“Marvel Komiks”in yaradıcısı öldü
“Marvel Komiks” şirkətinin sabiq prezidenti, yazıçı, yaratdığı komiksləri ilə məşhurlaşan Sten Li 96 yaşında vəfat edib.
Lenta.ru-ya istinadən xəbər verir ki, Sten Linin doğmaları onun halının pisləşdiyini görüb, evə təcili tibbi yardım çağırıblar.
Lakin yazıçı xəstəxanaya aparılarkən vəfat edib.
Fevral ayında “Marvel” şirkətinin sabiq prezidenti ürək və nəfəs yollarındakı problemlərlə bağlı Cedars-Sinai xəstəxanasına yerləşdirilmişdi. Həkimlər müalicədən sonra onun vəziyyətinin stabilləşdiyini qeyd etmişdilər.
Stenli Martin Liber 1922-ci ildə Nyu-Yorkda, Manhetten adasında dünyaya gəlib. Öz əsərlərində məhz bu rayonu qəhrəmanlarının yaşadığı məkan olaraq qeyd edirdi. Sten Li “Hörümçək adam”, “Fantastik Dördlük”, “X-Men”, “Daredevil”, “Halk” və “Dəmir adam” kimi “Marvel” komikslərinin yaradıcısıdır.
Yazıçı “Dəmir adam”, “Halk”, Hörümçək adam” və başqa filmlərdə epizodik rollarda çəkilib.
Son illər komikslərin müəllifi bir neçə xəstəlikdən əziyyət çəkirdi. O, xüsusən yazmaq və oxumaq qabiliyyətini itirməsindən şikayətlənirdi.скачать dle 11.3

Умер создатель комиксов Marvel
Умер автор комиксов, писатель и экс-президент компании Marvel Стэн Ли. Он скончался на 96-м году жизни.
Как передает Median.Az, об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на Daily Mail.
Сообщается, что родные Стэна Ли вызвали скорую помощь в дом автора комиксов. Однако он скончался сразу после прибытия в больницу.
В феврале бывшего президента Marvel госпитализировали из-за проблем с сердцем и дыхательными путями в больницу Cedars-Sinai. Позже врачи сообщили, что состояние мужчины стабилизировалось.
Стэнли Мартин Либер родился в 1922 году на острове Манхэттен в сердце Нью-Йорка. Именно этот район впоследствии станет наиболее частой обителью героев и злодеев, которых он придумал.
Стэн Ли - создатель самых известных героев вселенной Marvel, в том числе Человека-паука, Халка, людей Икс, Железного человека, Тора, Мстителей и Фантастической четверки.
Он также сыграл в эпизодических ролях в фильмах, снятых по мотивам комиксов Marvel: «Люди Икс», «Человек-паук», «Железный Человек», «Сорвиголова», «Халк» и другие.
В последние годы автор комиксов страдал от нескольких болезней - у него был приступ пневмонии и проблемы со зрением. В начале 2016 года Стэн Ли пожаловался, что потерял возможность читать и писать.скачать dle 11.3