Xarici ticarət fəaliyyəti ilə bağlı qaydalar dəyişdi
Nazirlər Kabinetinin 2012-ci il 11 aprel tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş qaydaya dəyişiklik edilib.
Bu barədə qərarı Baş nazir Novruz Məmmədov imzalayıb.
Qərarla Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı dövlətlərarası müqavilələrdə daha artıq müddət müəyyən edilməyibsə, Nazirlər Kabinetinin xarici ticarət fəaliyyətini tənzimləyən aktında onun dərc edildiyi gündən ən azı 30 gün sonra qüvvəyə mindiyi göstərilməlidir.
Bundan əvvəl bu tələb 30 gün sonra olaraq müəyyən olunub.
Qeyd edək ki, müstəsna hallarda, beynəlxalq təşkilatların dərhal məlumatlandırılması şərtilə, Nazirlər Kabinetinin xarici ticarət fəaliyyətini tənzimləyən aktı onda nəzərdə tutulmuş müddətdə qüvvəyə minə bilər.скачать dle 11.3

21.05.2019 11:46 3 168
Согласно решению, если в международных договорах, в которых Азербайджанская Республика выступает стороной, не определен другой срок, то в акте Кабинета министра, регулирующем внешнеторговую деятельность, должно быть указано, что они вступают в силу минимум спустя 30 дней со дня опубликования.
В ранее действовавшем положении говорилось о вступлении в силу через 30 дней.
Отметим, что в исключительных случаях при условии немедленного информирования международных организаций акт Кабинета министров, регулирующий внешнеторговую деятельность, может вступить в силу в срок, указанный в акте.скачать dle 11.3