19.04.2018 12:06 11 808
“Lukoil” prezidenti Vahid Ələkbərov 16,4 milyard dollar sərvəti ilə reytinqin dördüncü pilləsində yer alıb.
Azərbaycan Respublikasının Quba rayonunun Qırmızı qəsəbəsindən olan Zarah İliyev və Qod Nisanov 36 və 37-ci yerləri tutub. Onların hər birinin 3,3 milyard dolları var.
Reytinq siyahısında Araz Ağalarovun (1,8 milyard dollarla 54-cü yerdə qərarlaşıb) və Fərhad Əhmədovun da (1,4 milyard dollar ilə 69-cu olub) adları var.
Qeyd edək ki, siyahıya “Novolipetsk” metallurgiya kombinatının rəhbəri Vladimir Lisin başçılıq edir. Onun 19,1 milyard dollar sərvəti var. Bundan öncə, 2010 və 2011-ci illərdə də Lisin reytinqdə birinci olub.
İkinci yeri 18,7 milyard dollar sərvət ilə “Severstali”nin rəhbəri Aleksey Mordaşov tutub. 2017-ci ildə reytinq siyahısında birinci olan “Sibur” neft-kimya şirkətinin və “Novatek” qaz şirkətinin rəhbəri Leonid Mixelson bu il üçüncü yerlə kifayətlənib. Onun sərvətinin 18 milyard dollar həcmində olduğu bildirilib.
Xatırladaq ki, adları çəkilən beş azərbaycanlı “Forbes” jurnalının mart ayında hazırladığı dünyanın ən varlı şəxsləri siyahısında da yer alıb.скачать dle 11.3

Бизнесмены из Азербайджана - в списке Forbes
Как передает Median.Az, в обновленный рейтинг Forbes попали пять бизнесменов азербайджанского происхождения.
Президент «Лукойла» Вагит Алекперов (родился в Баку) с состоянием 16,4 миллиарда долларов расположился на 4 месте рейтинга.
Предприниматели Зарах Илиев и Год Нисанов, являющиеся уроженцами поселка Красная Слобода Губинского района Азербайджанской Республики - на 36 и 37 местах соответственно. У обоих по 3,3 миллиарда долларов.
Также в рейтинге миллиардеров России Forbes значатся имена предпринимателей-азербайджанцев Араса Агаларова (1,8 миллиарда долларов - 54 место) и Фархада Ахмедова (1,4 миллиарда - 69 место).
Отметим, что возглавил рейтинг Владелец Новолипецкого металлургического комбината Владимир Лисин. Его состояние оценивается в 19,1 миллиарда долларов. Ранее Лисин возглавлял рейтинг в 2010 и 2011 годах.
Второе место занял владелец «Северстали» Алексей Мордашов с состоянием в 18,7 миллиарда долларов.
Лидер рейтинга 2017 года Леонид Михельсон, являющийся основным владельцем нефтехимической компании «Сибур» и газовой компании «Новатэк», опустился в 2018 году на третью позицию списка - его состояние оценивается в 18 миллиардов долларов.
Напомним, что все пять названных российских бизнесменов азербайджанского происхождения ранее вошли в рейтинг богатейших людей мира, обнародованный Forbes в марте текущего года.