Avropa çempionumuz niyə Azərbaycan çempionatında iştirak etməyib? - SƏBƏB
Aparıcı milli üzvlərimizdən Kəramət Hüseynov (-60 kq), Hidayət Heydərov (-73 kq), Zelim Kotsoyev (-100 kq) və İrina Kindzerskaya (+78 kq) bu yarışda iştirak etməyib.
Bunun səbəbini öyrənmək üçün Cüdo Federasiyasının baş katibinin müavini Elnur Əşrəfoğlu ilə əlaqə saxladıq. O, bu idmançıların iştirak etməmə səbəblərini belə əlaqələndirdi:
“Zelim Kotsoyevin səhhətində problem vardı. Kəramət Hüseynov, eləcə də, Tofiq Məmmədov gənclərin dünya çempionatından zədəlidirlər. İrina və Hidayətə gəlincə, onlarda heç bir problem yox idi. Sadəcə olaraq, dekabrın 15-dən 16-dək Çinin Quançjou şəhərində nüfuzlu Masters turniri olacaq. Orada 43 ölkədən 207 cüdoçu iştirak edəcək. Hər iki idmançımız o turnirə dəvət alıb. Onları mümkün zədədən qorumaq üçün yığma məşqçiləri qərar verdilər ki, Respublika çempionatında güləşməsinlər”.
Qeyd edək ki, mötəbər turnirdə iştirak edəcək idmançılarımızdan Qazaxıstan doğumlu Hidayət Heydərov böyüklərdə Avropa çempionu və dünya üçüncüsüdür. Ukraynalı legionerimiz İrina Kindzerskaya isə ötən il dünya üçünçüsü olub.//oxu.azскачать dle 11.3

Причина неучастия чемпиона Европы в азербайджанском турнире
Ведущие спортсмены национальной сборной Керамет Гусейнов (60 кг), Хидаят Гейдаров (73 кг), Зелим Коцоев (100 кг) и Ирина Киндзерская (78 кг) не приняли участие в соревновании.
Как передаёт Median.Az, oxu.az связался с заместителем генерального секретаря Федерации по дзюдо Эльнуром Ашрафоглу, чтобы выяснить причину неучастия азербайджанских дзюдоистов.
«У Зелима Коцоева были проблемы со здоровьем. Керамет Гусейнов, а также Тофик Мамедов получили травмы на чемпионате мира среди юношей. А что касается Ирины и Хидаята, у них не было никаких проблем. Просто они оба приглашены на участие в важном турнире Masters, который пройдет 15-16 декабря в китайском городе Гуаньчжоу. Поэтому тренеры сборной решили не допустить их на республиканский чемпионат, чтобы уберечь от возможных травм. На этом турнире выступят 207 дзюдоистов из 43 стран», - сказал собеседник сайта.
Отметим, что в завершившемся престижном турнире Х.Гейдаров стал чемпионом Европы, а И.Киндзерская заняла третье место.