Deputat: Rayonlardan birinə Heydər Əliyevin adı verilsin
Hakim partiyadan olan millət vəkili Aydın Hüseynov mərhum dövlət başçısı Heydər Əliyevin adının əbədiləşdirilməsi təklifi ilə çıxış edib.
O, bu təklifini parlamentin xüsusi iclasında səsləndirib:
“Heydər Əliyev zamanında Azərbaycanın böyük şəxsiyyətlərinin, mütəfəkkirlərinin adlarını əbədiləşdirdi. Onun dövründə Bakının rayonlarından birinə Xətainin adı verildi. Həmçinin, paytaxtın iki rayonuna həm dahi Nizaminin, həm də Nəsiminin adları verildi.
Bunlar böyük, tarixi xidmətlərdir. Ona görə artıq Heydər Əliyevin özünün adı da əbədiləşdirilməlidir. Yəni, onun adı Azərbaycanın rayonlarından birinə verilməlidir”.
Millət vəkili Məlahət İbrahimqızı isə təklif edib ki, universitetlərdə “Heydər Əliyev” kafedraları açılsın.
O təklif edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasına H. Əliyevin adı verilsin.скачать dle 11.3

Депутат: Один из районов надо назвать именем Гейдара Алиева
Депутат правящей партии Айдын Гусейнов выступил с предложением увековечить имя покойного президента Гейдара Алиева.
С таким предложением он выступил на специальном заседании парламента:
«Во времена Гейдара Алиева в Азербайджане увековечивали имена больших личностей, мыслителей. В то время одному из районов Баку присвоили имя Хатаи. Также еще два столичных района назвали именами гениев Низами и Насими.
Это большие, исторические заслуги. Поэтому пришло время увековечить имя и самого Гейдара Алиева. Это означает, что его именем надо назвать один из районов Азербайджана».
Депутат Малахат Ибрагимгызы предложила открыть в университетах кафедру «Гейдара Алиева».
По мнению депутата, имя Г.Алиева надо присвоить Академии государственного управления при президенте АР.скачать dle 11.3