20.04.2018 18:10 4 135
Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentlikdən (ANAMA) verilən məlumata görə, aprelin 20-də saat 12:39-da Daxili İşlər Nazirliyinin “102” Xidməti - Zəng mərkəzi sistemindən və saat 12:54-də Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Böhran Vəziyyətlərində İdarəetmə Mərkəzindən Agentliyə Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu ərazisində əl qumbarasının tapılması barədə məlumatlar daxil olub.
Məlumatlara əsasən, Agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupu dərhal həmin əraziyə göndərilib.
Agentliyin mütəxəssisləri tərəfindən yuxarıda adı qeyd olunmuş ərazidə “Bakı Metropoliteni” QSC-nin N.Nərimanov adına Elektrik deposunun ərazisinə baxış keçirilib, aparılan təcili təxirəsalınmaz operativ əməliyyat axtarış tədbirləri nəticəsində bir ədəd F-1 əl qumbarası aşkar olunub, zərərsizləşdirilməsi üçün götürülərək Agentliyin mərkəzi məhvetmə ərazisinə daşınıb.
Aşkar olunmuş əl qumbarasının ətrafında 500 kv.m əraziyə yerüstü və 20 kv.m əraziyə yeraltı baxış keçirilib, bundan əlavə təhlükəli əşya və qurğu aşkar edilməyib.

В депо Бакинского метрополитена обнаружена ручная граната - ФОТО
Как сообщили в Национальном агентстве по разминированию территории Азербайджана (ANAMA), 20 апреля в 12:39 из Call-центра «102» министерства внутренних дел и в 12:54 из Центра управления в кризисных ситуациях министерства по чрезвычайным ситуациям в Агентство поступила информация о том, что на территории Наримановского района обнаружена ручная граната.
На основе информации на территорию была отослана оперативная группа быстрого реагирования агентства.
Специалисты агентства осмотрели расположенное на указанной территории Электрическое депо имени Наримана Нариманова ЗАО «Бакинский метрополитен» и в результате незамедлительных оперативно-поисковых мероприятий была обнаружена 1 ручная граната «Ф-1». Гранату перевезли на специальную территорию агентства для обезвреживания.
Был произведен наземный осмотр территории площадью 500 кв. метров и подземный осмотр территории площадью 20 кв. метров рядом с местом, где обнаружили гранату. Каких-либо других опасных предметов и устройств обнаружено не было.