Deputat: Toyun səsi polisə çatmırsa, o rəisin qulaq “problem”i həll olunmalıdır
Qadınların, xüsusilə, gənc qızların peşə-ixtisas təhsilinə və məşgulluğunun təmin olunmasına ciddi önəm verilməlidir.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında millət vəkili Musa Quliyev son illər Azərbaycan cəmiyyətində boşanmaların, erkən nikahların artmasına münasibətini bildirərkən deyib.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, erkən nikahların çoxalması bir tərəfdən xurafatın, geriqalmışlığın, qadın hüquqsuzluğunun cəmiyyətimizə meydan oxumasıdırsa, digər tərəfdən buna rəvac verən faktorların hələ də aktual olmasıdır:
“Fikrimcə, hər iki istiqamətdə mübarizə daim getməlidir. Maarifləndirmə və inzibati təqiblər paralel aparılmalıdır. Bəyəm kənddə məktəb direktoru, icra nümayəndəsi, bələdiyyə sədri görmürlər ki, kimin məktəbli qızı nişanlanıb, məktəbə gəlmir?!
Yaxud, kənddə toy olanda onun səsi rayon polis şöbəsinə gedib çatmırsa, o rəisin qulağı ilə bağlı “problem” daha güclü əl tərəfindən həll olunmalıdır.
Bizim qanunlara görə 18 yaşa çatmayan şəxslər uşaq sayılır və uşaqların taleyüklü qərarlar qəbul etmə hüququ yoxdur. Bu yaşa çatmayan qızlar mənəvi, intellektual, hətta, çox zaman fizioloji baxımdan ailə həyatına, uşaq doğub böyütməyə, tərbiyə etməyə hazır olmurlar. Bir peşə sahibi olmadıqları üçün də iqtisadi, mənəvi və hüquqi baxımdan asılı vəziyyətə düşürlər”.
M.Quliyev deyib ki, məsələnin digər tərəfi “qız yükü-duz yükü” problemidir, yəni qadınlarımızın məşğulluğu məsələsidir:
“Erkən nikahların böyük bir qismi də buradan qaynaqlanır. Qadınların, xüsusilə, gənc qızların peşə - ixtisas təhsilinə və məşgulluğunun təmin olunmasına ciddi önəm verilməlidir.
Peşəsi, iş yeri olan qadın ailəsinə maddi dəstək, cəmiyyətin fəal üzvü kimi söz sahibi olar, boşanarsa belə ayaq üstə durmağı bacarar. Tənzimləyici normalar və qanunlarımız kifayət qədərdir, sadəcə, onların zamanında və düzgün tətbiq edilməsi lazımdır”.скачать dle 11.3

Депутат о «проблемах со слухом» у начальников полиции в районах
Надо придавать серьезное значение профессиональному образованию и обеспечению занятости женщин, в частности молодых девушек.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал депутат Муса Гулиев, говоря о возросшем числе разводов и ранних браков в азербайджанском обществе в последние годы.
По словам депутата, увеличение количества ранних браков, с одной стороны, связано с тем, что в обществе еще сильны предрассудки и пережитки прошлого, а с другой – с наличием факторов, которые укрепляют эти предрассудки:
«Мне кажется, борьба должна идти в обоих направлениях. Просветительские работы и административные мероприятия следует проводить парралельно. Разве директора сельских школ, представители исполнительной власти, представители муниципалитета не видят, что чья-то дочь обручилась и не приходит в школу?!
Если шум с сельской свадьбы не доходит до районного отдела полиции, то значит, у начальника есть «проблемы со слухом», которые должна решить более сильная рука.
По нашим законам, лица младше 18 лет считаются детьми, а по закону дети не имеют права принимать судьбоносные решения. Девочки младше этого возраста с моральной, интеллектуальной, а во многих случаях и физиологической точки зрения не готовы к семейной жизни, рождению и воспитанию детей.
Из-за отсутствия профессии они попадают в зависимое положение с экономической, моральной и правовой точек зрения.
Женщина, у который есть профессия и место работы, будет оказывать семье материальную поддержку, сможет высказывать свое мнение как активный член общества и даже после развода может встать на ноги.
Регулирующих норм и законов достаточно, просто надо вовремя и правильно их применять».скачать dle 11.3