Kompensasiyaların necə qaytarılacağı məlum oldu
Problemli kreditlər üzrə kompensasiyaların ödənilməsinə aprel ayının sonunda başlanılacaq, bununla bağlı hər bir şəxs bankdan SMS alacaq.
Əgər kompensasiyaların məbləği 500 manatadək olacaqsa, bu halda vətəndaşlar onlara çatacaq vəsaiti pul köçürmə sistemləri vasitəsilə nağd şəkildə də ala biləcəklər.
Məbləğ 500 manatdan çox olarsa, kompensasiyalar yalnız plastik kartlar vasitəsilə ödəniləcək ki, burada şəffaflıq naminə vətəndaş məmur təması olmasın. Plastik kartların hansı bankda açılması və hesab nömrəsi belə portala daxil olan vətəndaşın şəxsi vərəqəsində öz əksini tapacaq.
Hal-hazırda Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının istifadəyə verdiyi portaldan (https://pk.fimsa.az/az/kompensasiya) istifadə edən bəzi vətəndaşlar SMS-lər gəlmədiyindən şikayətlənirlər. Bununla bağlı Palatanın açıqlamasına görə, hazırda yüklənmələr həddən artıq çoxdur və vətəndaşlardan bu məsələyə səbrli yanaşmaları xahiş olunur.
Bildirək ki, ölkədə fəaliyyət göstərən hər üç mobil operatordan SMS almaq mümkündür.
Qeyd edək ki, problemli kreditlərlə bağlı Azərbaycan Prezidentinin imzaladığı müvafiq fərmanla restruktruzasiyaya 2012-ci il yanvarın 1-dən 2019-ci ilin martın 1-nədək olan gecikmiş kreditlər düşür.
Kompensasiyalarla bağlı güzəştlər isə 2015-ci il devalvasiyasına məruz qalan kreditlərə şamil edilir, yəni əsas odur ki, 2015-ci ildə devalvasiyalar nəticəsində həmin borcgötürənlərə ziyan dəyib və onlar daha yüksək məzənnə ilə borc qaytarmağa məcbur olublar.

Компенсации до 500 манатов по проблемным кредитам можно будет обналичить
Если сумма компенсации не будет достигать 500 манатов, граждане смогут обналичить средства с помощью системы денежных переводов.
Если сумма превышает 500 манатов, то компенсация будет выплачиваться только посредством пластиковых карт, здесь в целях прозрачности не будет никаких контактов граждан с чиновниками. Информация о том, в каком банке будет открыт счет, а также номер пластиковой карты будет отражена на личной странице гражданина на портале.
Сейчас некоторые граждане, которые уже воспользовались порталом, созданным Палатой контроля за финансовыми рынками (https://pk.fimsa.az/az/compensasiya), жалуются на то, что к ним не поступило смс-уведомление. В палате заявили, что в настоящее время система перегружена, граждан попросили проявить терпение.
Отметим, что уведомление принимается всеми тремя операторами мобильной связи, действующими в стране.
Реструктуризации, согласно соответствующему указу Президента Азербайджана, подвергнутся проблемные кредиты, оформленные в период с 1 января 2012 года по 1 марта 2019 года.
Напомним, компенсационные выплаты будут применены к кредитам, которые подверглись девальвации 2015 года, то есть в результате девальвации в 2015 году этим заемщикам был нанесен крупный материальный ущерб, и они были вынуждены погасить задолженность по более высокой ставке.