Rəsmi Bakı Vanesyana cavab verdi
Azərbaycann Xarici İşlər Nazirliyi Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri Artur Vanesyana cavab verib.
XİN-nin mətbuat xidmətinin bəyanatında bildirilir ki, Ermənistanın yüksək səviyyəli məmurunun bu kimi fikir söyləməsi ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin rəhbərliyi altında aparılan danışıqların mahiyyəti və məntiqi, xüsusilə də Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin Parisdə keçirilmiş sonuncu görüşünün nəticələri ilə ziddiyyət təşkil edərək, uzun illərdir ki, aparılan danışıqlar prosesinə qarşı açıq hücum xarakteri daşıyır.
“Mahiyyət etibarilə bu, danışıqlar prosesini məhv etmək və həmsədrlərin fəaliyyətini heçə endirmək cəhdi deməkdir. Digər tərəfdən, bu bəyanat Ermənistanın Azərbaycanın torpaqlarının işğalında birbaşa iştirak etdiyinin növbəti aşkar göstəricisidir və Ermənistanın 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və Əlavə Protokollarına zidd olaraq həyata keçirdiyi qeyri-qanuni köçürmələr siyasəti də daxil olmaqla bu ərazilərin ilhaqı planlarına bəraət qazandırmaq cəhdidir.
Bununla əlaqədar olaraq işğalçı ölkəyə xatırlatmaq istərdik ki, bu kimi təxribat xarakterli çıxışların bütün mümkün mənfi nəticələrinə görə məsuliyyəti, məhz Ermənistan Respublikası daşıyır.
Azərbaycan, öz tərəfindən, bu məsələni BMT, ATƏT və digər aparıcı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qaldıracaq. Eyni zamanda, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərini Ermənistanın yüksək siyasi rəhbərliyinin nümayəndələrinin bu kimi addımlarını qəti şəkildə pisləyən bəyanatla çıxış etməyə çağırırıq”, - deyə bəyanatda qeyd olunur.
Qeyd edək ki, Vanesyan Dağlıq Qarabağa səfər edib. Səfər zamanı o Füzuli rayonu ərazisində ermənilərin məskunlaşması üçün qəsəbə salacaqlarını, burada infrastruktur yaradılacağını və kənd təsərrüfarının inkişaf etdiriləcəyini deyib:
“Qarabağın Azərbaycana veriləcəyi barədə iddialar əsassızdır. Qarabağın bir qarışını da Azərbaycana verməyəcəyik”.скачать dle 11.3

Официальный Баку ответил СНБ Армении
МИД Азербайджана ответил на высказывания директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна.
Как говорится в заявлении пресс-службы МИД, то, что высокий чиновник Армении высказался в таком ключе, является неприкрытым выпадом против многолетнего переговорного процесса под эгидой сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ, противореча его сущности и логике, особенно в свете результатов последней встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Париже:
«По сути, здесь налицо попытка подорвать переговорный процесс и бросить вызов деятельности сопредседателей.
С другой стороны, данное заявление является еще одним явным свидетельством прямого участия Армении в оккупации территорий Азербайджана и стремления хоть как-то «оправдать» вынашиваемые ею планы по аннексии этих земель, в том числе путем проведения незаконной переселенческой политики, что в корне противоречит Женевским Конвенциям 1949 года и дополнительным протоколам к ним.
В связи с этим хотели бы напомнить стране-агрессору, что именно Республика Армения несет ответственность за все возможные негативные последствия подобных провокационных высказываний.
Азербайджан, со своей стороны, поднимет этот вопрос в рамках встреч ведущих международных организаций, включая ООН, ОБСЕ и т.д.
Призываем сопредседателей МГ ОБСЕ выступить с решительным заявлением о принципиальном осуждении такого рода шагов представителей высшего политического руководства Армении», - говорится в заявлении МИД.скачать dle 11.3