Səudiyyə Ərəbistanında israfa görə cərimələyəcəklər
Yeməklərdə yol verilən israf yaxın zamanlarda Səudiyyə Ərəbistanında ciddi qanun pozuntusuna çevrilə bilər. Hazırda Krallığın Məşvərət Şurası müvafiq qanun layihəsini nəzərdən keçirir.
-ın “Al Arabiya”ya istinadla verdiyi xəbərə görə, Səudiyyə Ərəbistanı artıq uzun illərdir ki, adam başına düşən qida tullantılarının ən çox olduğu ölkələr siyahısına başçılıq edir. Belə ki, Səudiyyə vətəndaşı orta hesabla ildə 250 kiloqram ərzağı zibilxanaya atır. Dünya üzrə müvafiq orta statistik göstərici isə 115 kiloqram təşkil edir.
Belə israf Dövlət büdcəsinə ildə 13 milyard dollar ziyan vurur. Yeni qanunun tətbiqində əsas məqsəd cəmiyyətdə rasional istehlak mədəniyyəti aşılamaqdır.
Sənədə əsasən, yarımçıq yeyilmiş yeməklərə görə (ümumi çəkisi 1 kiloqramdan artıq olarsa) müştərilər restoranda yeməyin ümumi dəyərinin 5% - 20%-ni cərimə kimi ödəyəcəklər. Amma müştəri yeməyin qalıqlarını özü ilə aparacağı təqdirdə cərimədən qurtula biləcək.скачать dle 11.3

В Саудовской Аравии внедряют штраф за расточительство
Расточительное отношение к еде в Саудовской Аравии в скором времени может стать серьезным правонарушением.
Об этом передает Median.Az со ссылкой на Al Arabiya.
Соответствующий законопроект сейчас рассматривает Консультативный совет королевства.
Сообщается, что Саудовская Аравия уже не первый год подряд возглавляет список стран с наибольшим объемом пищевых отходов на душу населения.
Житель страны в среднем выбрасывает 250 килограмм продуктов, и это при среднем показателе в мире - 115 кг.
Государственной казне такая расточительность обходится в $13 млрд в год. Цель нового закона - воспитать культуру рационального потребления в саудовском обществе.
Согласно документу, клиентов ресторанов будут вынуждены доплачивать от 5% до 20% от счета за недоеденные блюда, если их суммарный вес превысит 1 килограмм.