Azərbaycanda bahalaşan və ucuzlaşan məhsullar - SİYAHI
2019-cu ilin yanvar-mart aylarında istehlak məhsullarının və xidmətlərin qiymətləri 2018-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 2,1 faiz, o cümlədən, ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatlarının qiymətləri 1,5 faiz, qeyri-ərzaq mallarının qiymətləri 1,2 faiz, əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərin qiymətləri 3,6 faiz bahalaşıb.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, cari ilin mart ayında fevral ayına nisbətən istehlak məhsullarının və xidmətlərin qiymətləri 0,6 faiz, o cümlədən, ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatlarının qiymətləri 1,3 faiz, qeyri-ərzaq mallarının və əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərin qiymətləri isə 0,1 faiz bahalaşıb.
Ay ərzində unun, çörəyin, makaron məmulatlarının, qoyun ətinin, kolbasa məmulatlarının, təzə balığın, pasterizə olunmamış üzlü südün, yoqurtun, kəsmiyin, zeytun yağının, limonun, naringinin, portağalın, bananın, almanın, armudun, heyvanın, narın, kivinin, kələmin, göyərtinin, xiyarın, pomidorun, balqabağın, bibərin, çuğundurun, kartofun, soğanın, sarımsağın, energetik içkilərin qiymətlərində bahalaşma, mal və toyuq ətinin, sterilizə olunmuş üzlü südün, xamanın, süfrə marqarininin, qarğıdalı yağının, yumurtanın, qozun, fındığın, şabalıdın, badımcanın, yerkökünün, quru noxud və lobyanın, mərcinin, şəkər tozunun, duzun qiymətlərində isə ucuzlaşma müşahidə olunub.
Digər ərzaq məhsullarının qiymətlərində ciddi dəyişikliklər baş verməyib.
Ay ərzində qeyri-ərzaq mallarından parçaların, xalça və digər döşəmə örtüklərinin, mebel və ev əşyalarının, velosipedlərin, televizorların, dəftərxana ləvazimatlarının, sementin, kərpicin, nitro və yağlı boyaların qiymətlərində bahalaşma, kəsilmiş taxtanın, sulu boyanın, kondisionerlərin, mobil telefonların və planşet tipli kompüterlərin qiymətlərində isə ucuzlaşma müşahidə olunub. Digər qeyri-ərzaq mallarının qiymətlərində ciddi dəyişikliklər baş verməyib.
Cari ilin mart ayında fevral ayına nisbətən əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərdən mənzillərin icarə haqqı, məişət cihazlarının təmiri, hava nəqliyyatı ilə beynəlxalq sərnişindaşıma xidmətlərinin, stomatoloji, bərbərxana və kosmetoloji xidmətlərin, istirahət turlarının qiymətləri bahalaşıb, dəmir yolu nəqliyyatı ilə MDB ölkələrinə sərnişindaşıma xidmətlərinin, hotel və mehmanxanalar tərəfindən göstərilən gecələmə xidmətlərinin qiymətləri isə ucuzlaşıb. Digər ödənişli xidmətlərin qiymətlərində ciddi dəyişikliklər baş verməyib.

В Азербайджане подорожали некоторые продукты
Согласно данным Государственного комитета статистики, в марте по сравнению с февралем цены на потребительские товары и услуги выросли на 0,6%, в том числе цены на продовольственные товары, напитки и табачные изделия - на 1,3%, непродовольственные товары и услуги, оказываемые населению - на 0,1%.
В течение месяца наблюдалось повышение цен на муку, хлеб, макаронные изделия, баранину, колбасные изделия, свежую рыб, непастеризованное молоко, йогурт, творог, оливковое масло, лимоны, мандарины, апельсины, бананы, яблоки, груши, айву, гранаты, киви, капусту, зелень, огурцы, помидоры, тыкву, перец, свеклу, картофель, лук, чеснок, энергетические напитки.
В то же время было снижение цен на говядину, куриное мясо, стерилизованное молоко, сметану, столовый маргарин, кукурузное масло, яйца, грецкие орехи, фундук, каштаны, баклажаны, морковь, горох и фасоль, чечевицу, сахарный песок, соль.
Цены на другие продовольственные товары остались без изменений.
В течение месяца поднялись цены на такие непродовольственные товары, как ткани, ковры и другие напольные покрытия, мебель и домашнюю утварь, велосипеды, телевизоры, канцелярские принадлежности, цемент, кирпич, печатные и масляные краски, а цены на разделочные доски, водные краски, кондиционеры, мобильные телефоны и планшеты снизились. Цены на другие непродовольственные товары не изменились.
В марте текущего года по сравнению с февралем стоимость таких услуг, как арендная плата за квартиру, ремонт бытовой техники, международные воздушные перевозки пассажиров, стоматологические, парикмахерские и косметологические услуги, туристические путевки выросла, а железнодорожные перевозки пассажиров в страны СНГ, услуги в отелях подешевели. Тарифы на другие услуги, оказываемые населению, остались безе изменений.