Bakıda maşın alverçilərinin yeni fırıldağı - FOTO
Bakıda ikinci əl avtomobillərin alveri biznesi inkişaf edir. Şənbə və bazar günləri maşın bazarına gedən yollarda tıxac yaranır. İş o yerə çatıb ki, alverçilər bazarın hüdudlarından kənara çıxaraq, birbaşa şosedən avtomobil “ovlayırlar”.
xəbər verir ki, ilk vaxtlar öz avtomobillərini satmaq istəyən sürücülər bunu yaxşı fikir kimi qəbul edirdilər, çünki bu halda bazara giriş üçün pul ödəmək lazım deyil (10 manat – red.) və əllə “pul təklif etməyə hazıram” işarəsi verən alverçi gördükdə, maşınlarını həvəslə saxlayırdılar.
Lakin vaxt keçdikcə bu problem yaratmağa başlayıb.
Bu barədə adını demək istəməyən paytaxt sakini oxu.az-a açıqlamasında danışıb:
“Mən Badamdarda yerləşən işlənmiş avtomobillərin bazarına gedirdim. Atama aid 2002-ci il buraxılışı olan “Mersedes E class” maşınını satmaq istəyirdim.
Bazara çatanda bir nəfər əlini qaldıraraq işarə etdi. Mən maşını saxladım.
O dedi ki, alverçidir və elə buradaca maşınımı ala bilər. Bir az sövdələşdikdən sonra razılaşdıq. Amma o, maşınımı tanış ustalara göstərəndə hər şey bir-birinə qarışdı.
Ustalar maşınıma “baxdıqları” və qəsdən maşınımdakı kiçik nasazlıqları düzəltdikləri zaman bu alverçi bütün var gücü ilə diqqətimi yayındırmağa çalışırdı.
Baxmayaraq ki, indiyə kimi maşında hər şey qaydasında idi, ustalar dedilər ki, maşında lyuk, kondisioner və əyləc sistemi işləmir. 1000 manat xərci var.
Onda anladım ki, bu bir fırıldaqdır. Onlar qəsdən kiçik nasazlıqları sıradan çıxarıblar ki, daha 1000 manat qiyməti aşağı salsınlar”.
Aydın olub ki, analoji hadisələr artıq geniş miqyas alıb. Polisə şikayətlər daxil olub.
Nəhayət, dünən vəziyyətə post-patrul xidmətinin əməkdaşları münasibət bildiriblər. Onlar Badamdar ərazisində yol polisi ilə birgə operativ tədbirlər həyata keçiriblər.
Onlar alverçilərə maşın bazarına gedən yolun kənarında dayanmağa icazə verməyiblər. Polisin xəbərdarlığına məhəl qoymayanlar isə saxlanılıb.

Новая афера перекупщиков машин в Баку – ФОТО
В Баку процветает бизнес перекупщиков подержанных автомобилей. В субботние и воскресные дни на дорогах, ведущих к автомобильному рынку, образуются пробки. Дело дошло до того, что спекулянты выходят за пределы рынка и «вылавливают» автомобили прямо с трассы.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, первое время водители, желающие продать свои автомобили, сочли это неплохой идеей, так как в таком случае им не приходится платить за въезд на рынок (10 манатов - ред.), и охотно останавливали машины при виде спекулянта, делающего характерный жест рукой, мол, «готов предложить деньги».
Но со временем это начало создавать проблемы.
«Я ехал на базар поддержанных авто на Бадамдаре. Хотел продать машину своего отца – Мерседес Е класса 2002 года выпуска. Когда я доезжал до рынка, один человек начал «голосовать». Я остановил машину.
Он сказал, что является перекупщиком и может купить мое авто прямо здесь. После небольшого торга мы договорились. Но все пошло наперекосяк, когда он завез машину в автомастерскую к своим знакомым мастерам на осмотр.
Пока мастера «осматривали» машину, этот перекупщик пытался всеми силами усыпить мою бдительность.
Хотя в машине до этого все исправно работало, мастера сказали: «В машине не работает люк, кондиционер и тормозная система. Расход: 1000 манатов». Тогда я понял, что это такая мошенническая схема.
Они нарочно учинили эти мелкие поломки, чтобы я вынужден был согласиться и скинуть еще 1000», - рассказал в беседе с корреспондентом oxu.az житель столицы, который не пожелал называть своего имени.
Как выяснилось, аналогичные случаи уже приобрели массовый характер. В полицию то и дело поступали жалобы.
Наконец вчера на ситуацию отреагировали сотрудники Патрульно-постовой службы, которые совместно с Дорожной полицией провели на территории поселка Бадамдар оперативные мероприятия. Они не разрешали спекулянтам находиться вдоль дорог, ведущих к автомобильному рынку. Против тех, кто не повиновался предупреждениям полиции, производились задержания.