробанк должен стараться оптимизировать предложение доллара по месяцам».скачать dle 11.3