Arvadını döyən idmançının dostu: Anar 500 manatı ödəməyə hazır idi
Arvadını döydüyü üçün Nərimanov Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə iyirmi günlük həbs olunmuş budo döyüş növləri üzrə dördqat Avropa və dünya çempionu Anar Süleymanov bir neçə gündür, ölkə gündəmini zəbt edib.
Oxu.az bu məqsədlə sanda döyüş növü üzrə beynəlxalq dərəcəli hakim olan Anar Süleymanovun dostu, kikboksinq üzrə əməkdar idman ustası Fuad Zeynalovla danışıb.
– Fuad müəllim, Anara iyirmi günlük həbs cəzası verilib. Bu barədə nə düşünürsünüz, sizcə, doğru qərardır?
– Anara əvvəl 500 manat cərimə kəsilmişdi və bu cəzaya da razı idi. Heç kim Anar Süleymanovun tərəfini saxlamır. Cinayət varsa, cəzasını çəkməlidir. Əsas ekspertiza rəyi idi. Orada da həyat yoldaşına dərəcəsi bilinməyən yüngül xəsarət yetirdiyi bildirilmişdi. İki dəfə bu rəydən şikayət olundu və eyni rəy verildi. Yəni heç bir ciddi xəsarətdən söhbət gedə bilməz. Bütün saytlar yazır ki, Anar arvadını döyüb. Arvadını döyəni iyirmi sutka saxlamırlar axı...
– Əvvəl 500 manat cərimə cəzası idisə, sonra niyə bu, iyirmi sutkalıq həbslə dəyişdirildi?
– Onlar apellyasiya şikayəti verdilər. Bundan sonra işə yenidən birinci instansiya məhkəməsində baxıb cəzanı iyirmi günlük həbsə dəyişdilər. Bu dəfə Anarın vəkili apellyasiya şikayəti verdi ki, dərəcəsi bilinməyən xəsarətə görə belə cəza verilməsi düz deyil. Adam öldürməyib, bir şey etməyib. Qarşı tərəfdə sınma, göyərmə izi yoxdur. Anar vurduğu bir şilləyə görə 500 manat cərimə cəzası ödəməyə hazır idi. Həyat yoldaşını vurduğunu boynundan atmır. Amma bizim üçün əsas ekspertizanın rəyi idi.
– Onlar avqustun sonlarında evlənmişdilər. Tərəflərin arasındakı davanın səbəbi nədir?
– Belə şeylərə çox qarışmaq istəmirəm. Mən məsələyə neytral bir insan kimi yanaşıram. Qız da yaxşı insandır.
– O da kikboksçu olub, səhv etmirəmsə...
– Adi kikboksçu olub, heç bir nəticəsi olmayıb. Anarın tələbəsi idi. Evlənəndən bir-iki gün sonra aralarında mübahisə başlayıb, yola getməyiblər. Deyəsən, qız bir az kobudluq edib, yəqin Anar da qarşılıq verib. Bir sözlə, ailə münaqişəsi olub.
– Tərəflər boşanıb?
– İki-üç aydır ki, aralarında boşanmaya dair məhkəmə prosesi gedir. Qız tərəfi deyirdi ki, səni tutduracağıq. Arzularına çatdılar. Qanunla belə məsləhət görülübsə, yəqin ki, haqlıdırlar. Amma söhbət bundan gedir ki, bir şillə vurmağa görə saytlarda başlıqlara “arvadını döyən” yazmaq doğru deyil. Hamı da fikirləşir ki, yəqin, onu salıb ayağının altına, döyüb. Bu da idmançının imicini ləkələyir. Heç olmasa, “ailə münaqişəsində bir şillə vuran” yazsınlar. Əslində, arvadını yazmaq da düz deyil. Çünki onların boşanmaya dair məhkəmə prosesi gedir. Qız tərəfi Anardan şikayət edən kimi o, dərhal boşanmağa dair ərizə ilə müraciət edib.
– Bakı Apellyasiya Məhkəməsindən çıxdıqdan sonra yayılan videoda sizin ona “şeir yazarsan, orada vaxtın çox olacaq” kimi atmacanız var. O nə şeirlərdir?
– O, şeir yazır. Səhifəsində yazdığı şeirləri paylaşır. Qəşəng yazır. Çox istedadlı uşaqdır, şeir yazır, qarmon çalır.
– O həbs olunana kimi kikboksinq üzrə qızlar millimizin baş məşqçisi idi?
– Bəli. Onun yetirməsi olduğu qızlar da Anarın xətrini çox istəyir. Söhbət bundan gedir ki, Anar sülh adamıdır, dava salan, qəddar adam deyil. Onun tərəfini saxlamaq kimi olmasın, bədbəxt, fağır adamdır. Onun bir dəfə də olsun qəddarlığını, kiməsə yumruq, kəllə atdığını görməmişəm.
Kiminləsə mübahisəsi düşər, bu normaldır. Amma bu insanda davakarlıq, aqressiya yoxdur. Onun danışıq tonu da sakitdir. Qışqıranda da sakit qışqırır. Bu adam cəllad deyil axı. Onu ləkələdilər. Anarı bu formada təqdim etmək düz deyildi.

Друг избившего жену спортсмена: Анар был готов заплатить 500 манатов
Последние несколько дней внимание жителей страны приковано к четырехкратному чемпиону Европы и чемпиону мира по будо Анару Сулейманову, арестованному на 20 дней решением Наримановского районного суда.
Как передаёт Median.Az, в связи с этим oxu.az пообщался с международным судьей саньда, мастером спорта по кикбоксингу, другом А.Сулейманова Фуадом Зейналовым.
Фуад муаллим, Анару дали наказание в виде 20-дневного задержания. Что вы думаете по этому поводу? По-вашему, это решение правильное?
- Анару сначала назначили штраф в размере 500 манатов, все были согласны с этим решением. Никто не был на стороне Сулейманова. Если есть преступление, то должно быть и наказание. Было заключение основной экспертизы. В нем была отмечена легкая степень повреждений его супруги. Дважды подавали жалобу, дважды выносилось такое же заключение. Речи о тяжелых последствиях не идет. На всех сайтах пишут, что Анар избивал жену. За избиение не держат в заключении 20 суток, но…
- Ведь сначала был назначен штраф в размере 500 манатов, почему же изменили наказание?
- Подавали апелляцию. После этого первая инстанция суда снова рассмотрела дело и изменила меру наказания на 20-дневное задержание. В этот раз адвокат Анара подал апелляцию, в которой говорилось, что неправильно давать наказание, не зная степени повреждений. Человека не убил, ничего такого. У пострадавшей нет ни переломов, ни синяков. За одну пощечину Анар был готов заплатить 500 манатов. Не душил жену. На нашей стороне было заключение основной экспертизы.
- Они поженились в конце августа. Почему дрались между собой?
- Не хочу распространяться о таких вещах. Я присоединился к этому как нейтральное лицо. Девушка хорошая.
- Если не ошибаюсь, она тоже занималась кикбоксингом…
- Она обычная кикбоксерша, без особых успехов. Была ученицей Анара. Через пару дней после свадьбы стороны между собой поспорили, не могли помириться. Говорят, что девушка нагрубила, Анар ответил. Одним словом, был семейный конфликт.
- Супруги развелись?
- Два-три месяца идет бракоразводный процесс. Семья девушки говорила, что сдаст его полиции. Они добились своего. Если по закону так предусмотрено, то все правильно. Но речь идет о том, что неправильно писать из-за одной пощечины такие заголовки на сайтах, как «избивший жену». Все думают, что ее унижали, избивали. Это портит репутацию спортсмена. Хотя бы пишите «влепивший пощечину в семейном конфликте». И писать «супруга» тоже неправильно. Потому что идет бракоразводный процесс. Недовольная Анаром девушка сразу подала заявление на развод.
В видео, на котором запечатлено, как они выходят из Бакинского апелляционного суда, кто-то сказал: «будешь писать стихи, там времени много». Что за стихи?
- Он сочиняет стихи. Публикует их на своих страницах. Красиво пишет. Очень талантливый парень, еще и играет на гармони.
- Он до задержания был главным тренером женской сборной по кикбоксингу?
- Да. Его воспитанницы очень хотят, чтобы его оправдали. Речь идет о том, что Анар мирный человек, не дебошир, не драчун. Тот, кто не на его стороне, несчастный человек. Я не видел, чтобы он на кого-то нападал с кулаками, сильно избивал.
Если он с кем-то поспорит, то это нормально. Но в этом человеке нет агрессии. Тон его разговора тоже спокойный. Ругает также тихо. Его запятнали. Представлять Анара палачом - неправильно.скачать dle 11.3