Saxta viza ilə Bakıya gəlmək istəyənlər saxlanıldı - FOTO
DSX-dən verilən məlumata görə, “Şarja-Bakı” reysinin rəsmiləşdirilməsi zamanı üç Nepal vətəndaşı tərəfindən sərhəd nəzarətinə təqdim etdikləri elektron vizalarının başqa dövlətlərin vətəndaşlarına aid olmaları müəyyən olunub.
Sərhəd nəzarəti zamanı təqdim olunmuş sənədlərə laboratoriya şəraitində dərinləşdirilmiş baxış keçirilərkən Nepal vətəndaşı, 1952-ci il təvəllüdlü Ali Bakhsi Ghodrollahın təqdim etdiyi elektron vizanın İİR vətəndaşı Şahi Ram Bahadurun adına, Nepal vətəndaşı 1993-cü il təvəllüdlü Khand Satrughmanın təqdim etdiyi elektron vizanın Çexiya vətəndaşı Mozek Ondrejin adına, Nepal vətəndaşı 1991-ci il təvəllüdlü Thapa Sunanın təqdim etdiyi elektron vizanın Böyük Britaniya vətəndaşı Shah Qasım Alinin adına verilməsi aşkar olunub.
Araşdırma zamanı həmin şəxslərin Azərbaycan ərazisindən tranzit istifadə etməklə, Avropaya qanunsuz miqrasiya etmək niyyətində olmalarını göstərən hallar aşkar olunub.
Belə ki, Nepal vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının elektron vizasını öz ölkələrində turizm agentliyindən 100 ABŞ dolları ödəməklə əldə etmələri, Bakıya turizm məqsədilə səfər etmələrini bildirdikləri halda geriyə aviabiletlərinin olmaması, şəhərdə qalmaq üçün yer sifariş etməmələri müəyyən edilib.

Иностранцы пытались въехать в Баку по фальшивым визам - ФОТО
Как сообщили в пресс-службе Государственной пограничной службы (ГПС), во время регистрации рейса «Шарджа-Баку» были выявлены три гражданина Непала, которые представили сотрудникам госпогранконтроля электронные визы, принадлежащие гражданам других государств.
Представленные данными гражданами документы были направлены на исследование в лабораторных условиях, где было установлено, что представленная гражданином Непала Али Бакши Годроллахом (1952 г.р.) электронная виза выдана на имя гражданина ИРИ Шахи Рама Бахадура, представленная гражданином Непала Кхандом Сатругхманном (1993 г.р.) электронная виза выдана на имя гражданина Чехии Мозека Ондрежа, представленная гражданином Непала Тхапой Сунаном (1991 г.р.) электронная виза выдана на имя гражданина Великобритании Шаха Гасыма Али.
В ходе расследование было установлено, что указанные граждане транзитом через Азербайджан хотели нелегально мигрировать в Европу.
Также стало известно, что граждане Непала приобрели данные визы в своей стране за 100 долларов США, приехали в Азербайджан с целью туризма, хотя не имели обратных билетов и не забронировали в Азербайджане места для пребывания.