Gömrük Komitəsi tarif artımına münasibət bildirdi
Dövlət Gömrük Komitəsi Nazirlər Kabinetinin 6 avqust 2018-ci il tarixli, 344 nömrəli qərarının ölkədə qiymət artımına səbəb olması barədə fikirlərə münasibət bildirib.
DGK-dən Oxu.Az-a verilən məlumata görə, Nazirlər Kabinetinin 2016-cı il, 26 aprel tarixli 168 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Gömrük yığımlarının məbləğləri”ndə dəyişikliklər edilməsi barədə Nazirlər Kabinetinin 06 avqust 2018-ci il, tarixli 344 nömrəli qərarı 30 gündən sonra qüvvəyə minəcək.
Bu qaydalara əsasən, gömrük nəzarətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gömrük yığımlarının tərkib hissəsi olan malların gömrük rəsmiləşdirilməsinə və müşayiətinə görə gömrük yığımlarında bəzi dəyişikliklər edilib.
Eyni zamanda, qeyd etmək lazımdır ki, qərar layihəsi hazırlanarkən idxal-ixrac əməliyyatları aparan kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyəti nəzərə alınıb.
Belə ki, 2017-ci il üzrə aparılan təhlillərə əsasən, bir gömrük bəyannaməsi əsasında rəsmiləşdirilən mal partiyalarının 45 faizinin gömrük dəyəri 50 min manatadək olub. Bu da malların gömrük rəsmiləşdirilməsinə görə gömrük yığımlarının yeni məbləğləri ilə müqayisədə min manatadək olan hissədə 5 manat, 10 min manatadək olan hissədə 10 manat və 50 min manatadək olan hissədə 20 manat əlavə deməkdir.
Eyni zamanda, 50 min manatdan 100 min manatadək gömrük dəyəri olan malların gömrük rəsmiləşdirilməsinə görə alınan yığımların yeni məbləğləri 100 manat, 100 min manatdan 500 min manatadək olan hissədə isə 25 manat artıb.
Xatırladaq ki, 2017-ci ilin göstəricilərində bir gömrük bəyannaməsi əsasında rəsmiləşdirilən mal partiyalarının 90 faizdən çoxu gömrük dəyəri 500 min manatadək olub. Belə olan halda bu dəyişikliklər daxili bazarda heç bir qiymət artımı ilə nəticələnə bilməz.скачать dle 11.3

Госкомитет о повышении таможенных тарифов
Соответствующее решение о внесении изменений в «Суммы таможенных сборов» подписано премьер-министром Новрузом Мамедовым в понедельник, 6 августа.
В комментарии госкомитета говорится, что данное предложение было согласовано с министерствами экономики и финансов.
Подчеркивается, что при подготовке данного решения предусматривалась деятельность субъектов малого и среднего бизнеса, осуществляющих импортно-экспортные операции.
«Проведенный в 2017 году анализ показал, что таможенная стоимость 45 процентов партий товаров, оформляемых на основе одной таможенной декларации, составляла до 50 тысяч манатов.
Это означает, что при таможенном оформлении товаров таможенные сборы в категории до тысячи манатов выросли на 5 манатов, до 10 тысяч манатов - на 10 манатов, до 50 тысяч манатов - на 20 манатов.
В то же время таможенные сборы за оформление товаров таможенной стоимостью от 50 тысяч до 100 тысяч манатов выросли на 100 манатов, а от 100 тысяч до 500 тысяч манатов - на 25 манатов.
Следует отметить, что в 2017 году таможенная стоимость более 90 процентов партий товаров, оформленных при помощи таможенной декларации, составляла до 500 000 манатов. То есть эти изменения не могут привести к росту цен на внутреннем рынке», - отмечают в Гостаможне.
Отмечается, что таможенные сборы не направлены на защиту внутреннего рынка или на фискальные цели, а отражают примерную стоимость услуг, оказываемых таможенными органами.