Zurabişvili: Azərbaycanla münasibətlərimiz mükəmməl səviyyədədir
Bizim münasibətlər tarixən mükəmməl səviyyədə olub. Çünki biz bu regionun oxşar tarixi olan iki ölkəsiyik. Eyni çətinliklərlə üzləşmişik, eyni münaqişələri, hətta bəzən eyni faciələri yaşamışıq, bununla belə aramızda heç vaxt problem olmayıb.
Bunu Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili AZƏRTAC-a verdiyi müsahibədə bildirib.
“Bizim yaxın tarix çox maraqlı olub və bu dönəm ərzində biz region üçün vacib olan bir sıra layihələr gerçəkləşdirmişik. Ancaq bu layihələr təkcə bizim regionla məhdudlaşmır”, - deyə xanım prezident qeyd edib.
Gürcüstan liderinin sözlərinə görə, bir vaxtlar iki ölkənin Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və digər layihələri gerçəkləşdirə biləcəyinə heç kim inanmırdı.
“Bu, böyük uğur hekayəsidir. Bu layihəni başa çatdırmağımız bizim əməkdaşlığın sona çatdığı anlamına gəlməməlidir. Bizim münasibətlər həm də ona görə mükəmməl səviyyədədir ki, biz bu gün yeni perspektivləri müzakirə edirik. Bu perspektivlər iki ölkə sərhədlərini də ötüb keçir”, - deyə Zurabişvili bildirib.скачать dle 11.3

Зурабишвили о совершенных отношениях с Азербайджаном
Наши отношения исторически были совершенными. Потому что мы - две страны этого региона, имеющие похожую историю. Мы столкнулись с одинаковыми сложностями, не имея проблем друг с другом, пережили одинаковые конфликты, а иногда - одинаковые трагедии.
Как передаёт Median.Az, об этом в интервью АЗЕРТАДЖ заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили, находящаяся в Азербайджане с официальным визитом.
По ее словам, отношения Азербайджана и Грузии потому совершенны, что «наша недалекая история была очень интересной, и за этот период мы реализовали ряд важных для всего региона проектов, которые, однако, не ограничиваются регионом».
Как отметила грузинский лидер, никто не верил, что две страны смогут реализовать проект экспортного нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан и другие проекты.
«Это - история большого успеха. Завершение нами этого проекта не означает, что наше сотрудничество закончилось. Наши отношения совершенны еще и потому, что сегодня мы обсуждаем новые перспективы. Эти перспективы выходят за пределы границ двух стран», - заявила C.Зурабишвили.скачать dle 11.3