Azərbaycanda hotellər boş qalıb - RƏQƏMLƏR
Azərbaycanda hotellərin 78,6%-i boş qalır. Dövlət Statistika Komitəsi Azərbaycanda fəaliyyət göstərən otellərin verdiyi rəqəmlər əsasında 2018-ci il üçün göstəriciləri açıqlayıb.
xəbər verir ki, Statistikanın açıladığı rəqəmlərə görə, 2018-ci ildə ölkə üzrə mehmanxanalarda 3 milyon 2,6 min gecələmə olub, bu isə 2017-ci illə müqayisədə 15,9 faiz çoxdur.
Gecələmələrin 59,1 faizi Bakıda, 10,4 faizi Qəbələdə, 5,4 faizi Xaçmazda, 4,1 faizi Naftalanda, 3,8 faizi Qubada, 3,6 faizi Qusarda, 2,9 faizi Naxçıvan Muxtar Respublikasında, hər birində 0,9 faiz olmaqla Qax və Gəncədə, 0,8 faizi Lənkəranda, 8,1 faizi isə digər rayon və şəhərlərdəki mehmanxanalarda qeydə alınıb.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən keçirilmiş gecələmələrin sayı əvvəlki ilə nisbətən 20,3 faiz artaraq 2 milyon 49,7 min olub, bu da ümumi gecələmələrin 68,3 faizini təşkil edir.
Gecələmələrin 13,8 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 11,3 faizi Rusiya Federasiyası, 8,8 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,9 faizi İran, 4,3 faizi Türkiyə, 4,2 faizi Hindistan, 3,8 faizi İsrail, 3,1 faizi Küveyt, 2,7 faizi İraq, hər biri üzrə 2,6 faiz olmaqla Böyük Britaniya və ABŞ, 2,5 faizi Pakistan, 2,4 faizi Qətər, 1,6 faizi Qazaxıstan, 1,3 faizi Oman, 1,2 faizi Almaniya, 1,1 faizi Ukrayna, 1,0 faizi Bəhreyn, 26,8 faizi isə digər ölkələrin vətəndaşlarının payına düşüb.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin keçirdiyi gecələmələrin 74,2 faizi Bakı şəhərində, 10,0 faizi Qəbələdə, 3,7 faizi Naftalan şəhərində, 3,2 faizi Qusarda, 3,1 faizi Naxçıvan Muxtar Respublikasında, 3,0 faizi Qubada, 2,8 faizi isə digər rayon və şəhərlərdəki mehmanxanalarda qeydə alınıb. Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üzrə keçirilmiş gecələmələrin sayı da artıb, belə ki, 2017-ci illə müqayisədə 7,5 faiz artaraq 952,9 minə çatıb.
2018-ci ildə mehmanxanaların gəlirləri əvvəlki illə müqayisədə 26,3 faiz çox və ya 359,4 milyon manat olub.
Gəlirlərin 66,9 faizi nömrələrin (otaqların) təqdim olunması üzrə xidmətlərdən, 24,0 faizi içkilər də daxil olmaqla qida məhsullarının satışı üzrə xidmətlərdən, 3,3 faizi müalicə və sağlamlıq xidmətlərindən, 5,8 faizi isə digər xidmətlərin göstərilməsindən əldə edilib.
2018-ci ildə mehmanxanaların birdəfəlik tutumundan istifadə səviyyəsinin ölkə üzrə orta göstəricisi 21,4 faiz (2017-ci ildə 17,1 faiz) təşkil edib (tutumun 78,6%-dən istifadə edilmir).
Bu göstərici Naftalanda 54,8 faiz, Qəbələdə 37,3 faiz, Bakıda 36,1 faiz, Kürdəmirdə 34,7 faiz, Ağstafada 32,7 faiz, Şəmkirdə 30,4 faiz, Beyləqanda 26,3 faiz, digər şəhər və rayonlarda isə orta ölkə göstəricisindən aşağı olmuşdur. Mehmanxanaların birdəfəlik tutumundan istifadə səviyyəsinin ən yüksək orta göstəricisi (37,5 faiz) avqust ayında qeydə alınıb.

Отели Азербайджана пустуют - ЦИФРЫ
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, согласно показателям, число ночевок в гостиницах страны в прошлом году по сравнению с 2017 годом увеличилось на 15,9%, составив 3 млн 2,6 тыс.
Число ночевок в отелях Баку составило 59,1%, в Габале - 10,4%, Хачмазе - 5,4%, Нафталане - 4,1%, Губе - 3,8%, Гусаре - 3,6%, Нахчыване - 2,9%, Гахе и Гяндже - по 0,9%, Лянкярани - 0,8%, в других районах - 8,1% от общего числа ночевок в гостиницах страны.
Число ночевок туристов и лиц без гражданства по сравнению с предыдущим показателем возрасло на 20,3%, составив 68,3% от общего числа ночевок или 2 млн 49,7 тыс.
Так, в гостиницах страны в 2018 году ночевали 13,8% туристов из Объединенных Арабских Эмиратов, 11,3% - из Российской Федерации, 8,8% - из Саудовской Аравии, 4,9% - из Ирана, 4,3% - из Турции, 4,2% - из Индии, 3,8% - из Израиля, 3,1% - из Кувейта, 2,7% - из Ирака, по 2,6% - из Великобритании и США, 2,5% - из Пакистана, 2,4% - из Катара, 1,6% - из Казахстана, 1,3% - из Омана, 1,2% - из Германии, 1,1% - из Украины, 1% - из Бахрейна, 26,8% - туристы из других стран.
74,2% туристов и лиц без гражданства ночевали в отелях Баку, 10% - Габалы, 3,7% - Нафталана, 3,2% - Гусара, 3,1% - Нахчывана, 3% - Губы, 2,8% - в других районах и городах.
Число ночевок среди граждан Азербайджанской Республики также повысилось. Так, по сравнению с 2017 годом оно увеличилось на 7,5%, достигнув 952,9 тыс. в 2018 году.
В 2018 году доходы отелей по сравнению с предыдущим годом выросли на 26,3%, составив 359,4 млн. манатов.
66,9% из полученных средств составили средства за услуги по предоставлению гостиничных номеров, 24% - услуги по продаже еды и напитков, 3,3% - услуги по лечению и оздоровлению, 5,8% - другие услуги.
В 2018 году средний показатель уровня использования гостиниц составил 21,4% (17,1% в 2017 году).
Этот показатель в Нафталане составил 54,8%, Габале - 37,3%, Баку - 36,1%, Кюрдямире - 34,7%, Агстафе - 32,7%, Шамкире - 30,4%, Бейлягане - 26,3%.