Azercell” satıldı - 273.5 milyon dollara
Finlandiya-İsveç telekommunikasiya şirkəti “Telia” Azərbaycanın ən iri mobil rabitə operatoru “Azercell”dəki payını satdığını elan edib.
Virtualaz.org “Reuters”ə istinadən xəbər verir ki, şirkət bu satışı Mərkəzi Asiya bazarlarını tərk etmək barədə 2015-ci ildə elan etdiyi strategiyaya əsasən həyata keçirib. Bu vaxta qədər “Telia” Nepal, Tacikistan və Gürcüstan telekommunikasiya bazarını tərk etmişdi.
Açıqlamaya görə “Telia” Azərbaycanın mobil rabitə şirkəti “Azercell”dəki 51.3 faizlik səhm payını 273.5 milyon dollara satmağa razılaşıb. “Azercell”in səhmlərinin 51.3 faizini alan Azərbaycanın “AzİnTelecom” MMC şirkətidir. Bu barədə “Telia” şirkətindən yayılan açıqlamada deyilir.
“Fintur Holdings BV “Azercell” mobil rabitə operatorunun yeganə səhmdarı olan “Azertel Telekommunikasyon Yatırım Diş Ticarət A.Ş. şirkətinin səhmlərinin 51.3 faizini “AzİnTelecom”a satmağa razılıq verib”-şirkət bildirir.
“AzİnTelecom” şirkəti 2015-ci ilin iyun ayında Rabitə, Nəqliyyat və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nəzdində yaradılıb. Şirkət Azərbaycanla xarici ölkələr arasında səs trafiki mübadiləsi, telekommunikasiya avadanlıqlarının lisenziyalaşdırılması və digər xidmətlərlə məşğul olur.
“Telia” bildirir ki, “Azercell”in səhmlərinin satışına dair sövdələşmə hələ rəsmiləşməyib. Bununla belə “Telia” Avrasiya və Mərkəzi Asiya bazrlarından çəkilməsi bu il başa çatdıracağına ümid edir. Xatırladaq ki, “Telia” Özbəkistan telekommunikasiya bazarında ciddi korrupsiya sövdələşmələrinə girdiyi üçün qalmaqalla üzləşib. Şirkətin mərhum prezident İslam Kərimovun qızı Gülnara Kərimovaya yüz milyonlarla dollar rüşvət verdiyi üzə çıxmışdı. Nəticədə “Telia” milyardlarla dollar cərimə ödəməli olub.скачать dle 11.3

Правительство Азербайджана купило Azercell
ООО AzInTelecom, которое принадлежит правительству Азербайджана, станет владельцем 51,3% акций оператора мобильной связи компании Azercell Telecom, говорится в сообщении Telia Company, передает Интерфакс Азербайджан.
«Fintur Holdings BV согласилась продать компании AzInTelecom 51,3% акций компании Azertel Telekommunikasyon Yatirim Dis Ticaret A.S, являющейся единственным акционером оператора мобильной связи Azercell», - отмечается в информации.
Владельцами Fintur Holdings BV (Fintur) являются Telia Company (58,55%) и Turkcell (41,45%).
Стоимость сделки составляет 222 млн евро при общей стоимости компании Azercell в 432 млн евро.
«Мы можем объявить о совместном соглашении с Turkcell о продаже Azercell в Азербайджане. Это очередной шаг в предпринимаемых нами усилиях к тому, чтобы со временем покинуть Евразию и сосредоточиться на Северных и Балтийских регионах в рамках нашей стратегии New Generation Telco», - отметил президент и главный исполнительный директор Telia Company, слова которого приводятся в пресс-релизе.
По данным Telia, компания AzInTelecom является покупателем в соответствии с требованиями Telia, поскольку полностью принадлежит правительству Азербайджана.
«Сделка прошла все нормативные одобрения», - отмечается в информации.
ООО Azercell Telekom учреждено 19 января 1996 года и в настоящее время входит в группу TeliaSonera. Сеть компании покрывает 99,8% территории республики. Общее число абонентов компании составляет 4,5 млн.
Отметим, что ООО AzInTelecom создано в июне 2015 года при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана. Компания специализируется на обмене голосового трафика между Азербайджаном и зарубежными странами, сертификации телекоммуникационного оборудования, импортируемого Азербайджаном, и в оказании прочих услуг.скачать dle 11.3