07.01.2019 18:46 6 161
R.Şabanova ad günündə zəng vuran nazirliyin işçiləri onun 64 yaşının tamam olduğunu və pensiyaya çıxdığını bildiriblər və aylıq pensiyasının 490 manat hesablandığını deyiblər.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev təqaüdçüyə pensiya kartını təqdim edərək, onun elektron xidmət barədə fikirlərini dinləyib.
Nazirin sözlərinə görə, 36 min şəxsin pensiya təminatı məhz bu sistem vasitəsilə rəsmiləşdiriləcək və nəticədə uzun-uzadı vaxt itirmələrin, çoxsaylı sənədləşmə proseslərinin qarşısı alınacaq.
S.Babayev eyni zamanda pensiyaçıların artımları gələn aydan etibarən ala biləcəklərini vurğuladı.
“Müvafiq rəqəmlər Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən təqdim olunmalıdır. Onun əsasında müvafiq qərar olacaq. O qərardan sonra pensiyaçılar uyğun ödənişləri alacaqlar”.
Qeyd edək ki, pensiya hüququ qazanmaq üçün kişilərdə yaş həddi 64, qadınlarda 61-dir. Ölkə üzrə gözlənilən ömür uzunluğunun kişilər üçün 73,1, qadınlar üçün 77,8 yaş olduğunu nəzərə alsaq, gözlənilən pensiya ödənişinin orta müddəti 13 il təşkil edir.//oxu.azскачать dle 11.3

Азербайджан перешел на автоматизированную систему выдачи пенсий
Рамазан Шабанов, отмечающий 1 января свой день рождения, стал первым пенсионером, оповещенным о пенсии по новой системе.
Сотрудники министерства позвонили Р.Шабанову в день рождения и сообщили, что он вышел на пенсию, и его ежемесячная пенсия начислена в размере 490 манатов.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев вручил пенсионеру его пенсионную карту и выслушал его мнение об электронной услуге.
По словам министра, пенсионное обеспечение 36 тысячи лиц будет осуществляться с помощью этой системы, что позволит сэкономить время и избежать бумажные процедуры.
С.Бабаев также отметил, что пенсионеры смогут получить надбавки к пенсии с будущего месяца.//oxu.azскачать dle 11.3