Yaşlı qadın Bakıda sökülən evdən çıxmır – FOTO + VİDEO
Bakının Azadlıq prospektində Hənifə Ələsgərov və Mirəli Qaşqay küçələrinin kəsişməsində yerləşən 80 nömrəli evdə əsl faciə yaşanır. Sökülməli olan binanın bir neçə sakini evlərindən çıxmaqdan imtina edirlər.
Bundan başqa, itaətkar bina sakinləri artıq köçürülüb, binanın girişlərində isə əllərində açar toplusu olan insanlar gəzir. Əgər açarın kodu düzgün gəlmirsə, onu sadəcə güc yolu ilə sındırırdılar. Günlərlə boş otaqlardan satıla biləcək hər şey çıxarılıb: santexnika, vanna, pəncərə barmaqlıqları. Evdə evyan barmaqlıqlarını kəsiblər, plastik pəncərələr isə çıxarılıb.
Oxu.az-ın müxbirinə verilən məlumata görə, binada insanların yaşamasına baxmayaraq, evin söküntüsünə bir neçə gün əvvəl başlanılıb. Mənzilləri təhvil verməyən bəzi bina sakinlərinin isə bunun üçün səbəbləri var.
Sakinlərdən birinin sözlərinə görə, təmir işləri aparan “Fədək” şirkəti bir neçə ay əvvəl binanın söküləcəyi ilə bağlı sakinləri məlumatlandırıb.
“Sakinlərlə müqavilə imzalandı və onlar öz evlərini tərk etdi. Müqavilənin şərtləri ilə yaxşı tanış və hüquqşünaslarla məsləhətləşənlər isə sənəddə qeyri-dəqiqliklərin mövcudluğunu anlayıblar. Belə ki, müqavilədə “sənədin sığortası” ilə bağlı maddə yoxdur. Bu o deməkdir ki, əgər bu şirkət müflis olsa, sakinlər küçədə qalacaqlar”, - müsahib bildirib.
Bundan başqa, mənzillərini tərk etməkdən boyun qaçırsan sakinləri “Fədək” şirkətinin direktoru Qəşəm Hüsüynovun kriminal keçmişi narahat edir.
“Öyrənə bildik ki, Hüseynov dələduzluq maddəsi ilə həbsxana həyatı yaşayıb. Biz ona necə güvənə bilərik? Bu bina 1920/30-cu illərdə tanınmış azərbaycanlı memar Konstantin Sençinin tərəfindən hazırlanıb. Başa düşürük, təmir etmək istəmədilər və binanı sökmək qərarına gəldilər. Lakin zəhmət olmazsa, sakinlərə zəmanətli təzminatlar ödəyin”, - binanın yaşlı sakini deyib.
Qadının sözlərinə görə, onlar mənim mənzildən çıxmadığımı görüb alçaq hərəkətlərə əl atırlar.
“Mən yaşlı qadınam və sakitliyə ehtiyacım var. Onlar qəsdən hər gün burada səs salır, divarı dağıdır, perforatorlardan istifadə edirlər. Suyu, qazı, işığı kəsirlər. Hər gün səhər mən tozun içərisində yuxudan qalxıram”, - 85 yaşlı qadın bildirib.
Sakinləri dinlədikdən sonra müxbirimiz söküntü işlərini həyata keçirən “Fədək” şirkətinin ofisinə yollandı.
Müqavilələrin sığortasının olmaması ilə əlaqədar icarəçilərin şikayətləri ilə bağlı danışan şirkət direktoru Qəşəm Hüseynovun sözlərinə görə, sənədlər fərdi qaydada sığortalanır.
“Hər kəs öz müqaviləsini sığorta etdirə bilər. İcra Hakimiyyəti ilə etibarlı müqaviləmiz var. Fövqəladə Hallar Nazirliyi və şəhərsalma idarəsi (Bakı şəhər memarlıq və şəhərsalma idarəsi - red.)ilə bütün lazımlı sənədlərimiz var. Bizim sənədlərimizin və müqavilələrin etibarsız olduğunu demək gülüncdür. Biz uzun müddətdir Bakıda bina tikintisi ilə məşğul olan ciddi şirkətik”, - direktor deyib.
Direktor kriminal keçmişi ilə bağlı səsləndirilən fikirlərə münasibət bildirərək, məhkumluğunun olmadığını deyib.
“Mən qanuna tabe olan azərbaycanlıyam, 1961-ci ildə Gürcüstanda doğulmuşam. Beynəlxalq səviyyəli inşaatçıyam. Hüquq-mühafizə orqanları ilə heç bir problemim olmayıb”, - Hüseynov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu, Azərbaycan Nazirlər Kabineti tərəfindən 2016-cı il fevralın 26-da imzalanmış pilot layihədir. Nəsimi İcra Hakimiyyəti layihənin icraçısıdır. “Fədək” şirkəti isə söküntü və evlərin təmiri ilə bağlı İH qarşısında öhdəlik götürüb.
“Mənzillərdən çıxmayanlar nağd pul almağa çalışanlardır. Onların əsas məqsədi daha çox pul almaqdır. Elələri var ki, mənzilin bir kvadrat metrinə görə 5000 dollar pul istəyir”, - o əlavə edib.
O qeyd edib ki, mənzillərini tərk etmək istəməyən sakinlərlə bağlı məhkəmə qərar verəcək: “Biz artıq bununla bağlı məhkəməyə müraciət etmişik”.//oxu.azскачать dle 11.3

Пожилая женщина не выходит из сносимого дома в Баку - ФОТО + ВИДЕО
Настоящая драма разыгрывается в доме номер 80, который расположен на пересечений улиц Ханифы Алескерова и Мирали Гашгая на проспекте Азадлыг: жители нескольких квартир отказываются выезжать из своего дома, подлежащего сносу.
Когда первые, самые сговорчивые переселенцы переехали, по подъездам стали ходить какие-то люди со связками ключей. Если кодовый замок не поддавался, его просто силой срывали с доводчика. Целыми днями из пустых квартир выносилось все, что можно было продать: сантехника, ванны, оконные решетки. В доме срезались балконные решетки, снимались пластиковые окна.
Как стало известно корреспонденту oxu.az, дом начали разрушать с обеих сторон уже несколько дней назад, несмотря на то, что в центре здания все еще живут люди. У нескольких жильцов, которые напрочь отказываются освобождать свои квартиры, есть на то весьма резонные причины.
По словам одного из жильцов, фирма Fedek, которая уже несколько месяцев ведет работы по сносу, уведомила всех жильцов о соответствующем плане.
«С жильцами был заключен договор, и они покинули свои квартиры. А те, кто потрудился внимательно ознакомиться с условиями договора и пообщался с юристами, сразу поняли, что в документе имеют место неточности. Так, в договоре о сносе отсутствовал пункт «страхование документа». Это говорит о том, что если данная фирма потерпит банкротство, то жильцы просто окажутся на улице», - отметил собеседник сайта.
Кроме того, жильцов, отказывающихся покидать свои квартиры, смущает криминальное прошлое директора фирмы Fedek Гашама Гусейнова.
«Нам удалось узнать, что Гусейнов отсидел реальный срок по статье о мошенничестве. Как мы можем доверять ему? Это здание было построено в 1929/30 гг. по проекту известного азербайджанского архитектора Константина Сенчинина. Ну, понятно, ремонтировать не захотели, решили снести. Но будьте добры обеспечить жильцов гарантированной компенсацией», - сказала пожилая жительница дома.
По ее словам, они сейчас видят, что она отказывается выселяться, и пытаются подлыми уловками вытурить ее.
«Я старая женщина, нуждающаяся в покое. Они специально целый день шумят, стучат по стенам, включают перфораторы. Отключают свет, газ, воду. Каждое утро я просыпаюсь в пыли», - рассазывает 85-летняя женщина.
После беседы с жильцами наш корреспондент отправился в офис фирмы Fedek, которая ведет работы по сносу вышеуказанного дома.
Касательно жалоб жильцов в связи с отсутствием страховки договоров, директор фирмы Гашам Гусейнов сказал, что документ страхуется в индивидуальном порядке.
«Каждый может застраховать свой договор. Мы имеем действующий контракт с Исполнительной властью. У нас имеются все необходимые документы из МЧС и градостроительства (Главное управление архитектуры и градостроительства г. Баку - ред.). Говорить о том, что наши договоры и документы недействительны, смехотворно. Мы - серьезная фирма, которая уже довольно длительное время занимается жилищно-строительными работами в Баку», - сказал директор.
Касаясь утверждений о своем криминальном прошлом, директор сказал, что не имеет судимости.
«Я законопослушный гражданин, родился в 1961 году в Грузии. Строитель международного класса. Не имел проблем с правоохранительными органами», - отметил Гусейнов.
По его словам, это пилотный проект, утвержденный 26 февраля 2016 года Кабинетом министров Азербайджана. Насиминская ИВ является исполнителем проекта. А фирма Fedek обязалась перед ИВ провести работы по сносу и строительству домов.
«Те, кто не выходят из своих квартир, пытаются нажиться. Основная их цель - получить как можно больше денег. Есть те, которые называют цену - 5000 долларов за один квадратный метр квартиры», - сказал он.
Гусейнов отметил, что судьбу жильцов, которые отказываются покидать свои квартиры, решит суд: «Мы уже направили иск по этому поводу в суд».//oxu.azскачать dle 11.3