Problemli kreditlərin həcmi açıqlandı
2019-cu il fevralın əvvəlinə vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi 1 mlrd. 569,4 mln. manat və ya bütün kreditlərin 12,2%-ni təşkil edir.
Ümumilikdə Azərbaycanda kredit portfelinin həcmi yanvar ayında 1,04% azalıb və 12 mlrd. 884,7 mln. manata düşüb.
Kreditlərin 2 mlrd. 62,4 mln. manatı dövlət payına malik olan banklar tərəfindən verilib və bu bankların kredit portfelindəki azalma 1,7% təşkil edir.
Kommersiya banklarının kredit portfelinin həcmi isə 10 mlrd. 478,6 mln. manatdır və burada azalma 0,5%-dir. Qalan kredit məbləği isə bank olmayan kredit təşkilatlarının payına düşür.
2019-cu il fevralın 1-nə kreditlərin ümumi həcminin 8 mlrd. 63,6 mln. manatı milli valyuta, 4 mlrd. 821,1 mln. manatı xarici valyuta ilə verilib. Ümumilikdə xarici valyutada kreditlərin xüsusi çəkisi 37,4% təşkil edir.
Kreditlərin strukturuna baxsaq, 5 mlrd. 306,3 mln. manat (41,2%) həcm ilə ev təsərrüfatı sahələri öndədir. Bu isə o deməkdir ki, istehlak kreditləri üzrə portfel yenə də şişir.
Bundan sonra ticarət və xidmət sahələri, rabitə texnologiyalrına kredit qoyuluşları daha çoxdur.скачать dle 11.3

Обнародован объем проблемных кредитов в Азербайджане
Объем просроченных кредитов в банках Азербайджана на начало февраля 2019 года составляет 1 млрд 569,4 млн долларов, или 12,2% от всех кредитов.
В целом объем кредитного портфеля в Азербайджане в январе снизился на 1,04% и составил 12 млрд 884,7 млн манатов.
2 млрд 62,4 млн манатов были выданы банками с государственным участием. Кредитный портфель этих банков снизился на 1,7%.
Объем кредитного портфеля коммерческих банков составляет 10 млрд 478,6 млн, снизившись на 0,5%. Оставшаяся сумма кредитов приходится на небанковские кредитные организации.
По состоянию на 1 февраля 2019 года 8 млрд 63,6 млн манатов кредитов были выданы в национальной валюте, 4 млрд 821,1 млн манатов - в иностранной. В целом доля кредитов в иностранной валюте составляет 37,4%.скачать dle 11.3