05.06.2018 13:07 4 368
ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqton şəhərinin meri Myuriel Bouzer Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi ilə əlaqədar bəyannamə imzalayıb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bəyannamədə 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk dünyəvi parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması və dünyanın digər demokratik dövlətləri, o cümlədən ABŞ tərəfindən tanınması qeyd olunur.
Bildirilir ki, yenidən azadlığını qazanan Azərbaycan 25 il ərzində öz suverenliyini və müstəqilliyini möhkəmləndirib, hazırda regionda ABŞ-ın müttəfiqi və strateji tərəfdaşıdır.
Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin Vaşinqton şəhəri ilə tərəfdaşlıq etdiyini və şəhərin təhsil və mədəniyyətin müxtəlifliyinə öz töhfələrini verdiyi vurğulanır.
Mer Bouzer imzaladığı bəyannamədə dünyada yaşayan milyonlarla və ABŞ-da yaşayan on minlərlə azərbaycanlı tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı 28 May tarixinin Milli Gün olaraq qeyd edildiyini və Vaşinqton şəhərində Azərbaycan Milli Günü elan etdiyini bildirir.

В Вашингтоне объявили День Азербайджана
Мэр города Вашингтон Мюриел Баузер подписала декларацию в связи со столетием основания Азербайджанской Демократической Республики.
Как передает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, в декларации отмечается, что 28 мая 1918 года впервые на мусульманском Востоке была провозглашена Азербайджанская Демократическая Республика - первая светская парламентская республика, признанная рядом государств, включая США.
Говорится, что за последние 25 лет Азербайджан укрепил свой суверенитет и независимость и в настоящее время является союзником и стратегическим партнером США в Каспийском регионе.
В документе также подчеркивается, что посольство Азербайджана в США является партнером Вашингтона и вносит вклад в образовательное и культурное разнообразие города.
В декларации Баузера говорится, что миллионы азербайджанцев по всему миру, в том числе и в США, отмечают 28 Мая – день создания Азербайджанской Демократической Республики, и эта дата объявляется Национальным днем Азербайджана в городе Вашингтон.