Xəbəriniz olmadan adınıza cərimə gələ bilər – VİDEO
-ın Xezerxeber.az-a istinadən məlumatına görə, bəzi avtomobil sahibləri cərimələrdən gələn balların öz sürücülük vəsiqəsinə düşməməsi üçün yeni üsula əl atırlar.
Onlar başqalarına bilərəkdən etibarnamə verir ki, cərimələr həmin şəxsin adına yazılsın.
Yol hərəkəti üzrə ekspert Ərşad Hüseynov bildirir ki, bunun əsas səbəbi etibarnamə ilə bağlı qanunun hələ də qüvvədə olmasıdır. Onun sözlərinə görə, dünyanın əksər ölkələrində etibarnamə ilə avtomobil idarə etmək məsələsi yoxdur.
Ərşad Hüseynov deyir ki, hətta şəxsin xəbəri olmadan da onun adına etibarnamə verilə bilər.
Ekspertin fikrincə, əgər hər hansı bir şəxsin adına idarə etmədiyi avtomobilə görə cərimə protokolu gələrsə, 10 gün müddətində nəqliyyat vasitəsini idarə etmədiyinə dair vəsatət qaldırmalıdır.
Bundan sonra onun adına olan protokol ləğv ediləcək. Ardınca isə araşdırma aparılaraq sükan arxasında olan şəxs müəyyən ediləcək və protokol onun adına tərtib olunacaq.скачать dle 11.3

Осторожно: Вам могут выписать штраф без причины – ВИДЕО
Как передает Median.Az со ссылкой на xezerxeber.az, некоторые владельцы автомобилей намеренно отдают свою доверенность другим людям, чтобы штрафы начислялись на их имя.
По словам эксперта по дорожному движению Аршада Гусейнова, основная причина этого в том, что закон о доверенности еще не вступил в силу. Он добавил, что в большинстве стран мира нельзя управлять автомобилем по доверенности. Аршад Гусейнов рассказал, что выписать доверенность на имя лица можно и без его ведома.
По мнению эксперта, если лицу приходит протокол о штрафе, следует поднять ходатайство об ограничении права на управление автомобилем сроком на 10 дней.
После этого протокол будет аннулирован. Будет установлена личность человека, находившегося за рулем, и протокол будет выписан на его имя.скачать dle 11.3