Brüsseldə beynəlxalq konfransda azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərdən danışıldı - FOTO
Avropa İttifaqı Komissiyasının Prezidenti Ursula Von Der Leyenin dəvəti əsasında Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun rəbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Brüsseldə keçirilən Albaniya üçün Beynəlxalq Donorlar Konfransında iştirak edib.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətindən “Report”a verilən məlumata görə, konfransda Avropa İttifaqı Komissiyasının Prezidenti, Albaniya baş naziri və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti açılış nitqi ilə çıxış edib, eləcə də bir çox dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndə heyətləri bəyanatlarını səsləndiriblər.
Konfransda çıxış edən E.Məmmədyarov qeyd edib ki, Albaniya Azərbaycanın çox mühüm tərəfdaşıdır və bunun ən bariz nümunəsi Xəzər dənizi bölgəsini, xüsusilə də Azərbaycanı Gürcüstan, Türkiyə, Yunanıstan, Albaniya ilə əlaqələndirən və İtaliyada başa çatan strateji Cənubi Qaz Dəhlizinin təşviq edilməsi üçün Albaniya Baş naziri Edi Ramanın Bakıya çoxsaylı səfərləri və bu səfərlər çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə keçirilmiş görüşləridir.
E.Məmmədyarov Albaniyada faciəvi zəlzələ baş verən zaman Azərbaycanın bu ölkəyə humanitar yardım göstərən ilk ölkələr sırasında olduğunu və ölkəmizin Albaniyaya yarım milyon avro məbləğində yardım göstərdiyini qeyd edib. O, Albaniya hökumətinə və xalqına daha yarım milyon avro məbləğində yardımın göstəriləcəyi vədini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nazir Azərbaycanın müasir tarixində ehtiyacı olan xalqla həmrəy olmasının çox normal bir hal olduğunu bildirib və müstəqilliyinin bərpa edilməsinin ilk günlərindən etibarən xalqımızın üzləşdiyi qonşu dövlətin təcavüzkar siyasəti və hərbi münaqişə nəticəsində 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsi ilə çox əziyyət çəkdiyinə diqqəti cəlb edib.
Bu gün isə Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının İnkişafa Yardım Komitəsinin iştirakçısı olduğu və ölkəmiz tərəfindən dünyanın 100-dən çox ölkəsinə humanitar və inkişafa yardım göstərildiyi E.Məmmədyarov tərəfindən qeyd olunub və bu yardımın gələcəkdə də davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan keçmiş sovet məkanındakı ölkələr arasında Albaniyanı çətin vəziyyətində dəstəkləyən yeganə ölkə olub.скачать dle 11.3

Глава МИД рассказал о беженцах и вынужденных переселенцах в Брюсселе - ФОТО
По приглашению президента Комиссии Евросоюза Урсулы фон дер Ляйен министр иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров принял участии в Международной донорской конференции для Албании в Брюсселе.
Как сообщили Report в пресс-службе МИД, выступив на конференции, Эльмар Мамедъяров заявил, что Албания – важный партнер Азербайджана, и ярким примером этого являются многочисленные визиты премьер-министра Албании Эди Рамы в Баку для продвижения Южного газового коридора, который связывает регион Каспийского моря, в частности Азербайджан, с Грузией, Турцией, Грецией, Албанией, и завершается в Италии, и встречах с Президентом Ильхамом Алиевым в рамках этих визитов.
Э.Мамедъяров отметил, что во время землетрясения в Албании Азербайджан был в числе первых стран, оказавших Албании гуманитарную помощь, и наша страна оказала Албании помощь в размере полумиллиона евро. Он донес до сведения участников конференции, что Азербайджан окажет правительству и народу Албании помощь в размере еще полумиллиона евро.
Министр заявил, что в современной истории Азербайджана солидарность с нуждающимся в помощи народом – вполне нормальное явление, и с первых дней восстановления независимости азербайджанский народ столкнулся с агрессивной политикой и военным вмешательством соседнего государства, в результате чего более миллиона азербайджанцев оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев.
Мамедъяров отметил, что на сегодняшний день Азербайджан является членом Комитета содействия развитию Организации экономического сотрудничества и развития и оказывает гуманитарную помощь и помощь в целях развития более чем 100 странам мира.
Отметим, что Азербайджан стал единственной постсоветской страной, поддержавшей Албанию в сложной ситуации.скачать dle 11.3