Bıçaqlama üstündə tutulmuş güləşçi azadlığa buraxıldı – VİDEO
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində yunan-Roma güləşində gənclər üzrə Azərbaycan yığmasının üzvü Tuncay Vəzirzadənin cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Son sözlə çıxış edən güləşçimiz əməlindən peşman olduğunu deyib:
“Mən vətənimin bayrağını hər zaman zirvələrdə tutmuşam. Aprel döyüşlərində şücaətlə döyüşmüşəm. Hərbi hissədən arayış ala bilərsiniz, həmin döyüşlər zamanı baş kəşfiyyatçı olmuşam. Bunları nəzərə almağınızı istəyirəm”.
Prosesdə hökm elan edilib. Hakimlər Kollegiyasının hökmünə əsasən, Tuncay Vəzirzadənin barəsində üç il azadlıqdan məhrumetmə ilə bağlı qərar çıxarılıb. Cinayət Məcəlləsinin 70-ci maddəsi tətbiq edilib və təyin olunmuş cəza şərti hesab edilərək, müttəhim məhkəmə zalından azadlığa buraxılıb.
İttiham aktına görə, Vəzirzadə 7 oktyabr 2017-ci ildə Bakı şəhəri Yasamal rayonu ərazisində qardaşı Eltunla əvvəllər tanımadığı Rüfət Həziyev arasındakı dava zamanı “Topaz” kontorundan bıçaq götürüb və Rüfəti bıçaqlayıb. Xəstəxanaya çatdırılan Həziyevin həyatını xilas etmək mümkün olub.
Qeyd edək ki, Tuncay Vəzirzadənin 2011-ci ildə yeniyetmələr üzrə Avropa çempionu olduğu qeyd olunsa da, əslində onun nəinki qızıl medalı var, o heç mükafatçılar sırasına düşməyib. “Neftçi” İdman Klubunun üzvü olan Vəzirzadə ötən il Azərbaycan çempionu olaraq Almaniyanın Dortmund şəhərində keçirilmiş gənclər üzrə Avropa çempionatında iştirak edib. O, 84 kq çəki dərəcəsində V yeri tutub. Həmçinin bıçaqlanmış Rüfət Həziyevin də güləşçi olduğu bildirilir.//oxu.azскачать dle 11.3

Пойманного за поножовщину спортсмена выпустили на свободу
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, выступая с последним словом, Т.Везирзаде сказал, что раскаивается:
«Я всегда высоко держал честь нашего флага. Отважно сражался в апрельских боях. Можете взять справку в военкомате, что во время тех боев я был старшим разведчиком. Попросил бы вас это учесть».
На процессе был объявлен приговор. Решением Коллегии судей Тунджай Везирзаде был приговорен к трем годам лишения свободы условно и выпущен на свободу в зале суда.
Согласно обвинительному акту, 7 октября 2017 года в Ясамальском районе Баку Везирзаде и его брат Эльтун поспорили с незнакомцем по имени Руфат Газиев. Во время драки Тунджай нанес Руфату ножевые ранения. Раненного доставили в больницу, его жизнь удалось спасти.
Отметим, что Тунджай Везирзаде якобы стал чемпионом Европы среди юниоров в 2011 году, но выяснилось, что его вообще нет в списке призеров. В прошлом году Везирзаде участвовал в молодежном чемпионате Европы в немецком Дортмунде в качестве чемпиона Азербайджана. В категории 84 кг он занял пятое место. Потерпевший Руфат Газиев тоже занимается борьбой.