Azərbaycanda sürücülük vəsiqələri ilə bağlı – VACİB YENİLİK
-ın APA-ya istinadən məlumatına görə, qanuna əlavə və dəyişiklik Azərbaycan prezidenti tərəfindən irəli sürülüb.
Layihəyə əsasən, qanunun 33-cü (Nəqliyyat vasitələrini idarəetmə hüququ) maddəsinin 3-cü bəndinə edilən əlavəyə görə, “A”, “B” və “C” kateqoriyaları ilə yanaşı “B1” və “C1” altkateqoriyaları müəyyənləşir və 18 yaşdan etibarən istifadə hüququna şamil edilir.
4-cü bəndə edilən əlavəyə görə, “BE” kateqoriyası ilə yanaşı “C1E” altkateqoriyası müəyyənləşdirilir və 19 yaşdan etibarən istifadə hüququ verilir.
6-cı bəndə edilən əlavə və dəyişikliyə görə isə “D” kateqoriyası ilə yanaşı “D1” altkateqoriyası müəyyənləşdirilir və 23 yaşdan etibarən istifadə hüququ verilir.
Layihəyə görə “D1E” altkateqoriyası da müəyyənləşir və 25 yaşdan 65 yaşadək sürücülük hüququ verilir. Eyni zamanda bu altkateqoriya “D” kateqoriyasına və ya “D1” altkateqoriyasına daxil olan nəqliyyat vasitələrini idarə etmək sahəsində təcrübə 2 ildən az olmamaq şərti ilə verilir.
Maddəyə II-I hissə də əlavə edilir: Hərbi qulluqçular “CE”, “D”, “DE” kateqoriyalarına və “D1E” altkateqoriyasına daxil olan nəqliyyat vasitələrini idarəetmə hüququnu 19 yaşdan etibarən əldə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, “B1” altkateqoriya trisikl (tricycles) və kvadrosikl (quadricycles) nəqliyyat vasitələri növünə aiddir. “C1” altkateqoriya isə 3,500-7,500 kiloqram ağırlığında kiçik və orta yük maşınlarını, römorklu yük maşınlarını (750 kq-dək ağırlıqlı) idarə etməyə imkan verir. “C1E” altkateqoriyası bir ağır tonnajlı yük avtomobili (TİR) ilə orta yük maşınlarına, “D1” minibus (8-15 sərnişin daşıma) nəqliyyat vasitələrinə aiddir.
Layihə Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin sabah keçiriləcək iclasında müzakirəyə çıxarılacaq.скачать dle 11.3

24.05.2018 18:59 4 148
Согласно законопроекту, на основании внесения дополнения в часть 3 ст.33 Закона (Право управления транспортными средствами), наряду с категориями «А», «В», «С» определяются подкатегории «В1» и «С1», которые распространяется на лиц старше 18 лет.
Согласно дополнению в часть 4, наряду с категорией «ВЕ» вводится подкатегория «С1Е», которая распространяется на лиц старше 19 лет.
Согласно дополнению и изменению в часть 6, наряду с категорией «D» вводится подкатегория «D1», которая распространяется на лиц старше 23 лет.
Согласно проекту, также определяется подкатегория «D1Е», которая дается право на вождение автомобилей в возрасте от 25 до 65 лет. В то же время эта подкатегория позволяет водить транспортные средства категории «D» или категории «D1» при условии, что стаж водителя не менее 2 лет.
К статье II-I добавляется: «военнослужащие смогут получить право на вождение транспортных средств категорий «СЕ», «D», «DE» и подкатегории «D1Е» с 19 лет».
Отметим, к категории «В1» относятся трицикл и квадроцикл. Подкатегория «С1» позволяет управлять машинами малой и средней тяжести весом 3,500 – 7,500 килограмм, грузовые машины с прицепом до 750 кг. Подкатегория «С1Е» относится к грузовым автомобилям крупного тоннажа (TIR) и средние грузовые машины. К «D1» относятся минибусы (8-15 пассажиров).
Проект будет вынесен на обсуждение во время завтрашнего заседания комитета по правовой политике и государственному строительству Милли Меджлиса.скачать dle 11.3