Salome Zurabişvili: Biz son illər eyni faciələri yaşadıq
Şadam ki, Azərbaycana gəlmişəm. Bu, mənim regionda birinci səfərimdir. Bizim qonşu və dost ölkə Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq duyuram.
Bunu Gürcüstan prezidenti xanım Salome Zurabişvili prezident İlham Əliyevlə nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşündə deyib.
Gürcüstan prezidenti deyib ki, iki ölkə arasında əməkdaşlıq çox əhəmiyyətlidir:
“İlk növbədə, bizi böyük tarix, ənənələr birləşdirir. Biz 100 il əvvəl birlikdə müasir dövlət qurmağa başladıq. Biz müstəqilliyimizi bərpa etdik. Vaxtilə bizim kiçik federasiyamız da var idi. Biz müstəqilliyimizi birlikdə itirdik, ağır illərdən keçdik, yaşadıq”.
Salome Zurabişvilinin sözlərinə görə, bunlar dövlət quruculuğuna da təsir edib.
“Biz öz müstəqilliyimizi yenidən birlikdə bərpa etdik. Biz son illər eyni faciələri yaşadıq. Bu gün də biz ölkə üçün ərazilərin işğalının nə demək olduğunu yaşayırıq. Ərazi bütövlüyü hələ bərpa olunmayıb. İşğal məsələsi bizim üçün hələ də açıq yara kimi qalır.
Bu, bir tərəfdən bizim inkişafımıza mane olur, digər tərəfdən biz bunlara, bu faciələrə baxmayaraq, dövlətimizi, iqtisadiyyatı gücləndirməyə nail olduq. Bizim yolumuz müstəqillik yoludur və belə də davam edəcəyik. Bunlar böyük uğurlardır”, - Zurabişvili vurğulayıb.
O, ölkəmizə səfərdən məmnun olduğunu dilə gətirib:
“Şadam ki, buradayam. Çünki bizim həm keçmiş, həm də gələcək haqqında çox söhbətlərimiz var. Bizim regionumuz çox böyük perspektivlərə malikdir”.скачать dle 11.3

Саломе Зурабишвили: В последние годы мы пережили одинаковые трагедии
Рада, что приехала в Азербайджан. Это мой первый визит в регионе. Мне очень приятно находиться в соседней и дружественной нам стране.
Об этом 27 февраля на встрече в расширенном составе с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым сказала Президент Грузии Саломе Зурабишвили.
«Наше сотрудничество очень важно для нас. В первую очередь нас связывают большая история, традиции. 100 лет назад мы вместе начали строить современное государство. Мы восстановили нашу независимость. В свое время у нас была и небольшая федерация. Мы вместе утратили независимость, прошли через тяжелые годы, пережили их», - сказала Президент Грузии.
По словам С.Зурабишвили, это отразилось на государственном строительстве обеих стран.
«Мы вместе восстановили нашу независимость. В последние годы мы пережили одинаковые трагедии. И сегодня мы переживаем то, что для страны означает оккупация территорий. Территориальная целостность еще не восстановлена. Вопрос оккупации все еще остается для нас открытой раной.
С одной стороны, это мешает нашему развитию, а с другой, несмотря на все это, эти трагедии, мы смогли усилить наше государство, экономику. Наш путь - путь независимости, и мы будем так и продолжать. Это - большие успехи», - отметила глава государства.
Она подчеркнула, что рада находиться в Баку:
«Рада находиться здесь, потому что нам предстоит поговорить о многом: и о прошлом, и о будущем. У нашего региона очень большие перспективы».скачать dle 11.3