Azərbaycan və İtaliya prezidentləri görüşdü - FOTO + YENİLƏNİB
İyulun 18-də sənədlərin imzalanması mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikasının prezidenti Sercio Mattarella mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Geniş tərkibdə görüş başa çatandan sonra Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin və İtaliya Respublikasının prezidenti Sercio Mattarellanın iştirakı ilə sənədlərin imzalanması mərasimi olub.
“Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti ilə İtaliyanın Milan Politexnik Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə Məmmədova və Milan Politexnik Universitetinin dizayn üzrə departamentinin rəhbəri Silvia Piardi imzalayıblar.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə İtaliya Dövlət Dəmir Yolları arasında Anlaşma Memorandumu”nu “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov, İtaliya Dəmir Yolları Şirkətinin beynəlxalq inkişaf üzrə vitse-prezidenti Covanni Rokka imzalayıblar.
“Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə İtaliya Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi arasında baytarlıq təbabəti üzrə Texniki Anlaşma”nı Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə və İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Auqusto Massari imzalayıblar.
“Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə İtaliya Respublikasının Təhsil, Universitetlər və Tədqiqat Nazirliyi arasında ali təhsil üzrə əməkdaşlıq barədə Birgə Bəyannamə”ni Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə və İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Auqusto Massari imzalayıblar.
Sənədlərin imzalanması mərasimindən sonra Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev və İtaliya pezidenti Sercio Mattarella mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Təkbətək görüş başa çatandan sonra Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin və İtaliya Respublikasının prezidenti Sercio Mattarellanın nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşü olub.
İyulun 18-də rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin İtaliya Respublikasının prezidenti Sercio Mattarella ilə təkbətək görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan ilə İtaliya arasında ikitərəfli münasibətlərin siyasi, iqtisadi və digər istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb.
İtaliya prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana rəsmi səfərinin əlaqələrimizin genişləndirilməsinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlər və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycana rəsmi səfərə gələn İtaliya prezidenti Sercio Mattarellanın rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda İtaliya prezidentinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülüb.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev İtaliya prezidenti Sercio Mattarellanı qarşılayıb.
Prezident İlham Əliyev və prezident Sercio Mattarella fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçiblər. İtaliya Respublikasının və Azərbaycan Respublikasının dövlət himnləri səslənib.
Azərbaycan Respublikasının dövlət və hökumət nümayəndələri prezident Sercio Mattarellaya, İtaliya nümayəndə heyətinin üzvləri prezident İlham Əliyevə təqdim olunub.

Президенты Азербайджана и Италии провели встречу - ОБНОВЛЕНО + ФОТО
После завершения встречи тет-а-тет состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента Италии Серджо Маттареллы в расширенном составе с участием делегаций.
Состоялась встреча один на один президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента Итальянской Республики Серджо Маттареллы.
На встрече было подчеркнуто успешное развитие двухсторонних отношений между Азербайджаном и Италией в политической, экономической и других сферах.
Президент Италии Серджо Маттарелла выразил уверенность в том, что его официальный визит в Азербайджан внесет вклад в расширение двухсторонних связей.
В ходе беседы был осуществлен обмен мнениями по двухсторонним отношениям и другим представляющим интерес вопросам.
В среду состоялась церемония официальной встречи президента Италии Серджо Маттареллы, прибывшего с официальным визитом в Азербайджан.
На площади, на которой развевались государственные флаги двух стран, в честь президента Италии был выстроен почетный караул.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев встретил президента Италии Серджо Маттареллу.
Начальник почетного караула отдал рапорт президенту Италии.
Главы государств прошли перед строем почетного караула.
Президент Италии поприветствовал азербайджанских солдат.
Затем прозвучали государственные гимны Италии и Азербайджана.
Представители государства и правительства Азербайджана были представлены президенту Серджо Маттарелле, члены делегации Италии - президенту Ильхаму Алиеву.
Под звуки военного марша почетный караул прошел перед президентами.
Президенты Азербайджана и Италии сфотографировались для официального фото.