Ali təhsil müəssisələrinə ixtisas seçimi başlayıb
Bunu Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu gün günorta saatlarında universitetlərə ixtisas seçimi başlayacaq:
“Builki qəbul imtahanlarında 74 438 nəfər iştirak edib. Ümumilikdə 91 498 nəfər ixtisas seçimində iştirak edəcək. Onlardan bəziləri V ixtisas qrupuna sənəd verənlərdir.
Avqustun 9-na qədər qabiliyyət imtahanı davam edəcək. İmtahanlar üçün 8277 nəfər qeydiyyatdan keçib. 14 015 nəfər komissiyada iştirak edəcək. 2378 nəfər isə kollecə ixtisas seçimi edəcək”.
Məleykə Abbaszadə qeyd edib ki, hər bir şəxsin bir ixtisas kodu dəyişirsə, yerləşdirmədə müəyyən problemlər yaranır:
“Təəssüf ki, kodların seçilməsi prosesi başlayandan yarım saatdan sonra bizə müraciət edirlər ki, seçimi ləğv edin və yenilərini seçəcəyik. Seçimlər dəqiq edilməlidir”.
DİM sədri qeyd edib ki, ixtisas qruplarında keçid balı fərqləri müxtəlifdir:
“Hər kəs balını bilib, ona görə seçim etməlidir. Valideynlər öz uşaqlarının taleyini başqasının əlinə buraxır. Nəticədə abituriyent istəmədiyi ixtisasa və şəhərə qəbul olur. Ona görə də ərizəni təsdiq edən abituriyentin özü olmalıdır.
Birinci və ya axırıncı ərizənin təsdiq edilməsi heç bir əhəmiyyət kəsb etmir. Çünki seçim abituriyentin topladığı bala əsasən aparılır. Məsləhət görərdim ki, üç dəfə ərizə dəyişməkdənsə dəqiq seçim edilsin”.

Начался выбор специальностей в вузы
Об этом на пресс-конференции сказала председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде.
По ее словам, сегодня днем в университетах начнется выбор специальностей:
«На вступительных экзаменах в этом году будут участвовать 74 438 человек. В общей сложности 91 498 будут участвовать в выборе специальности. Некоторые из них подали документы по V группе специальностей.
Экзамен по выявлению способностей будет продолжаться до 9 августа. Регистрацию для участия в экзамене прошли 8 277 человек. При этом 14 015 человек будут участвовать в комиссии, 2 378 выберут специальность в колледже».
Малейка Аббасзаде отметила, что при смене кода специальности возникают определенные проблемы с размещением:
«К сожалению, спустя полчаса после начала процесса выбора кодов к нам обратились по поводу отмены выбора. Выбор надо делать точно».скачать dle 11.3