Müharibə veteranı evini niyə yandırdı? - ARAŞDIRMA (FOTO + VIDEO)
Oxu.az-ın müxbiri və Baku tv-nin çəkiliş qrupu sosial şəbəkədə rezonans doğuran hadisənin detallarını araşdırmaq üçün hadisənin baş verdiyi Fatmayi kəndinə yollanıb.
Məlumatlara görə, mayın 11-də Abşeron rayonu, Mehdiabad qəsəbəsinin sakini, 1976-cı il təvəllüdlü Qarabağ müharibəsi əlili Fuad Arif oğlu Əkbərov Abşeron rayon icra hakimi İrada Gülməmmədovaya etiraz əlaməti olaraq Fatmayi kəndindəki birmərtəbəli evinə od vurub.
Onun sözlərinə görə, icra hakiminin adamları onun evini dağıtmaq istəyiblər. F.Əkbərov videomüraciətində deyib ki, Gülməmmədovanın adamlarına rüşvət verməkdən boyun qaçırdığı üçün döyülüb.
İcra hakimiyyəti Əkbərovun bu iddialarını təkzib edib və onun sözlərini "təxribat" adlandırıb. İcra hakimiyyətinin bu açıqlamasına etiraz əlaməti olaraq, Qarabağ veteranı evinə od vurub.
Bəs görəsən, Qarabağ veteranını bu addımı atmağa nə vadar edib? Əkbərovun qonşuları bildirib ki, o, adekvat və qanuna əməl edən şəxsdir.
“Heç kim ondan bu hərəkəti gözləmirdi. Ola bilsin ki, onun əsəbləri korlanıb. İcra hakimiyyətinin adamları bir müddət öncə bizim kənddə bir nəfəri də döyüblər. Həmin şəxs restoran sahibidir.
O, icra hakiminin adamlarına rüşvət verməkdən boyun qaçırıb. Fuadın harada olduğunu heç kim bilmir. Söhbət gəzir ki, o, ölkəni tərk edib və Gürcüstana gedib”, - Əkbərovun qonşusu bildirib.
Öyrəndik ki, Əkbərovun Abşeron ərazisində daha bir evi var. Həmin evə yollandıq. Bizi Fuadın həyat yoldaşı, 1970-ci il təvəllüdlü Əkbərova Tamam Cəmil qızı qarşıladı.
Onun sözlərinə görə, həyat yoldaşı özünə qəsd etmək istəyib. Ancaq onu xilas etmək mümkün olub. “Biz dövlətimizi sevirik və qanunlara tabeyik. İnsanları bu hala salmaq olmaz”, - qadın deyib.
Qadın ərinin harada olması ilə bağlı sualı cavabsız qoyub. Bundan sonra biz icra hakimiyyətinə yollandıq. Uzun sürən söhbətdən sonra onlar bizə müsahibə verməyə razı oldular. Abşeron rayon İH-nin mətbuat katibi Seymur Qasımov kamera qarşısında danışmaq istəmədi.
O, yalnız müxbirin suallarını cavablandırdı.
– Nə baş verib? Qarabağ veteranı öz evini niyə yandırıb və İH-nin buna nə aidiyyəti var?
– Fuad Əkbərov İH-nə qarşı sabotajı əvvəlcədən hazırlayıb. Bax, buna görə o, bütün baş verənləri videoya çəkib və sosial şəbəkədə yayıb.
– Sabotaj onun nəyinə lazımdır? O kimdir?
– O, burada daşınmaz əmlakın alqı-satqısı ilə məşğuldur, burada hamı onu tanıyır. O deyib ki, İH nümayəndələri ondan rüşvət tələb edib. Belə bir hadisə olmayıb. Eləcə də, onun döyülməsi yalandır.
– İnternetdə qanlar içində olan Fuad Əkbərovun kadrları var.
– Bu, planlaşdırılıb. Hər şey əvvəlcədən yazılmış ssenari üzrə gedib. O, qəsdən televiziya əməkdaşlarını çağırıb və bu hadisəni lentə alıb. İcra hakimiyyətinin nümayəndəsi qeyd edib ki, bu faktla əlaqədar Abşeron rayon Prokurorluğunda cinayət işi başlanıb. Cinayət işi prokurorun müavini Elçin Mahmudov tərəfindən aparılır. Çəkiliş qrupumuz Mahmudovla danışmağa nail olub. O, bu faktı təsdiq edib. “Araşdırma aparılır. Biz tərəfləri dindirmişik. İstintaq başa çatdıqdan sonra geniş informasiya veriləcək”, - prokuror müavini bildirib.
Maraqlı detal
Məsələni araşdırarkən oxu.az-ın müxbirinə polis əməkdaşı yaxınlaşdı və bildirdi ki, guya Əkbərov öz evini kafeyə çevirmək istəyib, ancaq buna icazəsi olmayıb. Bu səbəbdən Əkbərov ilə İH arasında insident baş verib. Bundan sonra çəkiliş qrupumuz daha bir maraqlı məlumat əldə etdi.
Qonşuların sözlərinə görə, Əkbərovu Abşeron İH-nin “Kaçok” kimi tanınan Baba adlı əməkdaşı döyüb.
Budur o...
Bizə danışan, ancaq adlarının açıqlanmasını istəməyən şəxslərin hamısının Fuad Əkbərovla yaxşı münasibətləri olub. Ev tikmək və ya başqa işlər üçün onlar tez-tez Fuada müraciət ediblər.
Fuad danışmaz əmlak məsələlərində İH ilə aşağı qiymətlərlə razılaşa bilib. “Ola bilsin ki, sonuncu dəfə razılaşmalar zamanı nə isə düz getməyib və işə “Kaçok” (Baba - red.) qarışıb”, - Fatmayi kəndinin sakinləri deyib.
Əkbərovun ifadəsindən:
“Mayın 11-də Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin adamları ağır texnika ilə evimi uçurmağa çalışdılar. Onlar evin qapısının karkasını dağıtmağa nail oldular. Onlara mane olmaq istədikdə məni döydülər. Onların acığına evimə od vurdum”.
Əkbərov və həyat yoldaşı haqqında məlumat da əldə edə bildik. Əkbərov uzun müddət Azərbaycan MTN-nin əks-kəşfiyyat idarəsində çalışıb, Qarabağ müharibəsində iştirak edib, ikinci qrup əlildir. Onun həyat yoldaşı isə Azərbaycan Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşıdır.скачать dle 11.3

Зачем инвалид войны сжег свой дом? - РАССЛЕДОВАНИЕ (ФОТО + ВИДЕО)
Как передаёт Median.Az, корреспондент oxu.az и съемочная группа baku.tv отправились в село Фатмаи для выяснения деталей происшествия, которое вызвало широкий резонанс в социальных сетях.
Как сообщалось ранее, 11 мая житель поселка Мехтиабад Абшеронского района, инвалид Карабахской войны Фуад Ариф оглы Акперов 1976 года рождения поджег новое необжитое одноэтажное строение, расположенное на территории села Фатмаи, якобы в знак протеста против произвола главы Исполнительной власти Абшеронского района Ирады Гюльмамедовой.
По словам Акперова, люди главы ИВ пытались снести его дом. В своем видеообращении по данному поводу мужчина рассказал, что люди Гюльмамедовой избили его до полусмерти после того, как он отказался платить им взятку.
Исполнительная власть в свою очередь опровергла все обвинения Акперова, назвав его действия провокационными и носящими угрожающий характер.
Так что же в действительности натолкнуло карабахского ветерана на столь неординарный шаг - поджог собственного дома?
По словам соседей Акперова, он весьма адекватный и законопослушный человек.
«Никто не ожидал от него такого. Наверное, у него сдали нервы. А как иначе можно говорить с «головорезами» из мерии?
Они недавно избили еще одного человека из нашего села. Это был владелец ресторана, который отказывался платить им «черные деньги».
Где Фуад сейчас никто не знает. Ходят разговоры, что он, покинул страну и уехал в Грузию», - рассказал сосед Акперова.
Также нам удалось узнать, что у Акперова на территории Абшеронского района есть еще один дом.
Мы поехали туда. Нас встретила супруга Фуада - Акперова Тамам Джамиль гызы 1970 года рождения.
По ее словам, супруг даже хотел покончить жизнь самоубийством. Но его сумели спасти.
«Мы любим свое государство и чтим его законы. Нельзя доводить людей до крайностей», - сказала наша собеседница.
На вопрос, где ее муж, женщина отказалась отвечать.
Далее мы поехали в Исполнительную власть, где после долгого раздумья все-таки решились на интервью.
Глава пресс-службы Исполнительной власти Абшеронского района Сеймур Гасымов не стал говорить на камеру, но ответил на вопросы нашего корреспондента:
- Что произошло, зачем инвалид Карабахской войны поджег свой дом, и причем тут ваша структура?
- Фуад Акперов подготовил этот саботаж против Исполнительной власти заранее. Именно по этой причине он все снимал на видео и после выложил в соцсети.
- Зачем ему готовить саботаж против вас? Кто он?
- Он занимается куплей-продажей недвижимости в районе, и его тут многие знают.  Он говорит, что сотрудники ИВ просили у него взятку. Но такого не было, как и истории с его избиением.
- Как так? В интернете имеются кадры, на которых окровавленный Фуад Акперов говорит перед камерой…
- Это все было спланировано. Все шло по заранее подготовленному сценарию. Он специально позвал работника интернет-телевидения в свой дом, где была произведена эта липовая сьемка и где он говорит заранее подготовленный текст.
В Исполнительной власти также отметили, что по факту в прокуратуре Абшеронского района возбуждено уголовное дело, которым занимается заместитель прокурора Эльчин Махмудов.
Нашей съемочной группе удалось поговорить и с Махмудовым, который подтвердил факт возбуждения уголовного дела по вышеуказанному инциденту.
«Ведется следствие. Мы уже взяли показания фигурирующих лиц по данному делу. Более подробная информация будет предоставлена по завершению следствия», - отметил заместитель прокурора.
Интересная деталь
В ходе нашего разбирательства к корреспонденту Oxu.Az подошел сотрудник полиции, который рассказал, что якобы Акперов хотел превратить свой дом в придорожное кафе, на что у него не было разрешения и документов. Документы были на дом, но не на объект.
По словам собеседника, именно по этой причине между Фуадом и сотрудниками ИВ произошел инцидент.
Далее нашей съемочной группе удалось узнать еще одну интересную деталь. По словам соседей, Фуада избил некий сотрудник ИВ Абшеронского района по имени Баба, которого в районе называют «качком», из-за того что он якобы употребляет протеиновые добавки.
А вот и он…
По словам наших собеседников, которые не захотели называть свои имена по понятным причинам, у Фуада Акперова были весьма хорошие отношения с мэрией. Именно к нему со своими проблемами обращались жильцы – кто хотел построить дом, объект и т.д. Фуад мог за низкую цену договариваться с ИВ в вопросах недвижимости и разрешений.
«Наверняка в этот раз, когда Фуаду надо было договариваться с ИВ в своей теме, что-то пошло не так и к делу подключился «Качок» (Баба – ред.)», - рассказывают жильцы села Фатмаи.
Из показаний Акперова:
«11 мая сотрудники Исполнительной власти Абшеронского района пригнали тяжелую технику к моему дому и пытались разрушить его. Им удалось снести каркас двери. Когда я пытался им помешать, они избили меня. Я назло им поджег свой дом».
Нам также удалось собрать досье на Акперова и его супругу. Сам Акперов долгое время работал в контрразведке при МНБ Азербайджана, участвовал в Карабахской войне, инвалид второй группы.
Его супруга - Акперова Тамам является действующей сотрудницей МВД Азербайджана. Звание - полковник-лейтенант.