Leyla Əliyeva sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlarla görüşüb – FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Nərimanov rayonunda sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbində olub.
Qeyd edək ki, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 nömrəli respublika xüsusi internat məktəbi 1936-cı ildən fəaliyyət göstərir.
Məktəbin hazırkı binası 1961-ci ildə inşa olunub, 2006-cı ildə isə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən bina yenidənqurma və bərpa işlərindən sonra istifadəyə verilib.
Hazırda məktəbdə 306 şagird təhsil alır. Onlardan 135 nəfəri məktəbdə daimi olaraq qalır. Leyla Əliyeva internat məktəbindəki şəraitlə tanış oldu, eyni zamanda Fond tərəfindən yaradılan sinifdə uşaqlarla görüşərək onların təhsili, asudə vaxtlarının təşkili ilə maraqlanıb.
Xatırladaq ki, Heydər Əliyev Fondunun BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə birgə həyata keçirilən “Kor və görmə qabiliyyəti zəif olan insanların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına çıxışının təmin edilməsi” layihəsi çərçivəsində məktəbdə uşaqlar üçün xüsusi sinif yaradılıb. 2007-ci ildə açılışı olan sinfə Fond tərəfindən müvafiq tədris vəsaitləri, kor və görmə qabiliyyəti zəif uşaqlar üçün hazırlanmış komyuterlər hədiyyə edilib.
Burada, həmçinin audio studiya və kitabxana var. Bildirilib ki, Brayl əlifbası ilə Azərbaycan, rus və ingilis dillərində olan istənilən kitabı burada kompyuterin yaddaşına köçürüb oxumaq, səsləndirib dinləmək, musiqiyə qulaq asmaq, internetə bağlanmaq, məktublaşmaq mümkündür. Daha sonra internat məktəbinin şagirdləri, o cümlədən Rusiyada müxtəlif veriliş və festivallarında iştirak edən istedadları öz ifalarını təqdim edib.

Лейла Алиева встретилась с детьми с ограниченными возможностями здоровья - ФОТО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева в пятницу посетила республиканскую специальную школу-интернат номер 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья в Наримановском районе.
Республиканская специальная школа-интернат номер 5 для детей с ограниченными возможностями здоровья функционирует с 1936 года.
Нынешнее здание школы построено в 1961 году. Здание сдано в эксплуатацию в 2006 году после работ по реконструкции и восстановлению, проделанных по поручению президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой.
В настоящее время в школе обучаются 306 учащихся. Из них 135 постоянно проживают в школе.
Лейла Алиева ознакомилась с условиями в школе-интернате, встретившись с детьми в классе, созданном Фондом, поинтересовалась их учебой, организацией досуга.
Напомним, что в рамках проекта «Обеспечение выхода слепых и слабовидящих людей на информационно-коммуникационные технологии», реализованного Фондом Гейдара Алиева совместно с Программой развития ООН, в школе для детей был создан специальный класс.
Фонд подарил классу, открытие которого состоялось в 2007 году, соответствующие учебные пособия, компьютеры, изготовленные для слепых и слабовидящих детей. В школе-интернате также функционируют аудиостудия и библиотека.
Было отмечено, что здесь можно перенести в память компьютера и прочитать на азбуке Брайля любую книгу на азербайджанском, русском и английском языках, озвучить и прослушать ее, послушать музыку, подключиться к интернету, переписываться.
Затем выступили учащиеся школы-интерната, в том числе таланты, принимавшие участие в различных передачах и фестивалях в России.