Azərbaycan karbamidinin kütləvi ixracı başlayıb - FOTO
Bu il mayın 25-də SOCAR-ın Sumqayıtda yerləşən Karbamid zavodundan kütləvi olaraq Azərbaycan karbamidinin ilk tədarükü başlayıb.
Report-un xəbərinə görə, karbamid “SOCAR Carbamide” zavodunda maşınlara yüklənir və gəmilərə yüklənmək üçün Hövsan beynəlxalq limanına göndərilir.
İyunun 5-də ilk Azərbaycan karbamidini daşıyan “Phobus” (00:50) və “Coral” gəmiləri limandan yola çıxıb.
SOCAR-ın Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi “Caspian EPC Company” şirkəti ilə birgə nəql ideyasının müəllifləridirlər, həmçinin, əvvəldən axıradək logistika zənciri prosesini tənzimləyir və nəzarət edir.
İlk karbamidin alıcısı “Integral Petroleum” şirkətidir. Treydinq və logistika şirkəti olan “Integral Petroleum” 2008-ci ildə İsveçrənin Cenevrə şəhərində yaradılıb. Hazırda o, Qafqaz-Xəzər regionu, Mərkəzi Asiya və Mərkəzi Amerika ölkələri bazarlarında fəal iş görür.
Həmçinin, nəql layihəsində Hövsan beynəlxalq limanının operatoru olan “Global Transport Partners Company” şirkəti, SOCAR və “Integral Petroleum” arasında sürveyer şirkəti olan “SGS” şirkəti, karbamidin fasiləsiz nəqli və yüklənməsi üçün yük maşınları verən “166 Yükdaşıma və Logistika” şirkəti iştirak edib.
“Integral Petroleum” şirkəti öz məktubunda bütün layihə iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib və Azərbaycan karbamidinin yüksək keyfiyyətdə olduğunu qeyd edib.
Sumqayıt kimya sənaye parkında inşa edilən SOCAR-ın Karbamid zavodu 16 yanvar 2019-cu il tarixində istifadəyə verilib. Zavod ildə 650-660 min ton karbamid istehsal etmək qabiliyyətindədir.
İstehsal həcminin təqribən 70 faizi ixrac üçün nəzərdə tutulub ki, bu da ölkəyə illik 160 milyon dollara qədər həcmdə əlavə gəlirin daxil olmasına imkan verəcək. Karbamid zavodu hazırda ölkənin qeyri-neft sektorunda reallaşdırılan ən iri layihədir, onun ümumi dəyəri təqribən 800 milyon avro təşkil edir.

Начался экспорт азербайджанского карбамида - ФОТО
25 мая 2019 года начались первые отгрузки азербайджанского карбамида навалом с завода SOCAR Carbamide.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на Report, карбамид загружается в самосвалы на заводе SOCAR Carbamide и транспортируется в Говсанский международный порт для дальнейшей перегрузки на суда.
Из порта 5 июня вышли два судна - Phobus (00:50) и Coral (02:55) с первым азербайджанским карбамидом на экспорт.
Управление маркетинга и операций SOCAR совместно с компанией Caspian EPC Company являются авторами идеи проекта транспортировки, а также регулируют и контролируют процессы логистической цепочки от начала до конца.
Покупателем первого карбамида является компания «Интеграл Петролеум». Трейдинговая и логистическая компания «Интеграл Петролеум» была создана в 2008 году в Женеве, Швейцария. В настоящее время она активно работает на рынках стран Кавказско-Каспийского региона, Центральной Азии и Центральной Америки.
Также в проекте транспортировки участвовали компания Global Transport Partners Company, являющаяся оператором Говсанского международного порта, компания SGS, которая является сюрвейской компанией между SOCAR и «Интеграл Петролеум», 166 Yükdaşıma və Logistika, предоставившая самосвалы для бесперебойной транспортировки и перегрузки карбамида. Компания «Интеграл Петролеум» выразила благодарность в письме всем участникам проекта и отметила высокое качество азербайджанского карбамида.
Завод SOCAR Carbamide, построенный на территории Сумгайытского химического промышленного парка, был введен в строй 16 января 2019 года. Завод способен производить 650-660 тысяч тонн карбамидной продукции. Порядка 70% объема производства предусматривается для экспорта, что сделает возможным поступление в страну ежегодно дополнительного дохода в размере до 160 миллионов долларов. Завод SOCAR Carbamide в настоящее время является самым крупным проектом в стране, реализованным в ненефтяном секторе, его общая стоимость составляет примерно 800 миллионов евро.