Azərbaycanda dövlətə məxsus 4 qeyri-yaşayış sahəsi icarəyə verilir
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) Bakı və Gəncə şəhərlərində, eləcə də Zərdab və Yardımlı rayonlarında yerləşən dövlət məxsus 4 qeyri-yaşayış sahəsinin icarəyə verilməsi üzrə müsabiqə elan edib.
“Report” bu barədə Komitəyə istinadən xəbər verir.
Məlumatda deyilir ki, müsabiqə “Dövlət əmlakının qorunub saxlanılması və səmərəli istifadə edilməsinin təkmilləşdirilməsi haqqında” ölkə prezidentinin 6 iyun 2007-ci il tarixli fərmanına və 22 iyun 2010-cu il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Daşınmaz dövlət əmlakı obyektlərinin müsabiqə əsasında icarəyə verilməsi Qaydaları”na uyğun olaraq elan edilib.
Müsabiqədə daşınmaz dövlət əmlakını icarəyə götürmək hüququna malik olan (qanunvericiliklə məhdudiyyət müəyyən edilmiş hallar istisna olmaqla) yerli və xarici fiziki və hüquqi şəxslər iştirak edə bilərlər. Müsabiqəyə yekun vurularkən müəyyən edilmiş şərtlər daxilində maksimum məbləğdə icarə haqqı təklif edən sifarişçiyə üstünlük veriləcək.
Sifarişçilər qarşısında icarəyə verilən obyektin məxsus olduğu müəssisənin spesifik fəaliyyət profilinə uyğun olaraq təyinatı üzrə istifadə edilməsini təmin etmək, icarəyə verilən obyekin, ərazisində yerləşdiyi müəssisənin fəaliyyətinə maneçilik yaratmamaq, birgə istifadə olunan kommunikasiya xətlərinə xələl gətirməmək, icarəyə verilən obyektin yerləşdiyi binanın xarici görünüşünü qoruyub-saxlamaq, dövlət büdcəsinə ödəniləcək icarə haqqına dair təklifin vermək (“İcarə haqqında” qanuna uyğun olaraq Nazirlər Kabinetinin müəyyən etdiyi dövlət əmlakının (mənzil fondundan başqa) icarəyə verilməsi üçün icarə haqqının minimum məbləğindən və aylıq start icarə haqqı məbləğindən az olmamaq şərti ilə) kimi şərtlər qoyulub.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün lazimi sənədləri, o cümlədən obyektin aylıq start icarə haqqı məbləğinin 10%-i qədər behin ödənilməsini təsdiq edən qəbzi mayın 20-nə qədər ƏMDK-ya (regionlarda yerləşən əmlaklar üzrə Komitənin Gəncə, Ucar və Cəlilabaddakı ərazi şöbələrinə) təqdim etmək lazımdır. Həmin məbləğ ilkin dövr üçün ödənilməli olan icarə haqqı məbləğinə daxil edilir, müsabiqənin digər iştirakçıları tərəfindən köçürülmüş beh müsabiqənin başa çatdığı gündən 10 təqvim günü ərzində onlara qaytarılır.
Müsabiqənin qalibi nəticələr haqqında protokol təsdiq olunduğu tarixdən 20 gün müddətində icarə müqaviləsini imzalamalı, müqaviləsində göstərilən müddətdə və məbləğdə icarə haqqını dövlət büdcəsinə köçürülməli, müqavilə ilə müəyyən edilmiş digər şərt və öhdəlikləri yerinə yetirməlidir.
Bakı, Gəncə və Yardımlıdakı qeyri-yaşayış sahələri üzrə müsabiqə təkliflərinin qiymətləndirilməsinə mayın 21-də, Zərdabdakı qeyri-yaşayış sahəsi üzrə müsabiqə təkliflərinin qiymətləndirilməsinə isə mayın 22-də başlanılacaq.