Türkiyə telekanalında İlham Əliyevin prezidentliyinin 15 illiyi ilə bağlı süjet - VİDEO
Türkiyənin “Haber Global” telekanalında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkə rəhbəri vəzifəsində 15 illik fəaliyyəti dövründə əldə olunan nailiyyətlərə həsr edilən geniş süjet yayımlanıb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, “İlham Əliyev ilə 15 il” adlı yeddi dəqiqəlik süjetdə dövlət başçısının hakimiyyətdə olduğu dövrdə mühüm uğurların qazanıldığı qeyd edilib.
Həmçinin İlham Əliyevin 2003-cü ildə səsvermə günü verdiyi müsahibədə dediyi “Bu seçkilərin Azərbaycanın inkişafı, Azərbaycan xalqının rifahının artması və Azərbaycan dövlətinin güclənməsi yolunda mühüm addım olacağına inanıram” sözləri diqqətə çatdırılıb.
Süjetdə müstəqilliyin əvvəllərində Azərbaycanın bütün sahələrdə dərin böhran içində olduğu qeyd edilib, yalnız ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkənin dinamik inkişaf yoluna qədəm qoyduğu diqqətə çatdırılıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətinin onun layiqli davamçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində on illər ərzində əldə edilə biləcək nailiyyətlərin qısa müddətdə qazanıldığı xüsusi vurğulanıb. Bildirilib ki, postsovet ölkələri arasında bazar iqtisadiyyatına sürətlə keçid edən ilk respublika olan Azərbaycan regionun güclü ölkəsinə, dünyada söz və nüfuz sahibinə çevrilib.
Süjetdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlərdən geniş söhbət açılıb. Qeyd edilib ki, son 15 ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı 3,2 dəfə, qeyri-neft sektoru 2,8 dəfə, sənaye istehsalı 2,6 dəfə, kənd təsərrüfatı 1,7 dəfə, qeyri-neft ixracı 4,1 dəfə artıb. Ölkənin valyuta ehtiyatları 2003-cü ildəki 1,8 milyard dollardan 46 milyard dollara qədər artıb. Bu illərdə ölkə iqtisadiyyatına 250 milyard dollardan çox investisiya yatırılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynaması Azərbaycanı enerji sahəsində önəmli ölkəyə çevirib. Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə nəhəng enerji və nəqliyyat layihələri reallaşdırılıb. Xəzər və Aralıq dənizlərini birləşdirən Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz boru kəmərləri istifadəyə verilib. Dəyəri 40 milyard dollardan çox olan “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin tikintisi başa çatmaq üzrədir. Ulu öndər Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində dünyanın ən nüfuzlu enerji şirkətləri ilə 1994-cü ildə imzalanan “Əsrin müqaviləsi”nin müddəti 2050-ci ilədək uzadılıb.
Prezident İlham Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü ilə Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər arasında ötən il oktyabrın 30-da istifadəyə verilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu marşrutunun əhəmiyyəti süjetdə xüsusi vurğulanaraq, bunun beynəlxalq yükdaşımalarda önəmi diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə inkişaf etdirilən ən mühüm sahələrdən biri də yüksək texnologiyalar sahəsidir. Ölkədə 2010-cu ildə “Azərkosmos” ASC qurulub. Bundan sonra - 2013-cü ildə Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki olan “Azerspace-1”, 2014-cü ildə “Azersky”, keçən ay isə “Azerspace-2” telekommunikasiya peyki orbitə çıxarılıb.
Süjetdə Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin dünyanın 50 ən güclü ordusu sırasına daxil olduğu qeyd edilib. Azərbaycan Ordusunun 2016-cı ilin aprelində və 2018-ci ilin mayında Ermənistanın növbəti təxribatlarının qarşısını qətiyyətlə alaraq, torpaqlarımızın bir hissəsini işğaldan azad etdiyi qeyd olunub.
Bildirilib ki, hərbi sahədəki uğurlar diplomatiya sahəsində də davam etdirilib və Azərbaycan Ermənistanı dünyada işğalçı ölkə kimi tanıtmağa nail olub. Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar Ermənistanın işğal etdiyi torpaqları boşaltması üçün qərar və qətnamələr qəbul ediblər. 2011-ci ildə Azərbaycan 155 dövlətin dəstəyini alaraq BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilib.
Süjetdə qeyd edilib ki, dünyada sabitlik və əmin-amanlıq diyarı kimi tanınan Azərbaycan son illərdə bir sıra mötəbər tədbirlərə və idman yarışlarına yüksək səviyyədə ev sahibliyi edib. 2012-ci ildə “Eurovision” mahnı müsabiqəsi, dünyada ilk dəfə keçirilən I Avropa Oyunları və IV İslam Həmrəyliyi Oyunları Bakıda yüksək səviyyədə təşkil olunub. 2016-cı ildən etibarən Bakıda hər il Formula 1 yarışları keçirilir. 2020-ci ildə isə Azərbaycan futbol üzrə Avropa çempionatının bir neçə oyununa ev sahibliyi edəcək.
Süjetdə ulu öndər Heydər Əliyevin prezidentliyi dövründə əsası qoyulan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti illərində daha da inkişaf etdiyi, ölkələrimizin birlikdə nəhəng layihələr həyata keçirdikləri bildirilib. Belə layihələrdən birinin - SOCAR-ın İzmirdə inşa etdiyi STAR neft emalı zavodunun yaxın günlərdə istifadəyə veriləcəyi qeyd olunub.
Reportajda Azərbaycanın inkişafında Prezident İlham Əliyev ilə yanaşı, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın da mühüm rolu olduğu diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, Prezidentin qızları Leyla və Arzu mədəniyyət və təhsil sahələrində bir çox layihələrin təşəbbüskarlarıdır. Prezident İlham Əliyevin oğlu, babasının adını daşıyan Heydər hazırda həqiqi hərbi xidmətdədir.

Сюжет турецкого канала к 15-летию президентства Ильхама Алиева - ВИДЕО
В эфире турецкого телеканала Haber Global был показан обширный сюжет, посвященный достижениям президента Азербайджана Ильхама Алиева за 15-летний период деятельности на посту главы государства.
Как передает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, в семиминутном сюжете под названием «15 лет с Ильхамом Алиевым» отмечаются важные успехи главы государства в период нахождения у власти.
Также представлены вниманию слова, сказанные Ильхамом Алиевым в интервью в день выборов в 2003 году: «Я верю, что эти выборы станут важным шагом на пути развития Азербайджана, повышения благосостояния азербайджанского народа и усиления азербайджанского государства».
В сюжете подчеркнуто, что в первые годы независимости Азербайджан был в глубоком кризисе во всех областях, и только после возвращения к власти Великого лидера Гейдара Алиева страна встала на путь динамичного развития. Отмечено, что в результате успешного проведения политики Общенационального лидера Гейдара Алиева его достойным продолжателем Ильхамом Алиевым, успехи, которые можно достичь за десятилетия, были достигнуты в короткий срок.
Было сказано, что Азербайджан, ставший первой республикой из постсоветских стран, которая осуществила ускоренный переход на рыночную экономику, превратился в сильное государство региона, имеющее влияние в мире.
В сюжете говорится об экономических достижениях Азербайджана в период правления Президента Ильхама Алиева. Отмечено, что за последние 15 лет экономика Азербайджана выросла в 3,2 раза, ненефтяной сектор - в 2,8 раза, промышленное производство - в 2,6 раза, сельское хозяйство – в 1,7 раза, ненефтяной экспорт - в 4,1 раза. Валютные резервы Азербайджана выросли с 1,8 млрд до 46 млрд долларов. В 2003-2018 годах в экономику страны было вложено инвестиций на сумму в более чем 250 млрд долларов.
Подчеркнуто, что Азербайджан, играя важную роль в энергетической безопасности Европы, превратился в значимую страну в области энергетики. Под лидерством Президента Ильхама Алиева реализованы крупные энергетические и транспортные проекты. Были сданы в эксплуатацию основной экспортный нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, соединяющий Каспийское и Средиземное моря и газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум. Завершается строительство проекта «Южный газовый коридор», чья стоимость превышает 40 млрд долларов. Подписанный благодаря дальновидности Великого лидера Гейдара Алиева в 1994 году с самыми влиятельными энергетическими компаниями мира «Контракт века» был продлен до 2050 года.
Отмечено, что в период президентства Ильхама Алиева одной из важных развиваемых областей стала сфера высоких технологий. В 2010 году в стране было создано ООО «Азеркосмос». После этого – в 2013 году был выведен на орбиту первый телекоммуникационный спутник Азербайджана Azerspace-1, в 2014 году спутник Azersky, а в прошлом месяце телекоммуникационный спутник Azerspace-2.
В сюжете отмечено, что в период правления Президента Ильхама Алиева Вооруженные силы Азербайджана вошли в число 50 сильнейших армий на планете. В апреле 2016 года и в мае 2018 года азербайджанская армия пресекла очередные провокации Армении и освободила от оккупации часть территорий.
В сюжете сказано, что успехи в военной сфере были продолжены и в области дипломатии, и Азербайджан добился признания Армении в мире как страны-захватчика. Влиятельные международные организации приняли решения и резолюции об освобождении захваченных Арменией территорий. В 2011 году Азербайджан, заручившись поддержкой 155 государств, был избран непостоянным членом Совета Безопасности ООН.
В сюжете отмечается, что Азербайджан, известный в мире как стабильная и процветающая страна, за последние годы провел на высоком уровне ряд престижных мероприятий и спортивных соревнований. В 2012 году был проведен песенный конкурс «Евровидение», а затем первые в мире Европейские игры и IV Исламские игры солидарности. С 2016 года в Баку каждый год проводятся соревнования «Формулы-1». В 2020 году Азербайджан примет несколько матчей Чемпионата Европы по футболу. В сюжете говорится об азербайджано-турецком братстве, фундамент которого был заложен во времена президентства общенационального лидера Гейдара Алиева и которое получило еще большее развитие в годы правления президента Ильхама Алиева.
Также говорится о совместной реализации нашими странами грандиозных проектов. Отмечается, что один из таких проектов - нефтеперерабатывающий завод STAR, который строит SOCAR в Измире - будет введен в эксплуатацию в ближайшие дни. В репортаже отмечается, что важную роль в развитии Азербайджана также играет первый вице-президент страны Мехрибан Алиева. Указывается на то, что дочери президента Лейла и Арзу - инициаторы многих культурных и образовательных проектов. Сын президента Ильхама Алиева, носящий имя своего деда Гейдара, сейчас проходит действительную военную службу.