Ermənistan vətəndaşı ağ bayraqla Azərbaycana keçmək istədi
Ermənistanın Tavuş vilayətinin sərhəd kəndi Verin Karmiraxbyurun 1975-ci il təvəllüdlü sakini sərhədi keçməyə cəhd edib.
virtualaz.org-a istinadən bildirir ki, bunun üçün o, öz ağ köynəyindən bayraq kimi istifadə etmək istəyib.
İnformasiyaya əsasən, hadisə mayın 1-də olub, amma bu cəhdin qarşısı erməni sərhədçiləri tərəfindən alınıb.
Məlumata görə, sərhədi keçməyə çalışan şəxs Rusiyada hərbi məktəbdə oxuyub. Onun uzun illər Qazaxıstanda yaşadığı və həm Ermənistan, həm də Qazaxıstan vətəndaşlığına sahib olduğu, hətta orada iki uşağının qaldığı bildirilir.
O, Verin Karmiraxbyurda təxminən bir yarım ay əvvəl qayıdıb. Orada onun anası yaşayır.
Adı açıqlanmayan şəxsin Azərbaycana qaçmaq istəyinin səbəbi də ortaya çıxıb. Başını götürüb ölkəsindən qaçan 43 yaşlı vətəndaş guya "Qarabağın ermənilərə aid olduğunu sübut edən sənədləri Azərbaycana vermək istəyirmiş".
Verin Karmiraxbyurdan verilən informasiyaya əsasən, böyük ehtimalla həmin şəxsdə psixi pozğunluq var.
Onun işi ilə Milli Təhlükəsizlik Xidməti və hərbi polis məşğul olub. 12 və ya 13 mayda o, Qazaxıstana uçmaq istəyib, amma Yerevan aeroportunda aviabileti cırıb və kəndə qayıdıb.скачать dle 11.3

Армянин с белым флагом пытался перейти в Азербайджан
Житель армянского приграничного села Верин Кармирахбюр Тавушской области, мужчина 1975 года рождения, попытался пересечь границу на участке возле села, используя в качестве белого флага свою рубашку.
Как передает Median.Az со ссылкой на Aravot, инцидент произошел 1 мая, но эта попытка была предотвращена армянскими пограничниками.
Мужчина долгие годы живет в Казахстане, имеет гражданство Армении и Казахстана, там у него двое детей.
Примерно полтора месяца назад он вернулся в Верин Кармирахбюр, где живет его мать. Он сказал пограничникам, что хочет передать азербайджанцам документы, которые якобы доказывают, что Карабах является армянской территорией.
Согласно информации, полученной из Верин Кармирахбюра, вполне вероятно, что у мужчины имеется психическое расстройство.
Его делом занимались СНБ и военная полиция. На днях мужчина попытался вылететь в Казахстан, но в аэропорту в Ереване он порвал авиабилет и вернулся в деревню.скачать dle 11.3