Azərbaycanın Milli Günü ABŞ-ın Cənubi Karolina ştatında qeyd olunacaq
ABŞ-ın Cənubi Karolina ştatının qubernatoru Henri MakMaster Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaranmasının 100 illiyi ilə əlaqədar olaraq bəyannamə imzalayıb.
Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyindən verilən məlumata görə, bəyannamədə 1918-ci il 28 may tarixində Müsəlman Şərqində ilk dünyəvi parlamentli respublika olan Azərbaycan Demokratik Respublikasının qurulması və dünyanın digər demokratik dövlətləri, o cümlədən ABŞ tərəfindən tanınması qeyd olunub.
Sənəddə bildirilib ki, Azərbaycan Demokratik Respublikası müstəqilliyinin qısa müddət ərzində irqi, cinsi, etnik və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlara bərabər seçki hüququnu tanımaqla yanaşı müsəlman dünyasında ilk dəfə olaraq qadınlara seçki hüququnun verilməsini təmin edib.
Sənəddə Azərbaycan Demokratik Respublikasının 1920-ci ildə öz müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparmasına rəğmən onun Sovetlər Birliyinin tərkibinə daxil edildiyi və 1991-ci ildə yenidən öz müstəqilliyini bərpa etməyə nail olduğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan son 25 il ərzində öz suverenlik və müstəqilliyini möhkəmləndirib və hazırda Xəzər regionunda ABŞ-ın müttəfiqi və strateji tərəfdaşıdır.
Bəyannamədə, Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaranmasının 100-cü il yubileyində dünyada yaşayan milyonlarla və ABŞ-da yaşayan on minlərlə Azərbaycanlı tərəfindən 28 May tarixinin Milli Gün olaraq qeyd edildiyini və öz əcdadlarının Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Orta Şərqdə demokratiyanın yayılması üçün töhfələrinin xatırlandığı bildirilib.
H. MakMaster Azərbaycanın Demokratik Respublikasının 100-cü il yubileyini elan edib və Cənubi Karolinalıları bu təbrikə və ən xoş arzulara qoşularaq bu xüsusi bayramı ölkədə və dünyada yaşayan azərbaycanlılarla birlikdə qeyd etməyə çağırıb.скачать dle 11.3

Еще один штат США объявил Национальный день Азербайджана
Губернатор штата Южная Каролина Генри Макмастер подписал декларацию в связи со 100-летием Азербайджанской Демократической Республики.
Как сообщили в посольстве Азербайджана в США, в документе говорится, что 28 мая 1918 года впервые на мусульманском востоке была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика - первая светская парламентская республика, признанная рядом государств, включая США.
В документе отмечено, что Азербайджанская Демократическая Республика за короткие сроки, наряду с тем, что предоставила равные избирательные права всем гражданам, независимо от расы, пола, этнической или же религиозной принадлежности, также впервые в мусульманском мире обеспечила предоставление женщинам избирательного права.
Было отмечено, что за последние 25 лет Азербайджан укрепил свой суверенитет и независимость и в настоящее время является союзником и стратегическим партнером США в Каспийском регионе.
В декларации отмечено, что живущие во всем мире миллионы азербайджанцев, в частности, десятки тысяч азербайджанцев, живущих в США, отмечают 28 Мая – 100-летие провозглашения Азербайджанской Демократической Республики как национальный праздник, подчеркнуто, что каждый азербайджанец помнит вклад, внесенный своими предками в дело распространения демократии на Кавказе, Центральной Азии и Среднем Востоке.
В заявлении подчеркивается, что 28 мая в Южной Каролине объявлен Днем Азербайджана по случаю 100-летия АДР.скачать dle 11.3