Problemli kreditlər siyahısında adını tapa bilməyənlərin - NƏZƏRİNƏ
Problemli kreditlərə görə kompensasiya alacaq vətəndaşlarımızın bəzisi Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının istifadəyə verdiyi onlayn portalda öz ödənişi ilə bağlı məlumat əldə etmək istərkən onların sorğusu “Əsas kredit borcu üzrə məlumatlar dəqiqləşdirilmə mərhələsindədir və məlumatlar dəqiqləşdiriləndən sonra portala daxil olunacaq”, - deyə cavab alır.
Ekspert Vüqar Bayramlının açıqlamasına görə, bu, heç də həmin vətəndaşımıza kompensasiya düşməməsi anlamına gəlmir. Bu məlumatı alan vətəndaşlarımıza kompensasiya düşürsə, onlar öz vəsaitlərini bütün hallarda digərləri kimi bu ayın sonundan etibarən alacaqlar.
“Bizdə olan məlumata görə, dəqiqləşdirmə bəzi banklarda olan məlumatlarlarla Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyesterində (MKR) olan rəqəmlərin üst-üstə düşməməsi ilə bağlıdır. Devalvasiyalar zamanı əsas kredit məbləğləri üzrə bəzi banklarda MKR-da olan rəqəmlərdən fərqli məlumatlar var.
Devalvasiyalardan sonra, 2016-cı il fevralın 3-də yaradılan palata devalvasiyalaradək olan bütün məlumatları dəqiqləşdirdikdən sonra kompensasiya məbləğlərini hesablaya bilər”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan prezidentinin imzaladığı fərmana əsasən, bütün siyahılar sənədlə təsdiq olunduqdan 45 gün ərzində dəqiqləşdirilməlidir. Bu, o deməkdir ki, belə mesaj alan vətəndaşlarımızla bağlı məlumatlar ən geci aprelin 15-dək dəqiqləşdiriləcək.
“Deməli, ən geci növbəti bazar ertəsinədək bütün vətəndaşlarımızın kompensasiya məbləğləri ilə məlumatlar portala daxil olunmalıdır”, - deyə V.Bayramlı bildirib.

Эксперт о необходимости уточнений по ряду проблемных кредитов
Некоторые граждане Азербайджана, которым полагается компенсация по проблемным кредитам, желая получить информацию о своем платеже на онлайн-портале Палаты по контролю за финансовыми рынками, вводят запрос и получают ответ «Данные по основному кредитному долгу находятся на стадии уточнения. Данные поступят на портал после уточнения».
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, эксперт Вугар Байрамов, комментируя данный факт, заявил, что граждане, которым полагается компенсация, в любом случае начнут получать ее начиная с конца этого месяца.
«Согласно имеющейся у нас информации, уточнение связано с тем, что данные некоторых банков не совпадают с цифрами в Централизованном кредитном реестре.
Сумма компенсации может быть рассчитана после уточнения палатой, созданной после девальвации, то есть 3 февраля 2016 года, всех данных до девальвации».
Отметим, что согласно указу Президента Азербайджана, подписанному 28 февраля, Палате по контролю за финансовыми рынками было поручено в течение 15 дней определить и, согласовав с главой государства, утвердить механизм погашения возросшей из-за девальвации части кредитных долгов, а также определить льготы, которые будут применены для процентов, штрафов и пени, начисленных по этим суммам, а в течение 45 дней определить общую сумму, которая будет выплачена по этим кредитным долгам, список физических лиц, которым будут осуществлены выплаты, и размер этих выплат для каждого физического лица.
«До понедельника данные о сумме компенсации для всех граждан должны быть загружены на портал», - заключил В.Байрамов.скачать dle 11.3