Nazir: İşğala son qoyulsa, Azərbaycan daha fəal töhfə verə biləcək
Azərbaycan donor ölkəsinin maraqlı nümunəsi qismində çıxış edir. Biz, ərazilərimizin 20%-nın 20 ildən artıq Ermənistanın hərbi işğalı altında olduğu və bunun nəticəsində 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyü bir şəraitdə beynəlxalq yardım göstəririk.
Bunu Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Cənub-Cənub əməkdaşlığı üzrə BMT-nin ikinci yüksək səviyyəli konfransının plenar iclasında çıxışı zamanı deyib.
“Bununla yanaşı, Azərbaycan iqtisadiyyatının bərpa edilməsi, şaxələndirilməsi və müasirləşdirilməsinə nail olmuş, beləliklə yoxsulluq səviyyəsini 49%-dən 5%-ə endirmişdir. Ən vacibi isə, həm qaçqınların, həm də məcburi köçkünlərin cəmiyyətə səmərəli şəkildə inteqrasiyasını həyata keçirməklə, Azərbaycan, Cənub-Cənub əməkdaşlığının mümkün sahələri kimi xidmət edə biləcək insan kapitalını gücləndirməklə, onlara kifayət qədər sığınacaq, sağlamlıq və təhsil xidmətləri, məşğulluqla təmin etməklə geniş təcrübə toplamışdır.
Donor ölkəsi olmaqla yanaşı, Azərbaycan regionda aparıcı iqtisadiyyata malik olan və həmçinin geniş miqyaslı regional layihələrin təşəbbüskarı olan bir ölkədir və Ermənistanın hərbi işğalına son qoyulacağı təqdirdə, Azərbaycan Cənub-Cənub əməkdaşlığına daha fəal töhfə verə biləcək”скачать dle 11.3

Мамедъяров сделал важное заявление в ООН
Азербайджан является интересным примером страны-донора. Азербайджан оказывает международную помощь странам в условиях, когда 20 процентов территории оккупированы Арменией на протяжении более 20 лет, а более одного миллиона человек являются беженцами и вынужденными переселенцами.
Об этом в ходе выступления на пленарном заседании второй Конференции высокого уровня Организации Объединенных Наций по сотрудничеству в формате «Юг-Юг» заявил глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
«Наряду с этим Азербайджан достиг восстановления, диверсификации и модернизации экономики, снижения уровня бедности с 49% до 5%. И главное - Азербайджан, эффективно интегрируя в общество беженцев и вынужденных переселенцев, развивая человеческий капитал как одну из возможных сфер сотрудничества в формате «Юг-Юг», накопил большой опыт.
Азербайджан является страной с ведущей экономикой региона и инициатором крупномасштабных региональных проектов. В случае прекращения оккупации со стороны Армении Азербайджан сможет вносить более активный вклад в сотрудничество в формате «Юг-Юг»», - отметил министр.скачать dle 11.3