Bakıda havanı zəhərləyən müəssisə aşkarlandı
Paytaxtın Məmməd Araz küçəsi 3 ünvanında fəaliyyət göstərən müəssisə tərəfindən havaya qara tüstü atılması ilə bağlı daxil olan şikayət yerində araşdırılıb.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, araşdırma zamanı havaya tullantıların sözügedən ərazidə fəaliyyət göstərən “Buz Metal” MMC tərəfindən atıldığı müəyyən edilib.
Atmosfer havasından nümunələr götürülərək analizlər aparılıb və nümunələrdə zərərli maddələrin miqdarının artıq olduğu məlum olub.
Faktla bağlı MMC-nin direktoru Məmməd Ələkbərov barəsində protokol tərtib edilib və o, vəzifəli şəxs qismində İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, üç min manat məbləğində cərimə olunub.
Qanun pozuntusunun aradan qaldırılması üçün MMC-yə icrası məcburi olan müddətli “məcburi göstəriş” verilib.скачать dle 11.3

Выявлен «виновник» загрязнения бакинского воздуха
Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана на месте рассмотрело жалобу о выбросе черного дыма в воздух на одном из предприятий на улице Мамеда Араза в Баку.
Как сообщили в министерстве, в результате проверки было установлено, что воздух загрязняет ООО «Buz Metal».
По факту в отношении директора ООО Мамеда Алекперова был составлен протокол и его оштрафовали на 3 тыс. манатов в качестве должностного лица.
Было дано срочное «принудительное указание» устранить нарушение закона.