Bakı məktəblərində şagird sıxlığı var - RƏSMİ
Bakı şəhərinin bəzi ümumi təhsil məktəblərində şagird sıxlığı müşahidə olunur. Bu da, təbii ki, əhalinin demoqrafik vəziyyətindəki müsbət dinamika ilə bağlıdır.
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsindən oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, son illərdə paytaxtda çoxsaylı yeni məktəblər və əlavə tədris korpusları inşa olunub.
2018-2019-cu dərs ilinə hazırlıq çərçivəsində Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən 13 məktəbdə əsaslı təmir işləri aparılıb. Bundan əlavə, mövcud olan iki məktəb binasının və ehtiyac olan ərazilərdə iki yeni məktəbin inşası başa çatıb (ümumilikdə dörd məktəb).
Eləcə də, bir məktəbin qəzalı vəziyyətdə olan korpusunun sökülərək yenidən tikintisi həyata keçirilib. Həmçinin, bir məktəb üçün 1416 şagird yerlik yeni binanın tikintisi və 25 məktəbdə cari təmir və mühəndis kommunikasiya işləri aparılıb.
Ümumi təhsil məktəblərinin təmir-tikinti işləri son illərdə davamlı olaraq həyata keçirilir və bu işlər ümumilikdə, tədris alanların təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edir. Bütün bunlar nəticə etibarilə əhali artımı səbəbindən yaranan şagird sıxlığının azaldılmasına zəmin yaradır.
Eləcə də, birinci sinfə şagird qəbulunun elektron qaydada aparılması süni şagird sıxlığının tənzimlənməsinə imkan verir. Ümumilikdə, Bakı şəhərində süni şagird sıxlığının qarşısının alınması məqsədilə təxminən 10-15 faiz məktəblərdə mikroərazi prinsipi tətbiq edilir. Belə ki, ilk növbədə, həmin təhsil müəssisələrinin mikroərazisində daimi qeydiyyatda olan vətəndaşlar övladlarını elektron sistem vasitəsilə qeydiyyatdan keçirə bilərlər.
Daimi qeydiyyatı olmayan valideynlərə müvəqqəti və ya qeydiyyatsız yaşadıqları ərazidə yerləşən məktəbdə sıxlıq olduğu halda, digər məktəbləri seçmələri tövsiyə olunur. Onu da qeyd edək ki, müvəqqəti və ya qeydiyyatsız yaşayan valideynlər ərazi prinsipi tətbiq olunmayan bütün məktəblərdə övladlarını elektron sistem vasitəsilə qeydiyyatdan keçirə bilərlər.
Onu da qeyd edək ki, yeni tədris ilində Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrində ümumilikdə 442 147 şagird təhsil alacaq.
BŞTİ-nin tabeliyindəki ümumi təhsil məktəblərinin I sinfində 47 000-dən çox, IX sinfində 30 139, X sinfində 21 102, XI sinfində 20 379, XII sinfində 690 şagird təhsil alacaq.скачать dle 11.3

Избыток учащихся в бакинских школах – ОФИЦИАЛЬНО
В некоторых общеобразовательных школах Баку наблюдается избыток учащихся. Это, естественно, связано с положительной динамикой демографической ситуации.
Как сообщили в Управлении образования города Баку, в последние годы в столице было построено много новых школ и дополнительных учебных корпусов.
Также искусственный избыток учащихся позволяет регулировать прием в первый класс с помощью электронной системы. Примерно 10-15 процентов школ используют микротерриториальный принцип для предотвращения этой проблемы. Таким образом, граждане, имеющие постоянную регистрацию на микротерритории данных учебных заведений, могут преимущество при регистрации своих детей через электронную систему.
Следует отметить, что в новом учебном году в общеобразовательных учреждениях, действующих при Управлении образования города Баку, будут обучаться 442 147 учеников.
В I классе общеобразовательных учебных заведений при Управлении образования города Баку будут обучаться более 47 000 учеников, IX классе - 30 139, X классе - 21 102, в XI классе - 20 379, в XII классе – 690./oxu.az