Dolların iflası proqnozlaşdırıldı
-ın “Bloomberg”ə istinadən xəbərinə görə, belə bir proqnozla “A.G. Bisset Associates” LLC-nin baş icraçı direktoru Ulf Lindal çıxış edib.
Məlumatda deyilir ki, 2024-cü ilə qədər dolların dayanıqlı valyuta kimi imici möhkəmlənəcək və bahalaşma tendensiyası davam edəcək.
Ulf Lindalın proqnozuna əsasən, 1970-ci ildən bəri dolların 15 ildən bir düşmə tendensiyası təkrarlanır. Bu sxem bu dəfə də təkrarlanacaq. Onun fikrincə, ABŞ valyutası avroya nisbətdə 2 dollar və yuana münasibətdə 1 dollar ucuzlaşacaq.
Qeyd edək ki, bu proqnoz “Bloomberg”in media analitikləri arasında keçirdiyi sorğu ilə üst-üstə düşür.
Analitiklər hesab edir ki, 2022-ci ildə avro 1,28 dollara qədər bahalaşacaq.
Lindalın hesablamalarına görə, kursun düşməsi səhmlərin kütləvi satışına və xammal halında olan məhsulların qiymətinə mənfi təsir edəcək.
“Bazarın bir çox iştirakçıları dollardakı bu dəyişikliyin məntiqini başa düşmürlər və nəticədə, buna görə qarşıdakı ucuzlaşmanı “45 il ərzində ən riskli investisiya şəraiti adlandırmaq olar”, - deyə o, izah edib.скачать dle 11.3

Доллару предсказали скорый крах
Как передает Median.Az, с таким прогнозом выступил Ульф Линдал, главный исполнительный директор A.G. Bisset Associates LLC.
По словам Линдала, с 1970-х годов доллар повторяет 15-летний цикл падения и роста. Эта схема повторится и в этот раз. Он ожидает, что американская валюта упадет до 2 долларов за евро и 75 иен за доллар к 2024 году, потеряв с сентября примерно 41 процент и 33 процента соответственно. Это сильно расходится с медианным прогнозом аналитиков, опрошенных Bloomberg, которые ожидают, что к 2022 году евро будет стоить 1,28 доллара.
В пользу расчетов Линдала говорит девятипроцентное падение доллара в прошлом году и сентябрьский прогноз Рэя Далио из Bridgewater Associates о резком снижении курса.
Падение курса может привести к распродаже акций и росту цен на сырьевые товары, считает Линдал. То, что многие участники рынка не могут понять логику колебаний доллара, создает «самый рискованный инвестиционный климат за 45 лет» для не американских инвесторов, которые недостаточно захеджированы от разворота валют.