Mehriban Əliyeva “Xan bağı” parkında gəncəlilərlə görüşdü - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva fevralın 14-də Gəncənin görməli yerlərindən biri olan “Xan bağı” mədəniyyət və istirahət parkında sakinlərlə görüşüblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya “Xan bağı”nın simasının tamamilə dəyişdiyi barədə məlumat verilib.
Qafqazın ən qədim parklarından biri, yaşı 200-dən çox olan “Xan bağı”nda aparılan yenidənqurma işləri ilk dəfə məhz Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə həyata keçirilib. Parkda müxtəlif ölkələrdən gətirilmiş ağaclar, dekorativ kollar əkilib. Burada fəvvarələr, müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılıb, Venesiya guşəsi yenidən qurulub, 350 yerlik yaşıl teatr inşa olunub. Xalq şairi Nigar Rəfibəylinin heykəli və Sovet İttifaqı Qəhrəmanı İsrafil Məmmədovun qəbirüstü abidəsi də yeni görkəm alıb.
“Xan bağı” bitki florasının zənginliyinə görə bütün ölkədə məşhurdur. Ağacların növ tərkibi yerli cinslər hesabına artırılıb. Daxilində xiyabanlar salınıb, yay teatr binası, müxtəlif istirahət guşələri yaradılıb. Parkın yaraşıqlı yerlərindən biri də onun mərkəzində yerləşən əzəmətli çinar xiyabanıdır. Cərgələnən çinarlar arasında su hovuzları və fəvvarələr quraşdırılıb.
Sonra Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Gəncə şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva: Xoş gördük, sizi salamlayıram.
Sakinlər: Çox sağ olun, bizə göstərdiyiniz qayğıya görə Prezidentimizə, Sizə böyük minnətdarlığımızı bildiririk. Xoş gəlmisiniz. Şəhərimizin rəhbərliyinə də minnətdarlığımızı bildiririk.
Mehriban Əliyeva: Yenidən Gəncədə olmağımdan çox şadam. Son dəfə beş il bundan əvvəl Gəncədə olmuşam. Gəncə qədim mədəniyyət mərkəzidir. Bütün dövrlərdə Gəncə incəsənət, mədəniyyət, memarlıq sənəti ilə tanınıb. Gəncə dahi Nizaminin yurdudur. Azərbaycan xalqının Gəncədə yaşayıb-yaradan görkəmli nümayəndələri bizim milli sərvətimizdir. Ona görə Gəncədə olmaq mənim üçün hər zaman çox xoşdur və çox sevinirəm ki, yenidən sizinlə görüşürəm.
Sakinlər: Biz Sizi çox istəyirik. Allah Prezidentimizin canını sağ eləsin. Hamımız Prezidentimizə təşəkkürümüzü, minnətdarlığımızı bildiririk.
Kişi sakin: Prezidentimiz çox sağ olsun. Vaxtında sərmayə ayırdılar, işlər öz yolundadır, kirayə haqqı vaxtında verilir.
Mehriban Əliyeva: İlham Əliyev prezidentlik dövründə 15 dəfə Gəncədə olub, daim Gəncəyə diqqət göstərir. Gəncə bizim qədim şəhərdir, gözəl şəhərdir, böyük tarixə malik şəhərdir. Burada bütün tarixi, dini, memarlıq abidələri qorunur və qorunmalıdır. Amma, eyni zamanda, Gəncədə müasirlik var, müasir binalar, yeni yollar, infrastruktur, yeni parklar yaradılır. Xan bağı da qədim abidədir. Əlbəttə, tarixiliyi, qədim simanı qoruyub saxlamaq, eyni zamanda, müasirləşmək Gəncəni nadir bir şəhərə çevirib.
Burada təkrarolunmaz ab-hava var, əlbəttə, əsas gəncəlilərdir. Mən hər zaman sizin qonaqpərvərliyinizi, səmimiyyətinizi hiss edirəm, çox sağ olun, burada olmağıma çox şadam. Mən bir neçə məktəbə baxdım, uşaq bağçalarında, uşaq evində oldum. Əsas məqsədim ondan ibarətdir ki, problemləri, həllini tapmayan məsələləri bilim. Onların hamısı ardıcıl olaraq həllini tapmalıdır.
Sakinlər: Çox sağ olun, Allah razı olsun. Təşəkkür edirik, bizə belə qayğı göstərirsiniz.
Kişi sakin: Mən cənab Prezidentə təşəkkür etmək istəyirəm. Uzun müddət idi ki, evlərimizin damları yararsız hala düşmüşdü. İndi çox gözəl damlar düzəldilir. Allah Prezidentimizin canını sağ eləsin.
Mehriban Əliyeva: Vəsait ayrılıb.
Kişi sakin: Bəli, vəsait ayrılıb. Gözəl asfalt yollarımız, müasir məktəblərimiz, poliklinikalarımız var. Bütün bunlarla fəxr edirik. Məktəblərimiz, universitetimiz çox gözəldir. Bilirsiniz ki, Gəncə Dövlət Universiteti qərb zonasında ən böyük universitetdir. Orada Ulu Öndərimizin gözəl guşəsi var. Sizin bu gün Gəncəyə gəlməyiniz, xüsusilə Leyla xanımla gəlməyiniz bizi çox sevindirir. Düz deyirlər, o, bizim qızımızdır.
Dünya Azərbaycanlılarının arzusudur ki, bayrağımız Şuşada, Xankəndidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Kəlbəcərdə, Laçında dalğalansın.
Mehriban Əliyeva: Amin! Bu, hər bir azərbaycanlının ən böyük arzusudur, inşallah.
Sakinlər: Biz Prezidentimizə inanırıq, biz onu çox istəyirik. Gəncəlilər həmişə onun arxasındadır.
Kişi sakin: Mən Aqil Paşayevin 40 illik dostuyam. Sizə bir jurnal gətirmişdim, Mir Cəlal Paşayevin ev muzeyi haqqında idi.
Mehriban Əliyeva: Elə indi mən Mir Cəlal Paşayevin ev muzeyində oldum.
Kişi sakin: İndi Gəncədə çox gözəl işlər gedir. Əvvəllər küçələrimiz çala-çuxur idi. İndi qəşəng asfalt salınır. Dam örtükləri təzələnir, həqiqətən, böyük savab iş görmüsünüz.
Mehriban Əliyeva: Prezident də sizə salamlarını göndərdi. Mənə dedi ki, gəncəlilərdən soruşun, onları narahat edən hansı məsələlər var, ardıcıl olaraq hamısı həllini tapacaq.
Məktəblərlə bağlı məsələlərlə sıx məşğul oluram. Siz bilirsiniz ki, son 15 ildə ölkə üzrə 3 mindən çox məktəb tikilib və ya bərpa olunub. Ölkəmizdə bir dənə də təmirsiz məktəb qalmamalıdır. Ona görə bu sahədə ardıcıl olaraq bütün tədbirlər görülür, həm dövlət proqramı çərçivəsində, həm də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə. Mənə məlumat verdilər ki, uşaq bağçaları ilə bağlı problem var, beşi qəzalı vəziyyətdədir. Dərhal məşğul olacağıq ki, onların da maddi-texniki bazasını yenidən quraq. Bilirəm ki, Gəncə şəhərində infrastrukturla bağlı çox işlər görülür, qazlaşdırma, enerji ilə təminat 100 faizdir.
Kişi sakin: Ölkəmizdə əmin-amanlıq var. Cənab Prezident müharibə olmasını istəmir, torpaqlarımızı sülh yolu ilə azad etməyə çalışır. Sizin daha bir xeyirxah işiniz - xəstə uşaqların, xəstə anaların müalicəsinə kömək etməyiniz bizi çox ruhlandırır. İnanın, elə bil ki, Siz hər gün o uşaqlarla gedib Məkkəni ziyarət edib gəlirsiniz. Bu, çox xeyirxah işdir. Ona görə də bu gözəl qızlar Sizə minnətdardırlar.
Mehriban Əliyeva: İmkanım olanda hər zaman kömək etməyə çalışıram.
Kişi sakin: Bəli, çox sağ olun, Allah imkanlarınızı daha da çox eləsin.
Mehriban Əliyeva: Mən bilirəm ki, keçən ilin noyabr ayında bu binada partlayış olub. Hadisə zamanı əfsuslar olsun ki, 3 nəfər həlak olub, Allah rəhmət eləsin, Allah onların yaxınlarına səbir versin. Amma onu da deyim ki, bu məsələ Prezidentin tam nəzarəti altındadır, Sərəncam da imzalanıb, vəsait də ayrılıb. Qısa bir zamanda yeni, müasir və çoxmənzilli yaşayış binası tikiləcək və 36 ailənin hər biri yeni mənzillə təmin olunacaq.
Qadın sakin: Çox sağ olun, Sizin qayğınızı hər zaman hiss edirik.
Mehriban Əliyeva: Mən də sizin məhəbbətinizi, dəstəyinizi hiss edirəm, çox sağ olun.
Kişi sakin: Tez-tez gəlin, Mehriban xanım, Sizi gözləyəcəyik.
Gənc kişi sakin: Gəncənin gəncləri adından təşəkkür edirəm. Mən Prezidentin gənclərin xaricdə təhsili ilə bağlı Fərmanına əsasən Almaniyanın Fray Universitetində təhsil almışam, fəlsəfə doktoruyam. Çox təqdirəlayiq haldır ki, ölkəmizdə gənclərə çox böyük dəstək var, önəm verilir. Hazırda Gəncədəki Aqrar Universitetin elm şöbəsində çalışıram. Bizim rektorumuz da gənclərə çox önəm verir. Mən özüm də şadam ki, xaricdə doktorantura üzrə təhsil alıb gəlmişəm və çox böyük diqqət və qayğı ilə əhatə olunmuşam. Buna görə bir gənc kimi Prezidentimizə, Sizə çox təşəkkürümü bildirirəm, çox minnətdaram. Çox xoşdur ki, Sizinlə görüşüb ürək sözlərimi deyə bildim.
Mehriban Əliyeva: Çox gözəl, bunu eşitməyə çox şadam, çox sağ olun.
Qadın sakin: Gəncəlilərin salamlarını cənab Prezidentə çatdırmağı xahiş edirik. Biz onu çox sevirik.
Mehriban Əliyeva: Sağ olun, mən sizin salamlarınızı Prezidentə çatdıracağam. Çox sağ olun. O da sizi çox sevir.
Yaşlı kişi sakin: Mehriban xanım, elimizin, obamızın, millətimizin gözəl xanımı. Möhtərəm Prezidentimizlə çiyin-çiyinə bu mürəkkəb dünyada Azərbaycanı belə gözəl vəziyyətdə saxlayıb, hörmətli Prezidentimizin özünün dediyi kimi, bir sabitlik adasına çevirməyin özü böyük şərəfdir. Sizinlə burada görüşməyimiz bizim üçün böyük şərəfdir. Ulu Öndərin yadigarı, möhtərəm Prezidentimiz Gəncəyə həmişə diqqət göstərir. Mehriban xanım, Siz də Gəncəyə həmişə qayğı göstərirsiniz. Bunları bir-iki kəlmə sözlə sadalayıb qurtarmaq mümkün deyil. Siz özünüz bizdən də yaxşı bilirsiniz ki, Gəncə üçün hansı işlər görülüb, Gəncədə elə bir gözəl şərait yaranıb ki, burada işləmək də, yaşamaq da şərəfdir. Biz qürur hissi keçiririk ki, Sizin kimi rəhbərlərimiz var. Biz hər şeydən arxayınıq. Bu gözəl balalar da Sizinlə görüşə gəliblər. Mehriban xanım, bu gözəllik Sizin sayənizdədir.
Qadın sakin: Evimiz hazır olsun, Sizi qonaq dəvət edərik, İnşallah.
Mehriban Əliyeva: Sağ olun. Mən şadam bunların hamısını eşitməkdən. Mən də ürək sözlərimi deməliyəm. Mən çox xoşbəxtəm ki, yenidən Gəncədəyəm. Gəncə xüsusi şəhərdir. Gəncənin mehriban insanları, gözəl memarlığı, qədim tarixi, təkrarolunmaz ab-havası var. Əlbəttə, mən məktəblərə də getdim, uşaq evlərində, muzeydə, “İmamzadə” Kompleksində oldum. Amma buraya gələndə mənim əsas məqsədim o idi ki, gəncəlilərlə görüşüm. Doğrudan da mən sizin bu dəstəyinizi, sevginizi hər zaman qəlbimdə hiss edirəm. İnanın ki, eyni hissləri mən də yaşayıram.
Dediyim kimi, cənab Prezident 15 dəfə Gəncədə olub və İnşallah, yenə də olacaq. Ona görə burada həyata keçirilən bu abadlaşma, bu inkişaf hər zaman bizim diqqətimizdədir, hər zaman bizi sevindirir. Amma, eyni zamanda, yenə də deyirəm ki, hələ də öz həllini tapmayan problemlər də var. Biz onları bilməliyik, biz onların həlli üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirməliyik. Çünki əsas məqsəd odur ki, insanlar rahat, xoşbəxt yaşasınlar və ölkəmizdə bunun üçün hər şey var. Mən sizə bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Çox şadam hər birinizi görməyə. Çox sağ olun. Çalışacağam Gəncəyə tez-tez gəlim.
Yaşlı kişi sakin: Biz də Sizə minnətdarıq, Mehriban xanım. Mən Ulu Öndərlə 3 dəfə görüşmüşəm. Onun keçirdiyi plenumlarda, büro iclaslarında iştirak etmişəm. Gəncəlilər Heydər Əliyev ideyasına həmişə sadiqdirlər və həmişə də sadiq olacaqlar. Gəncəlilər Prezident İlham Əliyevin arxasındadırlar. Mehriban xanım, gəncəlilər Prezident İlham Əliyevin və Sizin dəstəyinizi hiss edirlər və minnətdardırlar. Gəncədəki bugünkü sabitlik, abadlıq, quruculuq işləri fərəhlidir, ürəkaçandır. Bunu hər bir gəncəli hiss edir. Hər bir gəncəlinin çöhrəsindən də hiss etmək olur ki, bu, doğrudan belədir. Sizə təşəkkür edirik. Bizim salamlarımızı Prezidentimizə çatdırın.
Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun. Mütləq çatdıracağam.
Yaşlı kişi sakin: Mehriban xanım, minnətdarıq ki, işinizin bu qədər çox olduğu bir zamanda vaxt tapıb Gəncəyə gəlmisiniz, gəncəlilərlə görüşür və onları dinləyirsiniz. Sizə cansağlığı, uzun ömür arzulayıram.
Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun. Söz verirəm ki, Gəncəyə tez-tez gələcəyəm. Əmin olun ki, Gəncə ilə bağlı bütün məsələlər, problemlər mənim diqqət mərkəzimdədir. Siz hər zaman əmin ola bilərsiniz ki, hər bir məsələ, sizi narahat edən hər bir sualla bağlı biz əlaqədə ola bilərik və mən əlimdən gələni etməyə hazıram.
Siz yəqin bilirsiniz ki, biz Heydər Əliyev Fondunun nəzdində gənclərin “Regional İnkişaf” İctimai Birliyini yaratmışıq. Burada çalışan bütün gənclər istedadlıdırlar, vətənpərvərdirlər. Yəqin ki, görmüsünüz, Şamaxıda zəlzələdən sonra onlar orada gecə-gündüz çalışırlar, insanlara kömək edirlər. Yəni, bu kömək həm də mənəvi kömək olmalıdır. Ona görə onlar burada da çalışırlar. Gəncədə yaşayan gənclər də bu birliyə qoşula bilərlər. Ona görə bizim daim əlaqəmiz olacaq.
Mənə göstərdiyiniz belə səmimi, belə isti qonaqpərvərliyə görə bir daha sizə minnətdarlığımı bildirirəm. Prezidentin səmimi salamlarını sizə çatdırıram. Çox sağ olun.
Kişi sakin: Xoş gəlmisiniz Mehriban xanım. Bütün digər sahələrdə olduğu kimi, elmin, təhsilin, mədəniyyətin inkişafına göstərdiyiniz qayğıya görə cənab Prezidentə və Sizə dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına daim dövlət qayğısı göstərilir, əməkhaqqımız qaldırıldı. Minimum əməkhaqqı artırıldı. Gəncə şəhəri üçün nə qədər işlər görüldü. Niyazi müəllimin buraya təyin edilməsi bizə ürək rahatlığı verdi. Bütün ziyalılar adından bizim salamlarımızı, minnətdarlığımızı cənab Prezidentə çatdırmağınızı xahiş edirəm. Biz sizi çox sevirik.
Mehriban Əliyeva: Çox sağ olun.
Kişi sakin: Mehriban xanım, bütün gəncəlilər adından Sizi salamlayıram. Mən Gəncə Dövlət Universitetinin professoruyam. Biz buraya gəlmişik ki, Sizi görək. Xahiş edirəm bizim minnətdarlığımızı Prezidentimizə çatdırın.

Мехрибан Алиева встретилась с жителями Гянджи в «Хан багы» - ФОТО
Как передаёт Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, Мехрибан Алиева была проинформирована о том, что облик «Хан багы» полностью изменился.
Работы по реконструкции, проведенные в одном из древнейших парков Кавказа - «Хан багы», которому более 200 лет, впервые были проведены именно по поручению Президента Ильхама Алиева. В парке посажены деревья, декоративные кустарники, доставленные из различных стран. Здесь сооружены фонтаны, современная система освещения, реконструирован уголок Венеции, построен зеленый театр на 350 мест. Скульптура народной поэтессы Нигяр Рафибейли и надгробный памятник Герою Советского Союза Исрафилу Мамедову приобрели новый облик.
«Хан багы» славится на всю страну своей богатой флорой. Видовой состав деревьев был увеличен за счет местных разновидностей. Внутри парка разбиты аллеи, построено здание летнего театра, созданы различные уголки отдыха. Одним из прекрасных уголков парка является расположенная в центре величественная аллея чинар. Между рядами чинар сооружены бассейны и фонтаны.
Затем Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с представителями общественности.
Мехрибан Алиева: Здравствуйте, приветствую вас.
Жители: Большое спасибо, выражаем нашему Президенту и Вам большую признательность за заботу о нас. Добро пожаловать. Мы также признательны руководству нашего города.
Мехрибан Алиева: Очень рада вновь находиться в Гяндже. В последний раз я была в Гяндже пять лет назад. Гянджа – древний культурный центр. Гянджа во все времена была известна своим искусством, культурой, архитектурой. Это – край великого Низами. Выдающиеся представители азербайджанского народа, которые жили и творили в Гяндже, - наше национальное достояние. Поэтому мне всегда очень приятно находиться в Гяндже, и я рада, что вновь встречаюсь с вами.
Жители: Мы очень любим Вас. Да ниспошлет Аллах здоровья нашему Президенту. Все мы выражаем нашу благодарность и признательность Президенту.
Житель: Большое спасибо нашему Президенту. Вовремя выделили инвестиции, все идет нормально, своевременно выплачивается арендная плата.
Мехрибан Алиева: Ильхам Алиев в период президентства 15 раз приезжал в Гянджу, постоянно уделяет ей внимание. Гянджа - наш древний город, красивый город с большой историей. Здесь охраняются и должны охраняться все исторические, религиозные, архитектурные памятники. В то же время Гянджа современна, создаются современные здания, новые дороги, инфраструктура, новые парки. Ханский сад - тоже древний памятник. Конечно, сохранение исторического, древнего облика и в то же время модернизация превратили Гянджу в уникальный город. Здесь неповторимая атмосфера, а главное, конечно, гянджинцы. Я всегда ощущаю ваше гостеприимство, теплоту, большое спасибо, очень рада находиться здесь. Я посмотрела несколько школ, побывала в детских садах, детском доме. Моя основная цель заключается в том, чтобы узнать о проблемах, не нашедших решения вопросах. Все они должны быть последовательно решены.
Жители: Большое спасибо, да поможет Вам Аллах. Благодарим вас за такую заботу.
Житель: Хочу поблагодарить господина Президента. Уже давно кровли наших домов пришли в непригодное состояние. Сейчас возводятся прекрасные кровли. Да ниспошлет Аллах здоровья нашему Президенту.
Мехрибан Алиева: Средства выделены.
Житель: Да, средства выделены. У нас прекрасные асфальтированные дороги, современные школы, поликлиники. Мы гордимся этим. У нас прекрасные школы, университеты. Как Вам известно, Гянджинский государственный университет является крупнейшим в западной зоне. Там создан прекрасный уголок нашего великого лидера. Ваш нынешний приезд в Гянджу, особенно с Лейлой ханум, очень радует нас.
Верно говорят, она – наша дочь.
Мечта азербайджанцев мира - чтобы наш флаг развевался в Шуше, Ханкенди, Джебраиле, Зангилане, Кяльбяджаре, Лачыне.
Мехрибан Алиева: Аминь! Это – самая большая мечта каждого азербайджанца, иншаллах.
Жители: Мы верим в нашего Президента, очень любим его. Гянджинцы всегда поддерживают его.
Житель: Я 40 лет дружил с Агилем Пашаевым. Привозил Вам журнал, он был о доме-музее Мир Джалала Пашаева.
Мехрибан Алиева: Я только что побывала в доме-музее Мир Джалала Пашаева.
Житель: Сегодня в Гяндже идет прекрасная работа. Раньше наши улицы были неровными, а сейчас они асфальтируются. Обновляются кровельные покрытия, действительно Вы проделали большую, богоугодную работу.
Мехрибан Алиева: Президент тоже передал вам свои приветствия. Он сказал мне: Спросите у гянджинцев, какие вопросы их беспокоят, все они последовательно найдут решение.
Я вплотную занимаюсь вопросами, связанными со школами. Как вам известно, за последние 15 лет в стране построено или восстановлено более 3 тысяч школ. В нашей стране не должно остаться ни одной неотремонтированной школы. Поэтому в этой сфере последовательно принимаются все меры, как в рамках государственной программы, так и при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Мне сообщили, что есть проблема, связанная с детскими садами, пять из них находятся в аварийном состоянии. Мы немедленно займемся этим, чтобы вновь создать их материально-техническую базу. Знаю, что в Гяндже проводится большая работа, связанная с инфраструктурой, газификация, энергоснабжение составляют 100 процентов.
Житель: В нашей стране господствуют мир и спокойствие. Господин Президент не хочет войны, старается освободить наши земли мирным путем. Еще одно Ваше благородное дело – оказание помощи лечению больных детей и матерей - воодушевляет нас. Поверьте, Вы словно каждый день вместе с этими детьми совершается паломничество в Мекку. Это очень доброе дело. Поэтому эти прекрасные девочки благодарны Вам.
Мехрибан Алиева: По возможности всегда стараюсь помочь.
Житель: Да, большое спасибо, да преумножит Аллах Ваши возможности.
Мехрибан Алиева: Я знаю, что в ноябре прошлого года в этом здании произошел взрыв. К сожалению, во время происшествия погибли 3 человека, да упокоит Аллах их души и ниспошлет их близким терпения и выдержки. В то же время должна сказать, что данный вопрос находится под полным контролем Президента, подписано Распоряжение, выделены средства. Очень скоро будет построено новое современное многоквартирное жилое здание, и каждая из 36 семей будет обеспечена новой квартирой.
Жительница: Большое спасибо, мы всегда ощущаем Вашу заботу.
Мехрибан Алиева: Я тоже чувствую вашу любовь и поддержку, большое спасибо.
Житель: Приезжайте почаще, Мехрибан ханым, мы будем ждать Вас.
Молодой житель: Выражаю признательность от имени молодежи Гянджи. На основании Указа Президента об обучении молодежи за рубежом я получил образование во Фрайском университете Германии, являюсь доктором философии. Заслуживает одобрения тот факт, что молодежи в нашей стране оказывается большая поддержка, придается значение. В настоящее время я работаю в научной части Аграрного университета в Гяндже. Наш ректор также придает молодежи большое значение. Я и сам рад, что, получив за рубежом образование в докторантуре, вернулся и окружен большим вниманием и заботой. Как представитель молодежи, я глубоко признателен за это нашему Президенту и Вам. Мне очень приятно, что смог встретиться с Вами и высказать слова, идущие от сердца.
Мехрибан Алиева: Прекрасно, очень рада слышать это, большое спасибо.
Жительница: Просим передать господину Президенту наши приветствия. Мы очень любим его.
Мехрибан Алиева: Спасибо, я передам Президенту ваши приветствия. Большое спасибо. Он вас тоже очень любит.
Пожилой житель: Мехрибан ханым, прекрасная представительница нашего края, нашего народа. Само то, что плечом к плечу с нашим уважаемым Президентом в этом сложном мире вы сохранили Азербайджан в таком прекрасном состоянии, как сказал наш уважаемый Президент, превратили его в остров стабильности, достойно высочайшей оценки. Встреча с Вами здесь - большая честь для нас. Последователь великого лидера, наш уважаемый Президент всегда уделяет внимание Гяндже. Мехрибан ханым, Вы тоже всегда проявляете заботу о Гяндже. Сказать обо всем этом в нескольких словах невозможно. Вам лучше нас известно, какая работа проделана в Гяндже, в городе созданы такие прекрасные условия, что жить и работать здесь почетно. Мы гордимся тем, что у нас такие руководители, как Вы. Мы ни о чем не беспокоимся. Эти прекрасные дети тоже пришли на встречу с Вами. Мехрибан ханым, эта красота создана благодаря Вам.
Жительница: Как только наш дом будет готов, мы пригласим Вас в гости, иншаллах.
Мехрибан Алиева: Спасибо. Рада слышать все это. Я тоже должна высказать свои идущие от сердца слова. Я очень счастлива, что вновь нахожусь в Гяндже. Гянджа - особый город. В Гяндже добрые люди, прекрасная архитектура, древняя история, неповторимая атмосфера. Конечно, я побывала в школах, детских домах, музее, Комплексе «Имамзаде». Но основной целью моего приезда было встретиться с гянджинцами. Я действительно всегда ощущаю вашу поддержку, вашу любовь. Поверьте, те же чувства переживаю и я. Как я уже сказала, господин Президент 15 раз был в Гяндже, иншаллах, приедет еще раз. Поэтому благоустройство, развитие, которые мы видим здесь, всегда находятся в центре нашего внимания и радуют нас. Но в то же время, еще раз говорю, пока еще есть и нерешенные проблемы. Мы должны знать о них и принимать последовательные меры для их решения. Потому что основная цель заключается в том, чтобы люди жили комфортно, счастливо, ведь в нашей стране есть все для этого. Еще раз выражаю вам глубокую признательность. Очень рада видеть всех вас. Большое спасибо. Постараюсь почаще приезжать в Гянджу.
Пожилой житель: Мы тоже признательны Вам, Мехрибан ханым. Я трижды встречался с великим лидером. Присутствовал на проведенных им пленумах, заседаниях бюро. Гянджинцы всегда были и будут верны идее Гейдара Алиева. Гянджинцы поддерживают Президента Ильхама Алиева. Мехрибан ханым, гянджинцы ощущают поддержку Президента Ильхама Алиева и Вашу поддержку и благодарны вам. Господствующая сегодня в Гяндже стабильность, благоустройство, созидательная работа вызывают гордость, радуют. Это ощущает каждый житель Гянджи. По выражению лица каждого гянджинца можно понять, что это действительно так. Благодарим Вас. Передайте Президенту наши приветствия.
Мехрибан Алиева: Большое спасибо. Обязательно передам.
Пожилой житель: Мехрибан ханым, мы признательны Вам за то, что при таком напряженном графике работы Вы нашли время и приехали в Гянджу, встретились с гянджинцами и выслушали их. Желаю Вам здоровья и долгих лет жизни.
Мехрибан Алиева: Большое спасибо. Обещаю почаще приезжать в Гянджу. Хочу заверить вас в том, что все вопросы и проблемы, связанные с Гянджой, находятся в центре моего внимания. Можете быть уверены в том, что по каждому вопросу, каждой беспокоящей вас проблеме мы можем быть на связи с вами, и я готова сделать все возможное.
Вам, наверное, известно, что мы создали при Фонде Гейдара Алиева Общественное объединение молодежи «Региональное развитие». Вся работающая здесь молодежь талантлива и патриотична. Вы, наверное, видели, что после произошедшего в Шамахе землетрясения они днем и ночью работают там, помогают людям. То есть, эта помощь должна быть еще и моральной. Поэтому они работают и здесь. Проживающая в Гяндже молодежь также может присоединиться к этому объединению. Поэтому мы всегда будем находиться в контакте.
Еще раз хочу выразить вам признательность за оказанное мне столь искреннее, теплое гостеприимство. Передаю вам сердечные приветствия Президента. Большое спасибо.
Житель: Добро пожаловать, Мехрибан ханым. Выражаем господину Президенту и Вам глубокую признательность за заботу о развитии науки, образования, культуры, как и всех остальных сфер. Национальная Академия Наук Азербайджана постоянно окружена государственной заботой, наши зарплаты увеличились. Повысилась минимальная заработная плата. Проделана огромная работа для города Гянджа. Назначение сюда Ниязи муаллима пришлось нам по душе. Прошу Вас от имени всей интеллигенции передать господину Президенту наши приветствия, благодарность. Мы очень любим вас.
Мехрибан Алиева: Большое спасибо.
Житель: Мехрибан ханым, от имени всех гянджинцев приветствую Вас. Я – профессор Гянджинского государственного университета. Мы пришли сюда, чтобы увидеть Вас. Прошу передать Президенту нашу признательность.